hlídač novinek


Hlídací služba woko.cz
ukončila činnost,
ale můžete použít
náhradu, třeba
tyto služby:

sken
follow that page
visual ping


Poslední aktualizace:
19.10.2019
 

Krysařík versus toy aneb toy versus krysařík


Poprvé byl v letošním roce v České republice vystavován ruský toy v krátkosrsté varietě. Pro mě jako pro krysaříčkáře by to byl krásný pohled, ovšem jen do té doby, než bych si přečetla, že to není moje milované plemeno, ale ruský toy. V kolika z nich poznávám krysaříka....

To, že jsou si ruský krátkosrstý toy a náš ryze český pražký krysařík mnohdy podobní jako vejce vejci je nabíledni. Však také ani sami Rusové se netají tím, že našeho krysaříka do chovu toyů použili. Mnoho našich krysaříků je vyváženo do Ruska, kde z nich obratem ruky jsou najednou toyové. Tato situace trvá již „pár“ let. Bijeme na poplach (moje maličkost a Zuzana Horáková) již tři roky (léto 2008), neustále nabádáme chovatele, aby nevyváželi do Ruska štěňata bez důkladného prověření budoucích majitelů. Bohužel nelze ovlivnit vývoz bezpapírových štěňat. Mluvíme o tom a upozorňujeme nejenom na schůzích (výborové, členské, chovatelského kolegia). Jednali jsme v tomto s ČMKU, děláme propagaci...

Děsí mně pohled na nádherné typické krysaříky s názvem plemene ruský toy. Zvláště v krátkosrsté formě. Jak asi vznikl toy? Na toto téma je popsáno hodně papírů a nechci zde zabíhat do odborného hlediska. Jen se chci zmínit o tom co víme z historie. Ruská šlechta velmi ráda trávila čas při lázeňských pobytech v Karlových Varech. Tady je nabíledni vzpomenout na Karlovarského harlekýna, defacto krysaříka ovšem v trojbarevném zbarvení. Kde byl Karlovarský harlekýn byl i pražský krysařík, tehdy pod jiným náznem (ratlíček, srnečka...). Bohatí Rusové si velmi rádi ze svých cest do své rodné země dováželi i zvířata. Tudy se pravděpodpbně do Ruska dostal krysařík a tady je pravděpodobný vznik toye. Je jasné, že toto nikdy nikdo nepřizná, my se můžeme jen dohadovat, že to tak je. Pokud je tato teorie pravdivá, pak potvrzuje i to, že krysařík existoval i v dlouhosrsté formě, což už dokazují i historické obrazy. Rovněž tak je historicky dokázáno, že krysařík existoval i v jiných barevných varietách než v černé s pálením.

Mluvíme i o tom, že Rusové okopírovali náš standard (rozuměj krysaříka), pozměnili pouze kohoutkovou výšku a hodlají ho předložit FCI jako definitivní standard Ruského toye. Když jsme o tom jednali na zasedání IAPK, byli jsme nekompromisně „usazeny“, že v žádném případě nás Rusové nehohou ohrozit, že to není možné. Bylo k tomu řečeno více slov, ale toto vystihuje smysl. Ona sama situace v Rusku není jednoduchá, RKF povolilo zápisy do pomocného registru a když se teď k tomu přidalo i Švédsko, můžeme se domnívat, že tudy bude legalizováno hodně jedinců bez PP a nebo odchovy po našich nestandardech. Tady mohu říci jen jediné – zlatí Japonci, kde se chová s rozvahou, rozumem a podle idey ing. Findejse!!!

Naše České chovatelské poměry nemohou konkurovat velikému Rusku, ať již v počtech tak asi i materiálně. Jenom jaksi cesta je nejistá a jakýkoliv protest vyvolá jedině odmítavý postoj. I touto cestou jsme se přesto chtěly pokusit jednat. Spíše než protesty je třeba volit diplomacii a také propagaci plemene. Tato cesta je sice zdlouhavější, ale účinnější. Je třeba apelovat na chovatele, majitele. Je třeba spolupracovat, ne se hádat mezi sebou, je třeba dát chovu jednotný cíl. To vše se dělá a je ještě třeba udělat. Práce je ještě hodně a určitě jakémukoliv jednání neprospívá, když se před veřejností klubem táhne nevraživost, zášť a zloba.

Přála bych si moc, aby Pražský krysařík zůstal zachován pro další generace, ale velmi se obávám, že bude „převálcován“ a název plemene už nebude Pražský krysařík, ale Rusky krátkosrstý toy, nebo Švédský rattehund, či malý pinč.

Beranová Kateřina

    Nahoru
  
 
KPPPK je jediným oficiálním klubem zastřešeným ČMKU s možností vydávat rodokmeny pro pražské krysaříky. Žádné jiné občanské sdružení nemá tento status a nezastřešuje chov pražského krysaříka.
 
 
 

Klub přátel psů pražských krysaříků 2009 - 2019 - správce webu - Pavla Čiháková - webmaster - Rubik