hlídač novinek


Hlídací služba woko.cz
ukončila činnost,
ale můžete použít
náhradu, třeba
tyto služby:

sken
follow that page
visual ping


Poslední aktualizace:
19.10.2019
 

Jak stříhat drápky


Kontrola drápků a jejich event. zastřižení patří mezi běžnou péči o pejsky a jejich tlapky. Pejsci, kteří se hodně pohybují po tvrdém povrchu, jako jsou cesty nebo chodníky, si své drápky přirozeně obrušují a není jim je třeba zastřihoval, ale pejskům, kteří se většinou pohybují jen po trávníku, případně doma po koberci se drápky neobrušují a proto potřebují naši péči.

Bezesporu je potřeba na tento úkon pejska zvykat od útlého mládí. Liší se názory na to, zda již malým štěňátkům drápky zastřihovat nebo ne. Někteřé chovatelé tvrdí, že ustřižený drápek je ostřejší než nezastřižený. Já osobně drápky zastřihuji, už proto, že po vypuštění na koberec se nezastřižené drápky zasekávají a štěňátkům znepřijemňují pohyb. U štěňátek krysaříků není problém ustřihnout drápek běžnými nůžkami, oproti tomu u pejsků odrostlejších je vhodné použít k tomu nůžky respektive kleštičky přímo určené. Já osobně jsem dříve používala kleště na drápky, tzv. gilotinku. U některých drápků však docházelo spíše k drcení než stříhání a tak jsem přešla ke klasickým nůžkovým kleštičkám na drápky, které lze koupit v kterémkoli zverimexu.

Nejvhodnější při krácení drápků je, pokud mám po ruce někoho, kdo mi pejska podrží zády k sobě, abych mu mohla drápky dobře ostříhat, viděla na ně a měla je dostupné. Pokud k sobě nikoho nemám, dělám to tak, že si položím pejska na klín na záda a stříhám. To však je třeba také pejska od malička učit, aby věděl co ho čeká a necukal sebou a neměl tendence utíkat.

Přikládám krásný kreslený návod na to jak provést zastřižení drápku nalezený na internetu.Drápky je potřeba kontrolovat případně stříhat asi jednou měsíčně. Čím déle drápek roste, tím méně ho můžeme zkrátit, protože do něj prorůstá cévka. Čím delší drápek, tím délší cévka. Naopak čím častěji stříhaný drápek a tedy kratší, tím kratší je i cévky, která se zatahuje, když je drápek krátký.

Pokud se Vám stane, že zastřihnete drápek, většinou to poměrně hodně krvácí. Je dobré na krvácející místo zatlačit, případně si pořídit kamenec, hypermangan, nebo speciální prášek prodávaný na internetu pro zastavení krvácení. Zpravidla nejde o nic závažného a krvácení po chvilce samo přestane.

Při stříhání drápků určitě nezapomeňte na pátý drápek na vnitřní straně předních tlapek. Tento se sám nijak neobrušuje a proto má sklony přerůstat a případně se zatrhnout. Pokud se tak stane, není však třeba mít obavy - zatržený i utržený drápek znovu naroste. Přesto je dobré zajít co nejdříve k veterinárnímu lékaři, protože zatržený drápek je pro pejska jednak velmi bolestivý a jednak by mohl být místem, kde se do těla dostane infekce.

Velmi apeluji na nové majitele štěňátka, aby na stříhání drápků nezapomínali a pejska zvykali. Jeden z mých odchovů došel do fáze, kdy nebyl ochoten nechat si cca v roce ostříhat drápky takřka nikým. Došlo to tak daleko, že jsem s ním musela před výstavou k veterináři, kde jsem ho tatálně znehybnila v náručí, sestra mu držela vždy jednu tlapku a pan doktor stříhal drápky. To vše bylo provázeno neskutečným vytím a kvičením pejska. Lidé v čekárně si museli myslet, že tam pejska přinejmenším porcujeme. Takovýmto bezesporu nepříjemným a stresovým situacím, jak pro pejska tak i pro majitele, se dá předejít pečlivou přípravou pejska. Od té doby majitelé postupně učili milého psíka, že sahat mu na tlapky je normální a nikdo mu neubližuje. Dnes již došli tak daleko, že stříhají drápky sami doma a bez kvílení.

Ing. Miluše Bőhmová

    Nahoru
  
 
KPPPK je jediným oficiálním klubem zastřešeným ČMKU s možností vydávat rodokmeny pro pražské krysaříky. Žádné jiné občanské sdružení nemá tento status a nezastřešuje chov pražského krysaříka.
 
 
 

Klub přátel psů pražských krysaříků 2009 - 2019 - správce webu - Pavla Čiháková - webmaster - Rubik