hlídač novinek


Hlídací služba woko.cz
ukončila činnost,
ale můžete použít
náhradu, třeba
tyto služby:

sken
follow that page
visual ping


Poslední aktualizace:
19.10.2019
 

Obsah

Článek o stanovení DNA profilů psů
Dotaz - DNA profil vs. paternita
DNA testy
Ověřování pravosti zpráv

Stanovení DNA profilů

Genomia připravila informativní článek o stanovení DNA profilů psů a určení rodičovství. Článek je ve formátu pdf, otevře se v novém okně.

Dotaz zaslaný do poradny KPPPK:

    Dobrý den, zajímalo by mě, zda DNA profil je to samé, co testy paternity,nebo mají za úkol jen určit, zda má pes vlohu pro tu či onu barvu a druh srsti. Ve druhém případě by to totiž podvrhům asi nezabránilo: např. nakryju černou PP fenu modrým PP psem, ale překryju bezpapírovým modrým ... a výsledek by byl jen, že štěně má vlohu pro černou a modrou, ale ....rodiče by neseděli. Čili by to byla zbytečnost...

Odpověď laboratoře Genomia:

    Test DNA profilu a test paternity není totéž, co test na barvu srsti. Test DNA profilu znamená určit sadu genetických znaků, které jsou pro daného jedince jedinečné a které ho odlišují od ostatních (takový genetický „otisk prstu“). DNA profil nevypovídá nic o zdraví, povaze ani vzhledu jedince. Na základě stanovených DNA profilů potomka a potenciálních rodičů lze udělat závěr o jejich příbuznosti. Rodiče musí mít s potomkem shodu ve všech testovaných markerech – potomek má v každém markeru vždy jednu hodnotu od otce a jednu hodnotu od matky. Význam DNA profilu je detailněji zpracován na této webové stránce.
    Testy na barevnostní vlohy srsti mohou v některých případech rodičovství vyloučit, ale obecně testy na barvy nejsou určeny k posuzování příbuznosti. Testy na barvy srsti nám odhalí, jaké skryté barevnostní vlohy pes nese – vhodným spojením chovného páru pak můžeme docílit kýženého zbarvení u potomků.

V Plzni dne 11.1.2015
Mgr. Markéta Dajbychová
Manager kvality laboratoře Genomia


DNA testy

(Odkazy vedou na www.genomia.cz a otvírají se v nových oknech)

Text věnovaný krysaříkům
Testy vhodné pro krysaříky
Ukázky protokolů vyšetření DNA a určení paternity - poskytl dr. Macků:

    
Zpráva za GenomieOvěřování pravosti zpráv s výsledky genetických testů

Vážení představitelé chovatelslých klubů,
dovolte, abychom Vás informovali o novince v zabezpečení výsledků v laboratoři Genomia. V polovině ledna 2015 spustila Genomia nový systém na ověřování pravosti zpráv o výsledcích genetických testů. Genomia tímto systémem reaguje na falšování zpráv, se kterým se v minulém roce setkala.

  • Na zprávách dole na stránce je uveden jedinečný 20ti místný kód. Pomocí tohoto kódu je možné ověřit pravost zprávy o výsledku.
  • Navštivte tuto webovou adresu
  • Stiskněte tlačítko "validovat zprávu", zadejte kód uvedený na zprávě a stiskněte "ověřit pravost".
  • Zobrazí se Vám pdf ke stažení, která obsahují Vámi zadaný kód (zprávy jsou většinou vystavovány v češtině a angličtině – proto se zobrazí odkazy na dvě pdf zprávy). Po otevření souborů můžete porovnat, jestli se výsledek a identifikace testovaného jedince na Vašem dokumentu shoduje se zprávou vydanou laboratoří.

Věříme, že ověřovací systém pomůže odhalit nečestné manipulace s výsledky.

Přejeme Vám hezký den.
Mgr. Kateřina Žitníková
    Nahoru
  
 
KPPPK je jediným oficiálním klubem zastřešeným ČMKU s možností vydávat rodokmeny pro pražské krysaříky. Žádné jiné občanské sdružení nemá tento status a nezastřešuje chov pražského krysaříka.
 
 
 

Klub přátel psů pražských krysaříků 2009 - 2019 - správce webu - Pavla Čiháková - webmaster - Rubik