hlídač novinek


Hlídací služba woko.cz
ukončila činnost,
ale můžete použít
náhradu, třeba
tyto služby:

sken
follow that page
visual ping


Poslední aktualizace:
25.11.2018
 

Pro volný čas

Co všechno krysaříci dovedou
Hry o psech
   Pexeso
   Puzzle
   Šibenice
Trocha češtiny
Krysařík a vydra
Co se jinam nevešloCo všechno krysaříci dovedou aneb využití krysaříka:

Nový sport pro vašeho pejska - Nosework (pdf soubor, 225 kb)
Cykloturistika s pražským krysaříkem
Pražský krysařík "dostihový"
Pražský krysařík "dostihový" II.
Horská túra s pražským krysaříkem
S krysaříkem na dovolené ve Vídni
Krysařík a agility
Agility s pražským kryaříkem
Zpověď psího tiráka
Tanec se psem aneb mistrovství silné vůle

Pokud má někdo z Vás další aktivity s krysaříkem, prosím, neváhejte a napište nám o nich.Chcete si zahrát?

Už jste někdy hráli pexeso? Určitě tu hru znáte, ale pravděpodobně jste ještě nehráli pexeso s krysaříky.

  • Musíte v co nejkratším čase najít dvojice stejných kartiček.
  • Klikáním na kartičky je obracíte a pokud trefíte správnou dvojici, zůstanou otočené.
  • Dole je tlačítko, na němž se zobrazuje čas, tímto tlačítkem kdykoli spustíte novou hru.
  • Pokud používáte nižší rozlišení a musíte rolovat, zkuste celou obrazovku (klávesou F11). Funguje to ve všech prohlížečích, které znám.


Už jste někdy hráli puzzle? Po krysaříčím pexesu přinášíme taky puzzle s krysaříky.

  • Skládejte kousky obrázku k sobě tak dlouho až bude obrázek celý.


Můžete vyzkoušet i šibenici na téma psích plemen. Hádejte písmena, abyste přežili, jinak vás za to oběsí.


Trocha češtiny neuškodí

Malá - velká písmena v názvu plemene

Plemena zvířat se v češtině píšou s malým písmenem, správně je tedy: pražský krysařík.


Je správně "chovný" nebo "chovatelský"?

   Přídavné jméno chovný vyjadřuje, že něco je určeno k chovu. Proto se užívá ve spojení s podstatnými jmény jako hřebec, kůň, fena, králík, jelen, zvíře, pár, plemeno, a také nádrž, rybník, skleník, obora apod. Naproti tomu přídavné jméno chovatelský vyjadřuje vztah k chovatelství, tedy k péči o chov, a k těm, kdo se chovem zabývají, tedy k chovatelům. Píše se o chovatelské práci, znalostech, organizaci, přehlídce, svazu, klubu, časopise apod. Až potud by významový rozdíl mezi oběma přídavnými jmény byl jasný. Ale ve spojeních s některými podstatnými jmény, jako je stanice, farma, zařízení apod., jde zároveň o péči o chov, tedy o to, co se týká chovatelství, i o chov sám. Oba významy se tu částečně překrývají. Proto ani jedno z obou přídavných jmen tu nelze zamítnout. Kterému dát přednost? Slovník spisovného jazyka českého i Slovník spisovné češtiny se jednoznačně přiklánějí k přídavnému jménu chovatelský: chovatelská stanice, chovatelská farma. Chceme-li tedy být ve shodě s těmito normativními příručkami, užijme přídavného jména chovatelský. Ale: Podíváme-li se, které z obou přídavných jmen se v těchto spojeních skutečně užívá (k tomu nám slouží Český národní korpus = stomilionový soubor českých textů uložený na počítači), shledáme naopak, že v praxi se dává přednost spojením s přídavným jménem chovný. Porovnejme počty výskytů: chovná stanice 39x, chovná farma 2x, chovné zařízení 12x, chovatelská stanice 6x, chovatelská farma 1x, chovatelské zařízení 9x. V živém jazykovém úzu tedy převažuje přímé chápání účelové: stanice je určena k chovu zvířat, je to tedy chovná stanice. Je možné, že vedle důvodu významového hraje roli i to, že jde o slovo kratší, jen dvojslabičné. Chceme-li být ve shodě s tím, co je v jazyce častější (a možná i ustálenější), užijme spojení chovná stanice. Jak vidíte, obě řešení jsou zdůvodnitelná, žádné není absolutně nesprávné. Ještě bych dodala, že obdobných dvojic přídavných jmen významově blízkých je v češtině více - a se všemi máme "potíže", srov. např. zdravotní a zdravotnický nebo spotřební a spotřebitelský.

S pozdravem
Ivana Svobodová
jazyková poradna
Ústav pro jazyk český AV ČRKrysařík a vydra

Na toulkách Šumavou jsme zašli jako vždy do muzea v Kašperských horách. Kromě stálé expozice nás velmi zaujala výstava fotografií ze záchranné stanice ohrožených živočichů, kterou přes 15 let vede Ing. Ivan Lukeš. Stejně svědomitě a obětavě mu se záchrannou zvířátek pomáhá křehká devítiletá fenka pražského krysaříka a její dcerka. Když mohou pomáhat zvířátka sobě navzájem, pomozte prosím i Vy a přispějte na záchranu těchto nádherných živočichů. Jen s naší pomocí se z nich budou moci těšit i naše děti a další generace. Číslo účtu je: KB 9852180217/0100, Sušice

Alena Weisová

A tady je pár obrázků, abyste viděli, jak taková pomoc vypadá. Kliknutím na obrázek si jej zvětšíte do samostatného okna.Co se jinam nevešlo

Jste správný pejskař?
Spíme u psa?
Píseň o krysaříkovi


    Nahoru
  
 
KPPPK je jediným oficiálním klubem zastřešeným ČMKU s možností vydávat rodokmeny pro pražské krysaříky. Žádné jiné občanské sdružení nemá tento status a nezastřešuje chov pražského krysaříka.
 
 
 

Klub přátel psů pražských krysaříků 2009 - 2018 - správce webu - Pavla Čiháková - webmaster - Rubik