Woko - hlídač novinekPoslední aktualizace:
15.07.2018
 

Pojednání o pomluvě


Pomluva je mnohem horší než vražda; vrah chce jen váš život, pomlouvač chce vaši čest; proti prvnímu je možné se bránit, proti druhému nikoliv.

(Hypolite de Livry)

Proč bych se měl divit tomu, že o mně špatně mluví špatní lidé?

(Marcus Tullius Cicero)

Bulvární časopisy, jakož i pornografie se etablovaly a vyrostly po roce 89 jako houby po dešti. Těží z těch horších vlastností lidské povahy. Věděly to už generace před námi. Jedna z nejnádhernějších operních árií je Rosiniho arie O pomluvě - vine se jako malý pramínek až ke zničujícímu forte. Trefně popsal zápas pomluveného s bulvárním plátkem můj milovaný Karel Ćapek. Obě tato díla tvrdí jiným uměleckým jazykem totéž: že totiž proti pomluvě není jak se bránit. V Lazebníku sevilském to dopadne dobře - omnia vincit amor - ale Karel Čapek na útoky pomlouvačů a zrádců z velké politiky zemřel, aniž by dosáhnul padesátky. Na pomluvu zemřela nebohá Desdemona, i když jen na papíře, ztrpčily život Mozartovi a pomluva zapřičinila exodus mnohých vyjímečných mozků z této země.

Tento fenomén dorazil, jak jinak i nám do klubu. Tvůrkyně klubového bulváru jsou mladé ženy. Jsou zdravé, pěkné, chytré, mají pěkná zvířata a úspěchy v chovu. Mají všecho, co může mladé ženě život nabídnout. Mohly by budovat svou kariéru, cestovat, vzdělávat se, pěkně se oblékat, dokud mají pěknou postavu, a ze spaní by je měl budit milenec, nebo dětský pláč. Prostě užívat si svých mladých let.

Ony však místo toho své noci, čas a energii věnují tomu, aby pošpinily jiné. Mohly by pro klub a plemeno mnohé udělat, jako jsme to dělávaly po dlouhé roky my starší a děláme to dále.

Ano, není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Ale co brání mladé krvi, aby založila vlastní klub a místo plýtvání silami na házení bláta přiložila ruku k dílu? Však nebýt generací chovatelů které předcházely, neměly by se současní chovatelé čemu pošklebovat a s čím vítězit na výstavách.

Tyto mladé dívky totiž nevědí to co my - že totiž roky běží čím dál tím rychleji a mladá léta strašně rychle utečou. Za pár let už budou nespat jen kvůli bolavým kolenům a děti je už nebudou potřebovat. Cestování bude už nepohodlné a poslední módní výkřiky jim už nepadnou.

Vymýšlení hnoje bulvárními časopisy chápu. Jde o peníze. Klubovou žumpu nikoliv.

Poškozuje mimo jiné samotné aktéry, poněvadž vypovídá o jejich člověčí kultuře a kvalitě, poškozuje klub i plemeno, zatímco se jiní léta snaží o jeho propagaci, otravuje ovzduší nicnechápající většině klubových členů, pro něž je pes v prvé řadě koníček.

Je mi těch dívek líto. Vezdejší čas se dá trávit mnohem, mnohem pěkněji.

Spero meliora! (věřím, že to bude lepší!)

Jana Hrbková

    Nahoru
  
 
KPPPK je jediným oficiálním klubem zastřešeným ČMKU s možností vydávat rodokmeny pro pražské krysaříky. Žádné jiné občanské sdružení nemá tento status a nezastřešuje chov pražského krysaříka.
 
 
 

Klub přátel psů pražských krysaříků 2009 - 2018 - správce webu - Pavla Čiháková - webmaster - Rubik