hlídač novinek


Hlídací služba woko.cz
ukončila činnost,
ale můžete použít
náhradu, třeba
tyto služby:

sken
follow that page
visual ping


Poslední aktualizace:
19.10.2019
 
Poradna

Na této stránce nám můžete zanechat vaše vzkazy, připomínky a dotazy. Při zadávání nového vzkazu je povinné vyplnění všech políček, jinak nebude zpráva odeslána. Prosíme vkládejte pouze dotazy týkající se klubu pražského krysaříka, jeho chodu, administrativy a věcí s ním souvisejících. Dotazy veterinární, socializační a jiné směrujte, prosím, na odborníky v této tématice, případně na fórum. Nepatřičné, nesmyslné a anonymní dotazy nebudou zodpovídány. Na webu budou zveřejněny pouze odpovědi na dotazy, které by mohly být přínosem pro členy klubu, ostatní budou zodpovězeny pouze e-mailem.

Odpovědi

Nadpis: Zveřejnení vrhů
Vložil: MVDr. Ľubica Janigová
Drahí priatelia! Za seba a ďalších, ktorí sa nevedia dopátrať aktuálnych údajov, prosím o pridanie zápisov z ČS , dát z bonitácií a aktualizáciu z Vrhov ....prosím! A ďakujem vopred!.
Odpověď:
Dobrý den paní doktorko, já jsem se zápisů domáhala nesčíslněkrát, bohužel marně. O tom,že se vrhy nebudou zveřejńovat na webu, rozhodla v únoru členská schůze, ale také rozhodla o tom, že narozené vrhy bude HPCH hlásit členstvu mailem. Tím, že zápisy nejsou, se nemám o co opřít, bohužel. Z toho plyne,. že se musíte obracet na předsedkyni, nebo HPCH,případně jednatelku, nebo na revizní komisi. Bonitace jsem dala pověsit, více údajů jsem bohužel neobdržela. Fotografie z jedné bonitace jsem neobdržela vůbec s tím, že ...."bylo foceno ve tmě a fota jsou nepoužitelná...ˇ". Proto jsem na webu vyzvala majitele bonitovaných zvířat, aby fota dodali sami. Poslal 1 (sic!) chovatel. Spoučasný stav mě dosti mrzí, ale bohužel vám nemohu dát lepší odpověd. Na web mohu dát pověsit jen to co od ostatních obdržím.
Jana Hrbková, správce webu


Nadpis: Mléčné zuby
Vložil: Iveta
Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat ohledně přezubování u PK. Mam 3 holčičky a nejmladší je půl roku, ještě ji nevypadly horní a spodní špičáky což je u malých plemen víceméně normalní že si zoubky dávaj na čas s vypadnutím... Ale k věci, když jsem teď byla u veterinářky sdělila mi abych prišla s malou na vytrhání zoubků aby se ji nezačaly kroutit a vybočovat z normálu ... má starší holčička dvouletá měla mléčné špičáky do roku a půl a ma stejne krasný nůž. Skus bez zákroku a vypadly ji samy... Jde mi o to že mladší se skus nemění a bojím se jí v takhle mladém věku dávat uspat na zákrok. Co byste mi poradili? Děkuji a přeji krásný večer.
Odpověď 1:
Dobrý den Iveto,
co se týká přezubení, je to u každého jedince jiné, některý přezubí bez problémů a jiný má tlamičku jako žralok, zoubky ve dvou řadách. Všeobecně bych doporučil kolem 6 měsíce nechat u veterináře všechny mléčné zoubky odstranit (to se týká především špičáků). Nejpozději však do 9 měsíce, čím dřív tím líp, protože opravdu hrozí deformace rostoucích nových zoubků. Vím o pejskovi, kterému musel být v důsledku deformace růstu zaviněnou zbylým mléčným špičákem, uříznut nový špiřák. Takže nepodceňovat a narkozy se nebojte.
Přeji hezký a pohodový výkend
Vlastimil Rod

Odpověď 2:
Dobrý den,
já si myslím,. že trhat mléčné zuby v 6 měsících je nebezpečně brzo, poněvadž se mohou poškodit kořeny trvalých zubů a ty mohou vypadnout a víceméně vyřadit psa z chovu. Kořeny mléčných špičáků jsou totiž dost dlouhé. Kromě toho není vždy úplně snadné rozeznat u trpasličího plemene mléčný a trvalý zub.Mléčné řezáky mohou v chrupu psa přetrvávat až do vysokého věku psa. Souhlasím s Vlastíkem v tom, že ukaždého psa probíhá dentice trošku jinak, obecně řečeno, čím menší jedinec, tím větší problém. I to je jednen z důvodů, proč nejsem přítelem příliš titěrných jedinců a snažím se svůj chov provozovat na těch větších.
Pokud persistují mléčné zuby v trvalém chrupu, je třeba dbát na zubní hygienu, poněvadž mezi dvěma řadami zubů se zachycují zbytky potravy, kazí se zde, a mohou způsobit onemocnění dásní. Myslím, že odstranění mléčných zubů se má udělat až po roce věku. Křivý zub je podle mě menší zlo, než žádný zub, prostě podle mě je lépe nechat tomu čas.
Jana Hrbková


Nadpis: Značkování v bytě a projev dominance
Vložil: Lucia
Dobrý večer, asi tak před 3m jsme si vzali Pražského krysarika, kterému jsou 3roky. Je naučený na chození ven a přesto nám doma značkuje a nevíme proč. Nepomohla by kastrace? A druhá věc někdy mu dám povel na místo a ukážu rukou a on na mě cení zuby a vrčí. Celkem se pak bojím, aby na mě nezaútočil a tak ustoupím, i když vím, že to není správné. Z přítele má větší respekt, ale ten je v práci a doma jsem já s ním. Poradite mi jak na něj? Půjde to ještě nějak zachránit a dopilovat? Předem děkuji za odpoved
Odpověď 1:
Dobrý den, já mám celou dobu jen fenky, tak tohle neznám, ale moje sestra má s klukama bohaté zkušenosti a tady je citace její rady:
"Já se s tím občas taky potýkám. Teď zrovna když Camila hárala. Značkování v bytě nesouvisí s nemožností vycházet ven. Nejlepší je když ho přistihnu při činu a v okamžiku jakmile zvedne nožičku ho okřiknu. Zatím to funguje. Jinak mi to taky připadá jako by to dělali naschvál, když je nechám sama doma. Tím pádem to řeším opaskem. Kastrace je taky druhá možnost, i když jak jsem to viděla u Ley není to 100%."
Přikládám i fotografie těch opasků o nichž se sestra zmiňuje, podle nich si můžete opasek ušít. Do opasku vkládáme polovinu slipové vložky.

   
   


Co se týká toho druhého problému, jedná se nejspíš o projev dominance silně dominantního jedince. Pejsek se zkrátka snaží prosadit jako vůdce smečky a zkouší jestli mu to projde. Nesmíte mu dát najevo, že se ho bojíte a musíte mu to hned v zárodku zatrhnout. Pro tento případ bych vám doporučil fyzicko-psychologický trest. Vemte si jeden list novin nebo reklamního letáčku (např. třeba z Alberta) a srolujte jej do ruličky, můžete ji trochu zplacatit a tuto pomůcku mějte někde po ruce (udělejte si jich třeba i víc). Jakmile na Vás pejsek zavrčí, popadněte ruličku, ostře ho okřikněte (třeba FUJ!!!) a tou ruličkou ho párkrát švihněte přes zadek aby věděl kdo je tady vůdce. Nebojte i když to vypadá drsně, pejska to nebolí, jenom ten šustivý zvuk papíru je mu krajně nepříjemný a Vám získá respekt. Přeji Vám ať se Vám podaří toho rošťáka zvládnout.
S pozdravem Vlastimil Rod

Odpověď 2:
Dovolte, abych se ještě k dotazu vyjádřila já. K první části odpovědi nemám co dodat, ano, dominantnímu jedinci ustupovat nelze, jinak by se soužití s takovým psíčkem mohlo stát nepříjemným.
Druhou část dotazu bych poněkud rozvedla. Značkování je činnost psu vlastní, zvláště když žije ve smečce, což dva jedinci již jsou. Jinými slovy – trestáte psa za něco, co je jeho přirozeností. Mojí zkušeností je, že ve větší smečce značkují i feny a jejich značkování je mnohem nepříjemnější, je sofistikovanější. Kupodivu, více značkují jedinci hodnostně níže postavení, nebo ti, kteří se cítí odstrkovaní.
Za tu dlouhou dobu, co psy mám, jsem bohužel došla k názoru, že výchovou nelze psu značkování zabránit. Dosáhnete pouze toho, že pes bude značkovat, když se nedíváte. Takže vám zbývá kastrace nebo pásek. U tříletého psa asi už problém kastrace nevyřeší a také hrozí postkastrační, celoživotní inkontinence, vím o takovém případě. Nic příjemného.
Pásek je velice dobré dobré řešení, ale není příjemné mně jako majiteli. Takže já to řeším tak, že menší značkovači mohou být na volno i když se „nedívám“, větší značkovači musejí být pod kontrolou, nebo pod zámkem, bohužel. Zcela natvrdo řečeno majitel trpasličího plemene, psa samce, musí vzít na vědomí, že to k jeho psu patří. Výchovou lze problém potlačit, ale nikdy ne úplně odstranit. Větší plemena v bytě neznačkují, asi je to i tím, že mají pomalejší metabolismus.
Jana HrbkováNadpis: Uchovnění krysaříka bez PP
Vložil: Veronika 19.1.2015
Odpověď:
Dobrý den, tak to není tak jednoduché. Je možné, za určitých podmínek, vzít jedince do tzv. registru. Ovšem upozorňuji, že podmínky pro vzetí do registru jsou velice přísné. Vše potřebné o tom najdete na našich klubových stránkach v sekci Klubové řády, kde dole naleznete dva dokumenty Směrnice pro pomocný registr a Postup při přibírání registrů. S pozdravem Vlastimil RodNadpis: zluta /cervena
Vložil: Marketa Cramer 21.8.2013
Dobry den vsem. Pokud se narodi dvema cernopalenym rodicum "plavy" jedinec, jedna se vzdy o jedince zluteho? tedy e/e? Je pak presto potreba testu na vylouceni ay? Diky, Marketa C.
Odpověď:
Ano, pokud je to skutečně dítě svých rodičů, tak je žluté barvy. Přesnější označení pro tuto barvu v případě pražského krysaříka je at at/e e. Je potomkem dvou rodičů barvy s pálením, tuto vlohu si nese od obou rodičů i když ji neprojevuje. Test v tomto případě není potřeba. V našem klubu se testuje na základě toho, že někteří registři, kteří byli do chovu zapojeni a i potomci z PP párů byli červení a nikoliv žlutí. Spojením červeného a žlutého se vloha pro červenou "skryje". Proto jsme přistoupili k plošnému testování potomků párů, kde jeden rodič je plavé (jakékoliv) barvy a není dosud testován. Test u potomstva bude rovněž třeba vždy, kdy bude spojen testovaný červený s testovaným žlutým. Ing. Zuzana HorákováNadpis: Podmínečná chovnost
Vložil: Jana Daňková 17.8.2013
Neměla jsem možnost zúčastnit se čl. schůze a proto se ptám zde, co znamená ,že je pes nebo fenka podmínečně chovná a jaké z toho vyplývají důsledky. Mohu si takového pejska vybrat na nakrytí fenky, jak budou posuzována narozená štěňátka, jaký budou mít rodokmen a tak. Děkuji Ing Jana Daňková, Ch. st. u Třetího jezu
Odpověď:
Vážená paní Daňková, podmínečná chovnost je chovnost jedince na hraně standardu, především z důvodu výšky. Je to především upozornění pro chovatele, že tento jedinec již vykazuje velmi vysokou odchylku ve výšce a mnohdy i typu hlavy od původního standardu. Povolení krytí podmínečně chovných jedinců je vydáváno HPCH. Podmínečná chovnost je umožnění chovnosti i těm psům, kteří by z důvodu této odchylky od ideálního (původního) standardu nemohli být považováni za prototyp krysaříka, jak ho vidí standard plemene, ale nejsou natolik neprůchozí v typu aby nemohli posílit chov. V rodokmenu jedinců s podmínečnou chovností a jejich odchovů je toto ozančení konkrétního jedince zaznamenáno Plemennou knihou. Štěňata po podménečně chovném jedinci nejsou posuzována odlišně od ostatní populace. Zatím nebyl vydán nesouhlas pro krytí podmínečně chovným jedincem. Zdá se, že chovatelé ve velké většině pochopili, že nutnost návratu k původnímu standardu Ing. Findejse je nezbytná pro další vývoj plemene. Ing. Zuzana HorákováNadpis: Nádor mléčné žlázy
Vložil: Zavadilová Renáta 26.5.2013
Dobry den paní Horáková, prosím moc o radu, chci se zeptat, jestli máte nějaké zkušenosti s nádory mléčných žláz? Mám 8-letou fenečku, které se udělalo několik tvrdých pohyblivých bulek mezi cecikama. Podle veterináře se jedna o nádory mléčných žláz a doporučuje co nejdříve odstranění včetně kastrace. Chtěla bych pro ni jen to nejlepší, ale s tímto nemám žádnou zkušenost. Snažím se najít nějaké informace, bohužel jich moc není, resp. zkušenosti právě u Pražských krysaříků. Tak mě napadlo poprosit o radu přímo chovatelů. Jestli máte s tímto zkušenosti, prosím o nějaké info. Někde píšou ano, někde ne po předešlých negativních zkušenostech u několika fen, které po operaci zemřely.Nerada bych mou fenečku ztratila nebo vystavila zbytečně těžké operaci. Nebo jestli vůbec i ta současná kastrace v 8 letech pomůže proti dalšímu rozšiřování nádorů, opravdu nevím. Prosím o jakoukoli radu, předem mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. Ta operace mě moc trápí, ale věřím, že bude vše v pořádku. S pozdravem Zavadilova Renáta
Odpověď:
Dobrý večer! Pokud poslechnete svého veterináře a necháte v 8 letech fenečku vykastrovat a odoperovat, můžete jí v případě nádorů mléčné žlázy prodloužit život na maximum možného (obvykle 15-17 let věku). Pokud budete váhat, nádorky si budou pomalu ubírat z mléčné žlázy nebo po nějakém impulzu vyběhnout do prudké destrukční formy nádorového onemocnění - neřešitelné. Operace v takovém případě již přichází pozdě. Lze čekat, ale v takových 10-11 letech už začíná být pejsek velmi ohrožený vlastní narkozou a k tomu i pokročilým onemocněním. Nádorky, byť neinvazivní mohou narůst do rozměrů obtěžujících fenku v pohybu. Znám fenečku s kilovým nádorem na bříšku než se její panička rozhodla pro zákrok. Po zákroku bylo z nádorové stařenky takřka radostné štěně, jak jí ubyla zátěž při pohybu. Já bych radila kastrovat, zbavit nádorků. Přeji ať Vám fenečka ještě dlouhou dobu dělá radost v plné kondici! Ing. Zuzana HorákováNadpis: Krycí listy
Vložil: Markéta Cramer 24.5.2013
Dobry den, našla jsem KL ke staženi, ale zjistila jsem, ze vypadá jinak, než ten, který mi vystavil PCH - te´d tedy doufam, že KL plati... Co mam dělat? Rada bych taky věděla, zda ten kód pro platbu plati i za VYSTAVENI KL. Chci poslat poplatek za vystaveni KL. Děkuji, Marketa
Odpověď:
Zdarvím Markéto! Poplatek 200Kč je za vydání a nově i za stažení krycího listu. Chovatel má za povinnost prokázat zaplacením krycího listu náklady chovatelské administrativy a to při kontrole vrhu. Je jen nyní zbaven nutnosti žádat o KL svého PCH před krytím, může si potřebný dokument ke krytí jednoduše stáhnout z webu. Vyjímka platí stále pro majitele zvířat s podmínečnou chovností a psy z pomocného registru. Podrobně je vše pospáno v dokumentu Chovatelská administrativa, který je v sekci klubové řády. Klub se tímto snaží vyjít vstříc chovatelům v zájmu snížení koloběhu papírů před uskutečněným krytím. Tato chovateli vítaná změna směrnice vychází z návrhu CHK a schválení výborem. Podstatné je vědět, že za všechny údaje vypsané v KL (správnost a pravdivost) ručí nadále majitel připouštěné feny. PCH při kontrole vrhu pouze kontroluje údaje. Ing. Zuzana HorákováNadpis: Papíry pro psa
Vložil: David Král 1.5.2013
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda se dá bezpapírový pes udělat papírovým, koupil jsem si štěně a už má 7 měsíců. Každý říká, že vypadá jak papírový.
Odpověď:
Dobrý den, toto nelze. Je jen možné, za určitých podmínek, vzít jedince do tzv. registru, takže v ideálním případě by jeho potomci mohli obdržet průkaz původu. Ovšem upozorňuji, že podmínky pro vzetí do registru jsou velice přísné. Vše potřebné o tom najdete na našich klubových stránkach v sekci Klubové řády, kde dole naleznete dva dokumenty Směrnice pro pomocný registr a Postup při přibírání registrů. S pozdravem Vlastimil Rod

<

br>
Nadpis: Zbarvení srsti
Vložil: Zuzana Hodinová 10.4.2013
Dobrý den, máme zájem o koupi pražského krysaříka. Na internetu jsme objevili i bíle zbarveného. Mohou tito psi být takto zbarvení. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den, tak to opravdu ne! Stačí se jen podívat na naše klubové webové stránky a prostudovat si tam standard plemene pražský krysařík. Tady je citace příslušné části: Zbarvení srsti: "Černá se znaky, hnědá se znaky a další zesvětlené varianty sestupnou řadou až k žluté recesivně založené barvě včetně merle zbarvení těchto variant a červená. Pálení u barev se znaky je červené – syté, nejžádanější je tmavočervené, ostře ohraničené. Vyskytuje se nad očima, na tvářích, pod krkem, na záprstí předních tlap, na tlapách, na vnitřní straně zadních běhů a pod kořenem ocasu; na předhrudí tvoří dva stejnoměrné, navzájem oddělené trojúhelníky. Barevné rázy odlišné od černé s pálením se liší dle genetického založení základní barvou srsti, nosní houby, kožních derivátů, sytostí pigmentu oka a znaků. Obecně platí, že sytější pigmentace v rámci dané barvy je předností." S pozdravem Vlastimil RodNadpis: Štěňátko
Vložil: Zuzana Hodinová 14.3.2013
Dobrý den. Já jsem teprve náctiletá(13), ale mám štěnátko pražského krysaříka holčičku a našli sme jí v hlavičce pod kůží dírku zeptali sme se našeho veterináře, zda je to normální a jak dlouho to bude mít. Bohužel nám neřekl nic dobrého, řekl nám že je moc malá a že jí to zůstane po celou dobu jejího života a že jestli se do toho moc uhodí může zemřít. A já se chci zeptat jestli se s tím dá něco dělat nebo to nějak léčit?? Moc by mi to pomohlo protože celé dny a noci propláču a bojím se o ní :'(
Odpověď:
Dobrý den, samozřejmě, že normální je, když jsou lebeční švy uzavřené. Většinou u pejsků malých plemen (také čivava, york atp.) se občas v lebce objevuje malá neuzavřená dírka čili fontanelka někdy i na celý život. Kosti lebky ukončují svůj vývoj kolem 1,5 roku stáří psa, může se tedy fontanelka zmenšit nebo alespoň zpevnit. Když nejsou měkké tkáně hlavy chráněny kostí, existuje větší nebezpečí úrazu hlavy. U většiny psů s neuzavřenou fontanelkou obvykle majitelé neuvádějí žádně zdravotní problémy, tito psi by však neměli být užíváni pro další chov, protože tato vada je dědičná. Můžeš si o fontanele také přečíst i na našem klubovém vebu, zde v sekci zdraví článek defekty lebky - fontaney. Jinak, pokud není fontanela veliká, nemusíš si o ni dělat obavy, při dobré péči a ostražitosti (prodírání roštím atp.) aby nedošlo k poranění hlavičky, může s Vámi fenečka žít v pohodě jako každý jiný pejsek. S pozdravem Vlastimil Rod


br> Nadpis: Barvy
Vložil: Anton Schwab 15.2.2013
Mam dotaz ke kryti jedincu stejne barvy (tedy mimo cernou s palenim) v konkretnim pripade hnedou na hnedou. Existuji stanovy nebo smernice podle kterych se chovatel ve vyberu barvy ridi?? Je toto spojeni vyhodne nebo spise nevyhodne. Sama vlastnim chovneho hnedeho psa tak se ptam ve vlastim zajmu. Dekuji za informace a odpovedi. Alena Schwab
Odpověď:
Dobrý den, všeobecně se doporučuje při výběru partnera vybírat podle co největší shody s plánovaným záměrem chovu. Tj spojovat jedince co nejvíce odpovídající standardu, jejichž rodiče splňují maximum téhož. Hnědá barva s pálením je barvou "novou", vnesenou na jedincích s neustálenou výškou i proporcemi. Pokud neznáme dostatečný počet předků a sourozenců je vhodné spojit raději "novou" barvu s jedincem původní, delší dobu šlechtěné variety. Výsledkem jsou sice s nejvyšší pravděpodobností "jen" heterozygoti pro novou barvu, ale jedinec půvdoní "staré krve" přinese obvykle žádoucí sjednocení do dalších generací. Žádná směrnice nebo příkaz na spojování barevných jedinců v CZ klubu neexistuje, kromě požadavku na spojování jedinců z pomocného registru pouze s jedinci s plným rodokmenem a dále pak výběr krytí podmínečně chovných jedinců se souhlasem HPCH. S pozdravem Ing. Zuzana HorákováNadpis: Členská základna
Vložil: Eva Hrušková 3.2.2013
Dobrý den, opravdu je takový problém sdělit klubové veřejnosti, kolik k 31.1.2013 má celkem stávajících členů KPPPK? Pokud vím, kdo nezaplatil do 31.12.2012, přestal být členem. Nezajímají mě ani členové, kteří přibývají a ani opozdilci, ale současní členové. Děkuji za přesnou odpověď. Eva Hrušková, chs Čekanka
Odpověď:
Dobrý den, počet členů k 31.12.2012 byl 147. Počet členů v den členské schůze byl cca 97, ale toto číslo je už irelevantní. Zabývat se novými členy a opozdilci není nedůležité už proto, že letos jich je mnoho. Přesné počty budou po předání seznamu na rok 2013 od bývalé jednatelky. Irena NěmcováNadpis: Databáze
Vložil: Daniel Grunner 3.2.2013
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč musíme opět prokazovat zaplacení členského příspěvku? neslouží k tomuto účelu variabilní symbol při platbě na účet? Jistě musíte mít přehled o tom kdo má zaplaceno a kdo ne a ne, abychom my členové museli neustále prokazovat zaplacení členských poplatků. Nebo takovouto databázi se členy a jejich stavem nemáte? Potom si myslím že by vytvoření takového seznamu a jeho pravidelná aktualizace měla být žádoucí a to jistě nejen jako pomůcka ke generování nových hesel pro stávající členy. Rád bych se zeptal jak pravidelně tato změna hesel probíhá? S pozdravem Gruner
Odpověď:
Dobrý den, seznam členů existuje, avšak je více důvodů proč doklad o platbě vyžadovat. Symboly zadané při platbě složenkou se nezobrazují automaticky a tedy nejsou hned průkazné. Nejednou se také stalo, že byly symboly uvedeny špatně, protože si člen nepamatoval dobře své členské číslo. Pokud zašlete doklad o platbě nemusíme dohledávat v seznamu, zda jste platil či ne, což nám šetří čas i energii. Kupříkladu já ohledně databáze jsem pak shopná poslat Vám heslo ihned i pokud nejsem zrovna u svého PC ve kterém mám seznam členů. Mimo to je pak také jasné, že mi píše osoba, která je opravdu členem a ne někdo, kdo se za tuto osobu jen vydává ve snaze o podvodné získání hesla do databáze. Změna hesel probíhá vždy po novém roce z důvodů měnící se členské základny a pak během roku příležitostně z důvodu neukázněnosti členů a předávání hesla třetím osobám. Pokud se nepletu tak v loňském roce se heslo měnilo pouze jednou. S pozdravem Miluše BőhmováNadpis: Členská základna
Vložil: Eva Hrušková 1.2.2013
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik členů má v současné době KPPPK. Děkuji. Eva Hrušková, chs Čekanka
Odpověď:
Dobrý den, členská základna klubu KPPPK se v současné chvíli stále mění (zvyšuje), jednak z důvodu plateb od opozdilců, kteří zapomněli na členskou schůzí schválený termín, který byl pro rok 2013 a stávající členy 31.12.2012 a jednak proto, že stále přicházejí noví členové. Irena NěmcováNadpis: Volební schůze
Vložil: Eva Hrušková 24.1.2013
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem budou na schůzi probíhat volby, jsou již navrženi kandidáti či je možné předložit je až na schůzi? Děkuji. Eva Hrušková, chs Čekanka
Odpověď:
Dobrý den, návrhy kandidátů musí být podány písemně (kandidátní lístek) nejpozději do zahájení voleb, jak určuje volební řád KPPPK. Pěkný den BeranováNadpis: Jednobarevný ratlíček
Vložil: Lucianna 18.1.2013
Dobrý den, ve starých materiálech o krysařících jsou mimo jiné i obrázky "jednobarevného ratlíčka myšího". Jde o zvířátka celá černá, bez pálení. Sama jsem jedno takové viděla před pár lety, už ani nevím kde,ale budilo pozornost a všem se dost líbilo. Hodně lidí tenkrát říkalo, že je škoda,že krysařík není i v takovéto varietě. Nepřemýšlí klub do budoucna - když už máme červenou, merle..... i o zařazení této barvy? Dále by mě zajímalo, jestli je vhodné merle jedince spojovat s hnědými, žlutými, modrými a nebo jen černožlutými: černá je přeci dominantní - nebudou se tedy časem spojováním černoznaku a merle černé tečky zvětšovat do velikých černých ploch?
Odpověď 1:
Tohle je pro mě velmi zajímavý dotaz!:-) Plášťová zbarvení bylo v historii skutečně popisováno. Nejen plášťové černé (bez znaků), ale i myší šedé (modré? lila?) Bohužel dochované reprodukce fotografií nebo kreseb nedávají možnost lepšího určení barvy. Rovněž "ratlíčci" zachyceni na středověkých obrazech nejsou vždy jen se znaky. Na jihočeských zámcích by měly být v depozitech obrazy, na kterých jsou zachyceni ratlíčci strakatí (tricolor, merle?) i pejsci s jednotným zbarvením tmavým. V chovu PK se objevovali a občas objevují jedinci se silně ustupujícími znaky pálení, zvláště na hlavě. Úplné vymizení nadočnicových znaků, černý pysk i brada, černé líce. Ve standardu však byla tato vlastnost označena novodobými tvůrci za vadu zbarvení. Proto jsou při záchytu systematicky spojováni se zvířaty majícími znaky viditelnéjší. Vím, že v zahraničních chovech se čistě černí jedinci už vyskytli též. Na to, zda bude toto zbarvení natolik žádoucí aby bylo chovateli vyhledáváno systematicky a bude tvořit další samostatné zbarvení ve standardu, dá odpověď budoucnost. Osobně se domnívám, že plemeno má momentálně dost chovatelské práce na barevných rázech již ve standardu zařazených. Co se týče krytí- merle krysaříky je možné volně křížit s ostatními barvami, neboť jsou též založeni na at/at, stejně jako ostatní barvy se znaky.nVýsledek páření jsou jedinci zbarveni čistě,ndle svého genetického založení. Merle tedy "nekazí barvu". Nemohu ale rozhodně doporučit prvoplánovité spojování barevných rázů mezi sebou u nynější populace krysaříků v barvách.. Pravidlo ustálení žádoucích znaků (jakýchkoliv) je zcela jasnén- spojením na 99% standardu vyhovujícího jedince s jedincem v nějakém znaku odlišným dává do budoucna možnost upevnění žádoucích znaků. Rychlá touha po "barvě" s sebou nese a utvrzuje vady ,které s sebou barva do chovu donesla. Barevní jedinci nejsou zatím zdaleka tak ustálení ve velikosti, typu hlavy i vlastních barvách. Modrá (lila) je v chovu prakticky pouze ze dvou zdrojů, hnědá ze 3 ( 2?) zdrojů. Merle rovněž ze dvou zdrojů. Určitě by nebylo správné zu žovat již tak dost malou variabilitu genové informace krytím mezi sebou. Pokud se barva "naředí" další generace budou mít větší šance na kvalitní odchovy. Samozřejmě potomci spojení nová barva x původní barva si nesou vlohy od obou rodičů. Chovatelé pak mají barvu i tam, kde ji ani tak neočekávají ani po ní vlastně netouží , kde ji ale mohou získat jako "bonus" s barevnými vlohami typického černožlutého jedince, kterého použili pro chov. Ing.Zuzana HorákováNadpis: Standard plemene
Vložil: Martina Špundová 14.1.2013
Dobrý den, chtěla bych se zeptat výboru klubu jak se stalo, že na stránkách ČMKU je zveřejněn pozměněný standard plemene? Jeho změna se myslím od roku 2008 žádná další na členských schůzích neodhlasovala. Kdo konkrétně tento standard ČMKU ke zveřejnění dodal. Děkuji za odpověď, M.Špundová
Odpověď 1:
Dobrý den, nevím, kdy se dostal standard na ČMKU v podobě bez hrubé vady, nevím ani jak je možné že ze standardu "něčí prací" vypadla tak závažná věc jako je hrubá vada výšky. Pro zachováni variability plemene (a jednodušší chov) byla dohodou chovatelského kolegia zrušena vyřazující horní hranice výšky. Vady výšky hodnotově zůstala v hrubých vadách, kde ostatně figurovala vždy v novodobé historii plemene. Tato otázka byla projednána na jednání tehdejší členské schůze v únoru 2006, kdy byl požádán p. Ing. Dostál o výběr ze dvou verzí standardu (jeden, který zpracoval p. MVDr Macků, druhý připravený Chovatelským kolegiem). Pokud vím, standard byl pak shrnutím a úpravou obou. Osobně datuji tuto dobu pro možnost opomenutí při přepisu. Výška přes limit jako hrubá vada vždy figurovala ve standardu. Mmch. podrobný článek o výškách byl již za HPCH paní M. Kopečkové - nedávno byl uveřejněný ve Zpravodaji. Kdy a kde a v kolika verzích standardu se hrubá vada nevyskytuje opravdu netuším. Standard na ČMKU je platný standard, který měl být zaknihován. Pro porovnání - Na ČMKU byl rovněž propagační materiál, kde figurovala výška 26 cm tj . výška, která nebyla nikdy v žádném standardu. Také chyba, která se dostala do materiálů ČMKU bez přičinění kohokoliv z KPPPK. Alespoň se k tomu nikdo dobrovolně nehlásí. Takže otázka je, zda k omylům či opomenutí došlo při přepisech nebo náhodně. Úmysl vylučuji, protože by to bylo proti zájmu plemene. ZHNadpis: Výsledky akcí
Vložil: Evžen Lomák 29.12.2012
Vážený výbore klubu. Zajímá mě, proč nejsou uveřejněny výsledky bonitací z Norska a Brna. Členové klubu mají právo vědět výsledky akcí do kterých tečou také finance vybrané na členských příspěvcích. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem MVDr. Evžen Lomák
Odpověď 1:
Ahoj Evžene, výsledky nejsou zveřejněny jednak pro nekompletnost podkladů, které nám majitelé některých zvířat ještě dluží, ale zejména pro nedostatek času v tomto období před vánocema. Stále platí, že členkové výboru i CHK dělají práci pro klub ve svém volném čase a toho, bohužel, tentokráte spíše chybělo než nadbývalo. Vím, že jste si za poslední dobu zvykli na velmi rychlý přísun informací z bonitací, ale tentokráte se mi do toho připletla nemoc dětí i vlastní, přičemž je doufám toto zpoždění pochopitelné. Mimo jiné je však možné tyto výsledky získat z databáze. Ing. Miluše Bőhmová
Odpověď 2:
Na Váš dotaz je velmi snadná odpověď. Veškeré náklady na bonitace v Norsku jsou hrazeny z prostředků chovatelů PK v Norsku, Švédsku a Dánsku. Jak náklady na rozhodčího, tak náklady na bonitační komisi, včetně výstavních prostor jsou hrazeny rovněž z těchto zdrojů. Klub (KPPPK) neinvestuje žádné finance. Bylo by to určitě nefér vůči CZ členům, pokud by Klub investoval do akce, která nemá přímou souvislost s děním v CZ. Zpracování vlastní bonitace na web KPPPK je opravdu zdlouhavé, protože jsme (my zde v CZ) chtěli předat informace z bonitace v kompletní podobě i kvalitnějšími fotografiemi, které nedávají tolik pochybností o vzhledu fotografovaných zvířat. Ovšem doba, po kterou jsme čekali na informace se protahuje. Vlastní bonitace je pro tamní chovatele příjemné zpestření, prestižní akce k pochlubení s odchovy - získat fotografie a kopie dokumentů je ovšem poněkud problém. Je snahou vedení Norského klubu akci precizovat, ale stejně jako u nás - nic není tak jednoduché jak se z povzdálí a bez kontaktu s děním zdá. Podle mého je velmi potěšující, že část severských chovatelů má zájem praktikovat bonitace a předávat relevantní informace do centrálního registru. Pro možnou budoucnost PK v okamžiku prozatímního uznání by to bylo víc než přínosné. Ing. Zuzana HorákováNadpis: Členská schůze
Vložil: Kamila Břenková 29.11.2012
Dobrý den, v posledním došlém Zpravodaji č.2/2011 je zveřejněna pozvánka na členskou schůzi spojenou s volbou do výboru a KRK na den 26.1.2013 s místem konání restaurace U Rybníčku, obec Květnice. Dle mého názoru výbor svým neuváženým rozhodnutím konání schůze klubu ve špatně dostupné obci neumožňuje všem členům zúčastnit se této schůze a tím poškozuje tedy jejich právo zúčastnit se. S ohledem na konání voleb do orgánů klubu toto nemůže být přípustné a požaduji, věřte že ne jen za sebe, v této věci sjednání nápravy. Je třeba si uvědomit, že členové jsou mj. z celé republiky a tudíž by měli mít možnost co nejlepší dostupnosti, ať už automobilem či jinou dopravou. Jelikož ve stávajících stanovách je pouze stanoveno KDO svolává schůze, jeví se v této situaci nanejvýš zřejmé, že je nutné stanovit jasnější pravidla pro konání schůzí- např. kdo navrhne místo konání, kolik míst se navrhne, co rozhoduje pro výběr místa, kdo schválí, atd. V zájmu zachování dobrého jména našeho klubu a zároveň předejití možných pomluv o účelovosti výběru takto odlehlého místa pro konání avizované schůze by bylo vhodné okamžité zveřejnění na klubovém webu záměr konání schůze a otevření diskuze k místu konání a jeho odsouhlasení ostatními členy. Pokud nevyhovuje místo konání Praha bylo by zřejmě vhodné uvažovat o střídání regionů Čechy/Morava s ohledem na rovné podmínky dostupnosti členů ze všech regionů. Na předmětný den 26.1.2013 navrhuji místo konání v restauraci Silma v Rychvaldě u Karviné, jsem ochotná sponzorovat pronájem zařízení, zájemci o ubytování budou platit individuálně, parkování zajištěno. Kamila Břenková
Odpověď:
Dobrý den, členská schůze se v posledních letech konala pokaždé na jiném místě a nikdy nevyhovovalo toto místo všem. Vzhledem k tomu, že členové klubu jsou z různých destinací, vždy to mají někteří daleko, nebo je toto místo pro ně méně dostupné. Osobně se domnívám, že zůčastnit se má možnost každý kdo má zájem, vždyť i já to mám přes celou republiku. Přesnější pravidla domnívám se není nutné stanovovat, stačilo by určit termín i místo vždy na předchozí členské schůzi. Členská schůze byla tentokráte svolána do Květnice u Prahy. Restauraci Silma v Karviné můžete navrhnout na příští členskou schůzi, jistě se návrhů sejde více a bude možnost, aby si členové vybrali tu nejvhodnější. S pozdravem Miluše BőhmováNadpis: Členská schůze
Vložil: Kamila Burešová 28.11.2012
Hezký večer, jistě se teď nebudu ptát jen sama za sebe. Kdo a zejména z jakého důvodu zvolil místo konání výroční členské schůze v "Dolních Kotěhůlkách", kam jezdí pražská MHD jen od metra Skalka 1x za 3 hodiny? Otevřel si ten dotyčný stránky IDOSu, aby se podíval, že jediný reálný spoj přijíždí půl hodiny po zahájení schůze (i do Brna dorazí "můj" vlak o 8 minut dříve...) a za necelé tři hodiny, aby se přespolní rozjížděli domů? Jedná se snad, po minulých pokusech s prozasením plných mocí, o záměr zabránit členské základně v účasti ve volbách? Kolik z těch, kdo mají malé děti a psy, může nocovat v Praze? A proč tak zásadní informace, jako je termín a místo konání výroční členské schůze, není k datu doručení Zpravodaje členům, tj. k 27. listopadu 2012, na webových stránkách klubu? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den. Místo pro pořádání členské schůze navrhla paní Beranová a výbor jej schválil. Důvod naleznete v předchozí odpovědi poradny. Chápeme Vaši nespokojenost, ale nikdy se nepodaří vyhovět všem na 100%. Schůze se v posledních letech konala pokaždé na jiném místě a nikdy nevyhovovalo toto místo všem. Mnozí z nás to mají daleko, někteří nemají auto, někteří mají malé děti a pro psy si musí zajistit hlídání. Nejde o žádný záměr, naopak, věříme, že vzhledem k tomu, že schůze bude volební, dostaví se co nejvíce členů. Pozvánka na členskou schůzi bude umístěna na web ještě dnes, dříve nebyla umístěna vzhledem k mé absenci, nicméně všichni členové obdrželi zpravodaj, ve kterém pozvánka na členskou schůzi umístěna je. S pozdravem Miluše Bőhmová.Nadpis: Členská schůze
Vložil: Marketa Cramer 28.11.2012
Vazeni pratele, prosim o radu, jak se dostat hromadnou dopravou na clenskou schuzi. Jeden autobus jede za Skalky okolo seste rano a dalsi prijizdi az 11:30 do Kvetnice. Schuze zacina od 11:00. Kdo si vubec vymyslil takhle nedostupne misto??? Nebylo by lepsi udelat schuzi nekde v Praze, kam se dostane kazdy? Marketa Cramer
Odpověď:
Dobrý den. Místo pro pořádání členské schůze je nutné zajistit s dostatečným předstihem. Většina majitelů restaurací požaduje za prostory nemalé pronájmy, nebo nejsou prostory vyhovující a ne každý je ochoten rezervovat prostor mimo běžný provoz restaurace. Jsme vděční když najdeme vstřícného majitele. Ne každému pak vyhovuje volba místa. Majitelé automobilů si zase stěžují na nemožnost najít parkovací místo. Zajisté se najde někdo kdo může poskytnout spolujízdu autem. Mohlo by se uvažovat, pokud se najde někdo ochotný s autem, zajistit dopravu z Újezda nad Lesy (cca 4km), kam jezdí MHD. Přeji pěkný den BeranováNadpis: Poradce chovu
Vložil: Luciana 26.11.2012
Dobrý den, zajímalo by mě, co musí splňovat člověk, který se chce stát poradcem chovu (jestli musí mít nějaké odchované vrhy, nebo zkušenost s plemenem). A je to u všech plemen stejné? Děkuju Luciana
Odpověď:
Každý klub si podmínky pro práci poradce chovu tvoří sám. Je logické ,že by to měl být zkušený chovatel se znalostmi plemene i náležitostmi chovatelské agendy. V našem klubu bylo dáno již z doby ing. Findejse, že poradce chovu musí mít splněný minimální počet 8 odchovaných vrhů krysaříka. Poradce chovu navrhuje HPCH, rovněž je odvolává z funkce za souhlasu výboru a členské schůze. V minulosti se stalo již několikrát, že byl určen poradce chovu bez splnění minimálních požadavků na zkušenosti s plemenem, z důvodu lepší dosažitelnosti pro chovatele. Za mého působení coby HPCH 2x. V druhém případě se ovšem tento "novic" dostavuje na kontroly v doprovodu ( dohledu) velice zkušené bývalé poradkyně, která již bohužel nemůže tuto funkci vykonávat v plném rozsahu,ale ráda vypomůže začínající kolegyni. Jde o dosažitelnost pro chovatele, ale zároveň hlavní význam je v tom aby poradce mohl něco poradit. Zkušenosti musí mít především vlastní. Zuzana HorákováNadpis: Vykonávání potřeby
Vložil: Jana Skalak 22.11.2012
Dobrý den, mám dotaz. V říjnu jsem dostala k narozeninám fenku Pražského krysaříka, jsou jí 3 měsíce. Od samého začátku jí s přítelem učíme chodit na plenu. Co jí máme už se to celkem naučila, občas se vyčůrá jinde, ale z 90% už chodí jen na plenu, ale problém je s kakáním. Když vidím, že se jí chce dám jí na plenu, ale tam se nevykaká. Počká a když ji nesleduju, vykadí se kamkoli jinam, jen ne na plenu. Když jí za to pokárám lehce zvýšeným hlasem a přesunutím na plenu, stáhne ocas, schová se a nějakou chvíli ke mě vůbec nechce. Nevím jak jí to mám naučit. Máme s přítelem ještě jednoho psa a s ní nebyl problém. Pochopila kam má jít na záchod. Nechci něco zanedbat a proto se ptám. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den, nebojte se ona to určitě časem pochopí. Vždyť jsou jí teprve 3 měsíce. Zkuste to třeba i s dvěna podložkama. Jednu tam kde čůrá a druhou tam kam chodí nejčastěji dělat bobek. Jinak, toto učení na plenu doma bych volil jen jako nutné provizorium, než se naučí dělat potřebu venku. Hned bych ji důsleně trénoval na dělání potřeby venku. A to tak, že hned jak se probudí, hned po hraní a hned jak se napapá, ji vynesete ven. Jen bych zdůraznil, že ji ponesete ven v náručí, protože dokud ji budete mít na ruce tak se nevyčůrá a potřebu udělá až když ji položíte venku na zem. Pokud byste ji nechala jít po svých už z bytu, pravděpodobně udělá loužičku třeba už na chodbě za dveřmi. Chtěl bych zdůzaznit, že pokud se jí potřeba povede tam kde má, tak chválit a chválit, třeba až přehnaně. Vy navíc máte ještě tu výhodu, že máte staršího pejska, který ji může jít příkladem, to jí k návyku venčení venku také hodně pomůže. Opravdu, zdůrazňuji, že venčení doma berte jen jako dočasné opatření! S pozdravem Vlastimil RodNadpis: Testy DNA
Vložil: Luciana 27.10.2012
Dobrý večer, chci se jen zeptat, jaký je rozdíl mezi prokázání původu u štěněte z testů DNA a testů paternity? Třeba kvůli jiné barvě, než mají rodiče. Nebo je to to samé? Moc tomu nerozumím, ale myslím si, že je to dobrý tah, protože i mě se někteří psi původem nepozdávají. Děkuji Luciana
Odpověď:
Testy paternity slouží k zjištění toho, zda rodiče jsou skutečnými rodiči daných jedinců. Srovnávají se genetické profily těchto rodičů s profily jejich dětí (vlastně se jedná o srovnání "testů DNA" mezi sebou). Jinými slovy pro tuto anylýzu je třeba prověřit vzorky krve (či archivované výsledky náběrů testů identity) obou rodičů a jejich dětí. Nebo v případě otcovství jen potomky daného otce. Případně lze zjistit, zda sourozenci jsou sourozenci skutečnými. Test identity - test DNA má však daleko širší možnost použití. Pro chovatele může být naprosto geniální pomůckou při výběru partnera při plánovaném krytí. V případě úzce geneticky založených chovů (což je vpodstatě je i krysařík) lze docílit zvýšené variabilty (vlastně docílit snížení příbuznosti) tím, že vybereme rodiče, kteří se k sobě nejméně blíží shodou tohoto profilu. Nebo můžeme spojit rodiče s vlohou pro barvy. Vlohy pro barvy lze při rozšířeném testu identity totiž také určovat. Testy DNA - genetické profily jsou naprosto úžasnou vymožeností pro chovatele, kteří mají čistý štít. A jsou také metlou na nepoctivce. Při rozšíření testování na celou populaci daného plemene lze chov účinně vyvést z problémů s úzkou příbuzenskou plemenitbou. A ve spojení s objektivním posouzením zjevu jedinců (nelze totiž NIKDY sázet JEN na údaje z testů DNA) lze svůj chov vést k typičtějším jedincům. Prostě jedna z pomůcek, o kterých se dřívějším chovatelům mohlo jen snít. Z.HorákováNadpis: Čůrání
Vložil: Vybíralová 12.9.2012
Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s dotazem ohledně čůrání. Pořídila jsem si pejska Pražského krysaříka a zítra mu budou 4 měsíce. Vím,že je ještě poměrně malý, ale myslím si,že už by mohl chápat, kde smí a nesmí čůrat. Jde mi o to, že jsem ho učila čůrat na plenu a chodím s ním také ven. Bohužel mám ale problém, protože mi čůrá do postele. Nejen, že tam čůrá, když nejsem doma, ale také tehdy, když se mnou spí v posteli. Nevím, co mám dělat, protože i přesto, že dostane vynadáno a plácnu ho, tak i přesto, že se bojí, udělá to znovu. Dokonce se tam i vyčůral přímo přede mnou. Už si nevím rady a další věc je ta, že mu asi neslezou varlátka, tak jestli to také na to nemůže mít vliv?! Moc Vám děkuji předem za rady! Jsem už docela zoufalá, jestli to není nějaký problém a zda ho to lze nějak odnaučit, aby to nedělal. Děkuji moc, Vybíralová
Odpověď:
Dobrý den, mohu Vás ujistit, že nejste sama komu se toto dělo. Ano, stává se, že pejsek, který je už jakž takž naučený na nějaké hygienické návyky, se začne takto podivně chovat. Příčin je několik. Většinou to bývá, jak pejsek dospívá, prosazování jeho dominance, pejsek se prostě snaží prosadit a zkouší co si může dovolit. Pak to může být reakce na nějakou změnu v rodině. Např. něco jste mu zakázali, třeba zrovna to skákání na postel, nebo najednou zůstává být sám doma atp. Na a pak se prostě za to mstí a zase zkouší co si může dovolit. Bude potřeba pevnou ruku a důrazně ho kárat, znemožnit mu přístup k posteli, třeba nějakou ohrádkou atp. Časem z toho vyroste, ale chce to trpělivost a důslednost. Každopádně, tím, že mu ještě nesestoupila varlátka, to určitě není a tento problém můžete řešit třeba lehkou masáží, kterou jim s citem pomáháte sestoupit, ale i tak by bylo potřeba se o tom poradit s veterinářem. Jinak, já vím, že hodně páníčků nechává krysaříky spát spolu v posteli, ale je to jen o výchově a vůli naučit je spát v boudičce. Třeba moji pejsci spí sami v kuchyni v boudičkách a beru si je k sobě jen na chvilku poránu. S pozdravem Vlastimil RodNadpis: Mimčo
Vložil: Hanka B. 29.8.2012
Dobrý den, máme dvouletou holčičku Fínu. Dostala jsem jí od přítele, protože se pokoušíme o miminko a nic. Tím pádem má uplně všechno, spí s námi prostě jí mám jako to malé. Teď jsem otěhotněla a mám strach, že bude žárlit a bude na to malé zlá. Už teď žárlí na cizí psy. Nedokázala bych jí dát pryč.. Tak jsem se chtěla zeptat jestli s tím máte nějakou zkušenost. Moc děkuji za odpověď, s pozdravem Hanka B. :o)
Odpověď:
Vážená paní Hanko, příchod miminka do rodiny určitě není důvodem pro odchod pejska. Samozřejmě chápu, že pejsek může být žárlivý, ale bude se chovat tak jak mu dovolíte a jak povedete dále jeho výchovu. Je potřeba nesměřovat veškerou pozornost jen k miminku, ale dát i pejskovi pocit, že je pro Vás stále důležitý a není pro něj nutné na miminko žárlit. Naši pejsci příchod obou dětí pochopili skvěle a parádně se sžili. Jediný strach jsme měli u fenky Emy, která žije u mých přátel a do příchodu miminka v této rodině byla na cizí děti vyloženě nesnášenlivá. Když ji nesli v přepravce a viděla děti, zdálo se, že i ze zavřené přepravky vzeky vyskočí. Po příchodu miminka se však její chování, k překvapení všech, změnilo zcela radikálně a na domácí miminko nedá dopustit. Doufám tedy, že i u Vás proběhne vše hladce. S pozdravem Miluše BőhmováNadpis: Výsledky výstav
Vložil: Schenková Pavla 2.7.2012
Dobrý den, při pročítání výsledků výstav jsem narazila na NV Senec, která se konala 8.6.2012 a mezi uvedenými výstavami není. Jelikož titul BOB získal můj pes Colin Brown Jongal, byla bych moc ráda, aby byly tyto informace uvedeny. Na mez. výstavě Nitra 9.6.2012, byl mému psu Colin Brown Jongal udělen titul Grand Prix Slovakia Winner rozhodčí paní Ridarčíkovou. U výsledků toto uvedeno není. Podklady mám k dospozici. Jelikož tento problém není u mého psa poprvé, byla bych moc ráda, aby mi vyjádření k tomuto napsala i předsedkyně klubu. Děkuji Schenková Pavla
Odpověď:
Vážená paní Schenková, výsledky výstav se získavají ze soukromých zdrojů, většinou od těch, kteří se výstav osobně účastní. Někdy se musí spolehnout na vlastní paměť, někdy se podaří je opsat z výsledkové tabule, vyjímečně jsou opsány z knihy rozhodčího. Nikdy nejsou ale se zárukou toho, že jsou správně. Pokud má výstava webové stránky, pak se porovnají s výsledky na webu, ale ani tak nemusí být správně. Není nic jednoduššího, než naskenovat posudek a poslat webmasterovi, který výsledek doplní. Výsledky jsou uváděny vždy bez záruky. Klubu nejsou výsledky dodávány od pořadatele a tak nemůže nést odpovědnost za to, že odpovídají skutečně zadaným oceněním. Poděkování by si zasloužili ti co výsledky posílají, ikdyž jsou někdy neúplné. Přeji pěkný den Beranová

Nadpis: Křečové záchvaty
Vložil: Pospíšilová 28.6.2012
Dobrý den, mám 7 letou fenečku a zhruba před 3/4 rokem dostala první křečový záchvat. Nechali jsme udělat krevní testy -> vyšly špatné hodnoty jater a štítné žlázy. Po léčbě simeparem znovu testy->játra se zlepily, štítná žláza zhoršila. Na rentgenu jsme nic nezjistili. Zároveň se jí udělal na hrudi jakýsi rosolovitý hrbol, který se také zvětšil. I počet záchvatů se zvýšil skoro na 1 denně. Fenka je před záchvatem nervózní jako by poznala, že to na ni jde. Pak začne mít mírný třes hlavičky, začne špatně chodit, jakoby padat, přední packa jí táhne nahoru za hlavičku, pak se začne celá kroutit a úplně na konec se celá nahrbí v páteři a má napnuté noičky. Fenečka ale celou dobu vnímá, neslintá, neleží, snažím se na ni mluvit, dokáže vrtět ocáskem a normálně vnímat. Po odeznění záchvatu (trvá cca minutu) je fenečka úplně v pohodě, jako by nic nebylo. Máte někdo s tímto zkušenost? Opravdu mě to děsí a nevím jak jí pomoct.
Odpověď:
Dobrý den, tento dotaz patří na specializované pracoviště veterinárního lékaře. Záchvaty připomínají ledacos. Diagnozu "přes tužku a papír" bez toho aby byl člověk odborníkem by si střihnul jedině šarlatán. Kdybych takové podobné záchvaty viděla u svého chovance, určitě bych nechala zkontrolavat chrup, pokud pejsek má ještě zoubky, jak to vypadá pod nimi. Ale to vycházím pouze ze své individuální zkušenosti, kdy zánět zubu navozoval podobné příznaky, jaké popisujete ve svém dotazu. U sedmiletého pejska, který má nějaké potíže mohou být samozřejmě zvýšené testy na cokoliv, odhalit příčinu však skutečně zůstane v rukách a vědomostech ošetřujícího veterinárního lékaře. Přeji každopádně abyste zjistili příčinu a fenečka Vám ještě mnoho let dělala společnost těšíc se přitom pevnému zdraví. S pozdravem Ing. Zuzana Horáková

Nadpis: Hledám štěně
Vložil: Michaela Vamberová 27.6.2012
Dobrý den, jmenuji se Michaela Vamberová, předem se omlouvám, že sem píšu rádoby "inzerát". Obracím se na vás s prosbou, zda by někdo věděl o malé fence krysaříčka, která hledá domov u páru mladých lidí bez dětí? Jsme milovníci tohoto plemene. Každý z nás už jednu takovou měl v rodině, ale dříve se nestávalo to co dnes. Nemůžeme sehnat pravého krysaříka bez PP. Nechceme pejska na výstavy ani chov. Jen jako člena rodiny. Prosím o doporučení. Michaela Vamberová
Odpověď:
Dobrý den, omlouvám se, ale i kdybych o nějaké takové fence bez průkazu původu věděl, tak bych Vám to určitě nesdělil. V zájmu klubu není a ani v žádném případě nemůže být jakákoliv podpora bezpapírových odchovů. Stále dokola všem zájemcům vysvětluji, že koupí pražského krysaříka s PP Vám nevznikají žádné povinnosti se jakkoliv angažovat. Průkaz původu je čistě jen doklad o tom, že jste si zakoupili opravdového krysaříka a můžete ho s klidem chovat jako domácího mazlíka. U štěňat, která jsou perspektivní k chovu a k výstavám, chovatelé sámi na to upozorní případné zájemce. Na druhou stranu, ale zase také upozorňují na to, že pejsek či fenka nebude vhodný k chovu a takováto štěňatka prodávaná na mazlíky, jsou i výrazně levnější. Ostatně, když si prohlédnete naši klubovou inzeci, tak určitě naleznete obě varianty nabídek štěňátek. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Srst
Vložil: Luciana 24.6.2012
Dobrý den, zajímalo by mě jestli je možné, aby fence po vykastrování narostla podsada, hlavně na krku a zádech? Předtím jí neměla, ale hodně lidí má zkušenost, že po kastraci se struktura mění ....Tak mě zajímá, jestli nejsme Nějací divní? Děkuju Luciana
Odpověď:
Kastráti v dobrém zdravotním stavu jsou obecně u všech savců lépe osrstěni. Mezi lidmi spíše přežívá poznatek o ztučnění kastrovaných zvířat, ale při rozumném krmení a správném pohybu se projeví obvykle pouze zlepšení stavu srsti. Zvláště u kočkovitých šelem je patrné zbytnění objemu srsti, přibývání podsady, zvýší se i lesk srsti. Ostatně věští "límec" mají často i nekastrovaní psi samci. Takže Vaše fenečka pouze dokladuje poznatek, že srst reaguje na výživu a hormonální změny. Ing. Zuzana Horáková,

Nadpis: Chov obecně
Vložil: Markéta Marková 24.5.2012
Dobrý den, mnohokrát Vám děkuji za všechny informace. Jak to vidím, zůstaneme asi u pejska. Jsem ráda, že jsou nároky pro jeho případné uchovnění tak jednoduché, to mi docela dodalo odvahu :) Dovolte prosím ještě další otázku - pokud bychom si nechali pejska uchovnit, jak se pak "domlouvají námluvy"? Zprostředkovává nějak vhodné kontakty Váš klub, nebo si i majitelé mohou vybírat mezi sebou dle libosti? (rozumím tomu, že solidní CHS budou sledovat jak rodokmen, tak exteriér vybraných jedinců a budou se snažit plemeno skutečně rozvíjet k dobrému). Souvisí i s touto problematikou nějaké extra poplatky (např. Vašemu klubu za ten kontakt) apod.? Jak se vůbec pohybuje cena za nakrytí psem? Mohli bychom si nárokovat i úhradu cestovného, nebo jak to prosím chodí? Předem děkuji za doplňující informace a přeji příjemný den Markéta Marková
Odpověď:
Dobrý den, majitel zbonitovaného jedince (psa) po bonitaci zašle rodokmeny na plemenou knihu, kde se provede tzv. přeregistrace tj. zapsání jedince do plemené knihy, že je chovný. U fenky se toto provede zpravidla při zápisu štěňat. Omlouvám se, ale ve své odpovědi jsem se dopustil jedné nepřesnosti. Podmínku jedné výstavy pro bonitaci musí splnit oba pes i fenka. Pes s hodnocením nejméně Velmi dobrý a fenka s hodnocením nejméně Dobrá. Co se týká využívání plemeníka, jednak chovatelé sledují výsledky bonitací s hodnocením a tam si je sami vybírají, nebo sledují tyto pejsky na výstavách. Pak si je mohou vybrat i z klubové databáze, která je součástí našich klubových webových stránek. Vybraného chovného pejska pak navrhuje příslušnému poradci chovu při žádosti o krycí list. Poradce mu plemeníka schválí a nebo ho upozorní na jeho nevhodnost, třeba pro uzkou příbuznost, možnost přenesení dědičné vady atp. Chovatel pak navrhne jiného a nebo mu může poradce chovu jiného doporučit sám. Chovatel se také může rovnou obrátit na poradce chovu aby mu sám nějakého plemeníka navrhnul. Toto vše je smozřejmě zadarmo. Majitel plemeníka může také i sám svého pejska propagovat, třeba inzercí v klubovém Zpravodaji nebo v inzerci na klubovém webu. Odměnu za krytí si domlouvají chovatelé sami mezi sebou a to buď na určitou částku za krytí bez ohledu počtu odchovaných štěňat a nebo za určitou částku za odchované štěňě. Náhrada cestovného nepřipadá v úvahu, protože zásadně vždy cestuje fenka za krycím psem. Takže asi tak. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Chov obecně
Vložil: Markéta Marková 25.5.2012
Dobrý den, rádi bychom si pořídili prvního PK a zvažujeme i případné uchovnění či založení chovatelské stanice. Bohužel se nám zatím nepodařilo najít k této problematice nějaké srozumitelné a úplné pojednání, a proto bych o něj ráda požádala Váš klub. Není nám úplně zřejmý finanční model provozování chovatelské stanice stejně jako její časová náročnost. Předpokládáme, že během cca měsíce (14 dní před a 14 dní po porodu) bychom museli být fence neustále nablízku. Pokryje pak obvyklá cena štěňátek (při řekněme obvyklém počtu 3 ve vrhu) náklady spojené s jejich čipováním, registracemi, očkováním, ale i běžný provoz domácnosti atd.? Stále vycházíme z toho, že je nutné si zachovat i "civilní" zaměstnání a vedení CHS je spíše koníčkem navíc než zdrojem nějakých stabilních příjmů, z nichž se "dá žít"? Druhý dotaz se týká chovných psů. Pokud bychom měli jen psy, byli bychom také chovatelskou stanicí? A nakonec výstavy. Předpokládáme, že čím více úspěšných výstav psi absolvují, tím lepší předpoklady mají jejich potomci na vystavování, a tím vyžší by byla jejich prodejní cena. Stejně tak samotný chovný pes by mohl mít za nakrytí vyžší odměnu? Nejsme si totiž úplně jistí, zda se chceme do víru výstav vrhnout "plnou parou" - pokud by k uchovnění stačila jedna výstava, my bychom byli spokojení, ale zase bychom neradi případnou vlastní CHS úplně dotovali... Předpokládáme, že s vítězstvím na výstavách se žádné finanční odměny nepojí, takže chovný pes by si na sebe pak musel "vydělat" jinak. Předem děkuji za informace Markéta Marková
Odpověď:
Dobrý den pani Marková, chovatelství plemene prazský krysařík je spíš koníčkem než zdrojem obživy. Musím Vás ale poněkud opravit v počtu štěňat. Obvyklejší je jedno či dvě štěňátka v jednom vrhu. Tři je spíš světlá vyjímka. Krysařík patří k plemenům s málopočetnými vrhy. Proto si také majitel krycího psa nemůže nárokovat štěně jako náhradu za krytí. Z předešlého také vyplývá, že peníze za štěňátka jakž takž pokryjí náklady za jejich odchov. Samozřejmě, že pokud jsou fena i pes šampioni, můžete za štěňátka požadovat vyžší cenu, takže Vám pak něco zbyde. Pokud je pejsek pěkný, teměř bez vad, můžete ho nechat uchovnit, k čemuž slouží tzv. bonitace. Tj. takové posouzení a předvedení pejska před komisí, kde se pejsek posoudí a pak případně uchovní. Držitel krycího psa nemusí být majitelem chovatelské stanice. Tuto povinnost má jen majitel chovné feny, který chce odchovávát štěňata. Uchovnění feny probíhá za stejných podmínek jako uchovnění psa, ale majitel feny musí navíc absolvovat jednu výstavu nejméně s výsledkem Velmi dobrá aby byla fena uchovněna. Podrobnosti o bonitaci najdete na našich webových stránkách pod odkazem "Bonitace", kde mimo jiné informace najdete uplně dole i fotodokumentaci, jak to na bonitaci vypadá. Jak píšete, za umístění na výstavě žádná finanční odměna není, spíš tu jsou výdaje za výstavní poplatky a náklady za cestování na výstavu. Ale pokud se pejsek/fenka na výstavě umístí a dostane ocenění až třeba k šampionu, vzrůstá i hodnota chovného jedince a tím pádem i jejich případných potomků. S pozdravem Vlastimi Rod

Nadpis: World dog show Salzburg
Vložil: Schenková 24.5.2012
Ráda bych se zeptala vedení našeho klubu na tak důležitou událost, jako je výše uvedená výstava a účast našeho plemene na ní? Nevím jestli se to stalo jenom mě, ale informace o možnosti účasti jsem na stránkách klubu nikde nenašla. Copak účast byla jen pro vybrané?
Odpověď 1:
Mohu odpovědět jen za sebe- o výstavě a možnosti se zúčastnit jsem se dozvěděla v den třetí uzávěrky. Cena 95 Eur za přihlášku. Což skutečně není málo. Na oficiálních stránkách byl krysařík uveden, v přehledu plemen nikoliv, v online přihláškách nebyl rovněž uveden. Na dotaz směřovaný na ÖKV nikdo neodpověděl. Posílala jsem peníze s velmi neblahým pocitem, že možná jdou do pryč. Nevím, jak by zareagovali členové, kdybychom jim podali do poslední chvíle neověřenou informaci notabene s tak vysokou cenou vstupu a byla to kachna. Je věcí každého majitele se pídit po možnosti vystavení svého psa. Takže necítím nijakou "zodpovědnost" za to, že jsem zkusila možnost vystavit a při vědomí možné finanční ztráty svojí směřovala na akci další lidi. Pokud by se bývalo stalo, že by peníze uvázly v rozpočtu výstavy, s neověřenou možností vystavit PK, těžko bych se omlouvala těm, které bych nalákala. Takhle jsem jednala jen sama za sebe - respektive, jsme se dohodli tři chovatelky o tom, že to riskneme za společné náklady- vcelku obvyklá záležitost při hlášení na zahraniční výstavy. Vzhledem k tomu že tam bylo povícero chovatelů a majitelů PK, myslím, že se pídili po možnost i vystavení zhruba stejným způsobem. Nenašla jsme na žádných stránkách, žádného evropského klubu chovatelů PK informaci o možnosti vystavení krysaříků na WDS před touto akcí. Pokud někdo věděl více než my (vystavující), škoda, že nám to oficiálně nesdělil předem. Další možností vystavit PK je EDS V Ploesti(RO). Pokud budeme mít jako klub informace, oficiální - určitě je předáme. Pokud ne, je věcí vystavovatelů prezentace jejich psů a zodpovědnost za to, kam si své chovance nahlásí. Mimochodem-velmi by mě potěšilo, kdyby dotazy do poradny nebyly anonymní. Ing. Zuzana Horáková
Odpověď 2:
Vážená paní Schenková. O možnosti vystavovat na WDS jsem se dozvěděla z webu WDS, několik dní před třetí uzávěrkou a to jen díky náhodě, kdy jsem se zajímala o vystavování jiného plemene. Na mé dotazy na ČMKU zda je možno na WDS pražské krysaříky vystavit mi nedokázali odpovědět, protože tuto informaci nikdo neznal! Když jsem odesílala přihlášku v poslední den třetí uzávěrky, byla to sázka do loterie, zda vůbec bude přijata a zda nemalé finanční prostředky neposílám do luftu. Pokud jste si přečetli zápis z P ČMKU pak v něm bylo oznámení, že na doporučení garanta FCI (pana Štefana Štefíka) na EDS 2014 v Brně se neuznaná plemena nebudou posuzovat. Při rozhovoru s MVDr Širokým jsem ho informovala o tom, že na webu WDS Salzburg byla neuznaná plemena uvedena ( a uvedena jsou i na EDS Bukurešť) a že jsme šly do neznáma a poslaly přihlášky. Velmi se tomu podivoval, protože FCI nemá zájem, aby neuznaná plemena byla vystavována. Pravděpodobně si ÖKV vyřídilo vyjímku. Také to bylo patrné při závěru WDS kdy přestože nás jak pan rozhodčí tak i pořadatelé ujišťovali že do závěrečného kruhu můžeme jít. Skutek byl však opakem - jste neuznaní nemáte v závěrečných soutěžích co dělat. Nicméně na EDS 2012 v Bukurešti a EDS 2014 v Brně neuznaná plemena vystavována budou. Tyto informace si mohl na webu WDS najít každý zájemce o vystavování a přihlásit svého psa tak jako to učinili jiní majitelé nejenom z CZ. Kateřina Beranová

Nadpis: Sl. Popková
Vložil: Bledule 23.3.2012
Dobrý den, na klubových stránkách jsem se dočetla, že byla z klubu vyloučena sl. Popková a že jejímu vrhu nebudou vystaveny průkazy původu. Zajímalo by mě, na jakém podkladě jste toto rozhodnutí provedli, zda k tomu máte pravomoc a jestli tento akt nemusí náhodou odsouhlasit členská základna. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Na jednání výboru byly předloženy materiály, které jsou předmětem trestního oznámení. Vzhledem k postoupení celého případu k projdnání na ČMKU klub nebude zveřejňovat žádné podrobnosti do ukončení vyšetření případu. Sl. Popková byla vyrozumněna o rozhodnutí výboru doporučeným dopisem. V zákonné lhůtě se k danému ani neodvolala ani nijak nevyjádřila. Z. Horáková

Nadpis: Fontanely
Vložil: Lucianna 17.2.2012
Dobrý den, v jednom příspěvku jsem četla, že štěňata měly boční fontanely. Můžete mi prosím popsat, ve které části lebky jí hledat? Znám jen tu klasickou. A je pravda, že psi s vypouklejší lebkou jí mají častější? Děkuji Luciana
Odpověď:
Dobrý den, lebka se skládá z povícero plochých kostí, které v průběhu prvních měsíců života srůstají z původně měkkého spojení chrupavkou zkostnatělých švů. U zdrobnělých plemen psů se vyskytuje geneticky podmíněná vada. Je to důsledek zakulacení lebky psa, které je obvyklým dopadem miniaturizace. Dojde k tomu, že se v místě švů lebka zcela neuzavře. Nejobvyklejším místem, kde je vlastně obsah hlavy není chráněn kostí, je střední linie hlavy. Zde se mohou vyskytovat buď otvory ve tvaru kříže s více či méně otevřeným středem, či kruhové až oválné otvory kryté pouze kůží a podkožními vrstvami tkání. Je jasné, že otevření a nekrytí citlivého obsahu lebky je nebezpečné pro život aktivního pejska. Prudší náraz, či vbodnutí může mít fatální následky. Kromě obvyklejších otvorů - fontanel na temeni hlavy, se mohou vyskytovat otvory i v postranních švech lebky. Pod ušima směrem lehce dopředu k očím,ale i vzadu na týle , jakoby za ušima směrem dolů po stranách lebky. Lépe by se umístění možných fontanel ukázalo na modelu lebky, ale pokud pes fontanelu má, není problém je citlivým pohmatem zjistit. Drobná fontanela je vadou, která nemusí vadit během života, ale je nežádoucí pro chov, protože případným spojo váním rodičů s fontanelami se prokazatelně fontanely zvětšují, může dojít až k situaci, kdy je otevřená (kostí nepokrytá) třetina lebky a to už je skutečně život ohrožující záležitost. Z.Horáková

Nadpis: poděkování
Vložil: PIewaková 13.2.2012
Jelikož už není k dispozici návštěvní kniha, tak bych chtěla napsat alespoň sem své VELKÉ PODĚKOVÁNÍ za udělení doživotního členství. Jsem členkou KPPPK od podzimu 1990 a i když jsem v roce 2008 odchovala poslední štěňátka a chovat už nebudu, mám ještě 6 krysaříčků, nejstarším dvěma bylo na podzim 11let, té nejmladší bude v květnu 5 let. Samozřejmě dění kolem PK mě stále zajímá, ale okolnosti mi nedovolují zúčastnit se ani členské schůze a ani žádné výstavy (ani jako divák). Takže ještě jednou VELKÉ DÍKY !!! Blanka Piewaková CHS Chilíkův odkaz

Nadpis: zbarvení
Vložil: Adéla Bojková 10.1.2012
Dobry den, je nozne aby se ve vrhu objevilo jine zarveni nez je černe s palenim? Protoze muj pejsek je černy, ale nozičky ma puntikate, ma je světle hnede s drobnyma tečičkama a nektere prstiky ma bile, jinak je uplne stejny jak vyskou tak i hnotnosti a velikosti hlavičky. Předem vam děkuji za odpoved Adéla Bojková
Odpověď:
Dobrý den, i u černožlutě zbarvených rodičů se může vyskytnut jiné zbarvení potomků. Záleží na předcích obou rodičů. Co se týče bílých skvrnek nejsou nijak neobvyklé a vyskytují se poměrně často. Dalšímu popisu zbarvení Vašeho pejska bohužel moc nerozumím. Možná by bylo lépe poslat fotografii a i jména rodičů. Podle toho by se dalo usoudit více. Samozřejmě dedukovat o původu zbarvení se dá u pejsků s průkazem původu, u pejska bez tohoto dokumentu lze těžko možný původ zbarvení vystopovat. Z.Horáková

Nadpis: vyšetření luxace pately
Vložil: Jitka Česká 10.1.2012
Jak najdu veterináře, kteří provádějí vyšetření luxace pately krysaříků na netu? Byl mi doporučen MVDr Lukáš Duchek z Prahy Stodůlek, který vyšetřuje pately, ale v seznamu plemen nemá uvedeno naše plemeno - tedy krysaříky. Bydlím daleko od Prahy, raději bych našla veterináře poblíž, ale stejně nejsem schopna zjistit, kdo z veterinářů může toto vyšetření u krysaříka provést v souladu s požadavky KPPPK.
Odpověď:
Dobrý den, od ledna 2000 existuje odborná skupina veterinárních lékařů zaměřujících se na vyšetření luxace čéšky (pately). Seznam těchto veterinářů, kteří mají akreditizaci provádět vyšetření luxace pately s možností vystavit o tom protokol, naleznete na webových stránkách Komory veterinárních lékařů ČR (odkaz je na našich webových stránkách v sekci články). Na stránkách Komory veterinárních lékařů ČR si také můžete stáhnout i formulář protokolu, který veterinář vyplní (najdete ho úplně dole pod článkem). Myslím, že v seznamu naleznete veterináře blíž svému bydlišti a určitě to nemusí být veterinář, který se specializuje na krysaříky. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: registři, handicap třída
Vložil: Luciana 18.12.2011
Dobrý den, mám takový možná hloupý dotaz. Proč se u registrů neuvádí rodiče, alespoň barva. Myslím si, že když si někdo takového psa pořídí, tak ví, jak zbarvení rodiče byli a když pak působí v chovu, bylo by dobré to vědět. A ještě by mě zajímalo, jaký pes se může vystavovat ve třídě "handicap".Je to pro zvíře s hrubou vadou, zdravotním problémem, či nestandard. zbarvením? Znám tuto kategorii z voříškiád, ale u papírových psů mě docela překvapila. Děkuji Luciana
Odpověď:
Dobrý den, v průkazech původu mohou figurovat pouze ověřitelné informace. V PP zvířat registrovaných můžou být pouze zjevné informace o daném jedinci. Vzhledem k tomu, že se jedná o psy bez PP, uvedení rodičů nelze zapsat, nevíme 100%, že rodiče daného jedince byli ti, které chovatel (pokud vůbec chovatelem daného psa byl) uvedl novému majiteli. Právě pro nedoložitelnost a neověřenost původu mohou v chovu PK v CZ být použiti nově registrovaní psi pouze se zpětným ověřením - kontrolou potomků. Trvale v chovu může takový jedinec být použit po předvedení potřebného počtu potomků odpovídajících standardu. Handicap třída je využívána na výstavách našeho Klubu pro potřeby uchovnění jedinců, kteří prokazatelně utrpěli úraz. Úraz jim brání být předvedeni na běžných výstavách. Tedy na našich výstavách se mohou předvést jedinci po úraze, s kterými si jejich majitelé nepřejí nebo se obávají navštívit běžnou výstavu, slouží tedy pouze pro ohodnocení exteriéru vyjma získané vady exteriéru. Výstava je podmínkou chovnosti jedince PK a není v zájmu odradit od chovnosti jedince, který má pouze estetickou vadu a kráse, získanou a ne dědičně danou. Z.Horáková

Nadpis: merle
Vložil: Šoupalová 18.12.2011
Dobrý den. Mám zájem o fenku ve zbarvení merle. Kontaktovala jsem pana MVDr. Macků, protože to byl jediný chovatel těchto krysaříků. Bohužel mi bylo sděleno, že štěňata neprodává, psy má jen pro krytí ve svém chovu. Mám fenu černou s pálením, gen pro merle je prý dominantní, získala bych při spojení černá s pálením x merle vždy jen merle štěňata? Je možný výskyt nějakých zdravotních problémů i u tohoto spojení nebo jen v případě merle x merle? Děkuji za odpověď. Šoupalová Michaela.
Odpověď:
Při krytí nemusíte získat jen merle štěňata. Pokud je matka černá s pálením, můžete mít samozřejmě i štěňata černá s pálením. O možnosti zdravotních komplikací se uvažuje při spojování dvou merle jedinců, není však dosud statisticky 100% potvrzena přímá závislost zdravotních vad na barvě. Potvrzen je pouze zvýšený výskyt komplikací. Z.Horáková.

Nadpis: porod
Vložil: Petakova 13.12.2011
Dobry večer prajem mam dotaz mame 3 roky staru fenečku PK a na vianoce čakame šteniatka je potrebne fenečke pomahat? Kedy poznam, že niečo nieje v poriadku? Mam vetši strach ako pred vlastnym porodom.. dakujem za odpoved Petakova
Odpověď:
Dobrý den, nemějte obavy vše se dá dobře zvládnout. Jestli byse Vám podařilo někde sehnat nebo půjčit knihu CHOV PSŮ od Zdeňka Procházky, tak ta obsahuje velice dobré rady a informace i s názornými obrázky. Jinak, na našich webových stránkách pod odkazem Začátečníkům, naleznete jednak velmi dobré rady MVDr. Michala Čápa a také video od pani Kopečkové z průběhu porodu. Dovolím si z rad pana doktora citovat zejména: "Před porodem vaší fenky si zjistěte, která z okolních veterinárních ordinací má nepřetržitou službu nebo který z kolegů je ochoten přijet na zavolání k vám domů. Podle Murphyho pravidla bude vaše fenka rodit určitě v noci ze soboty na neděli ……" To hlavně pro Váš klid. Já osobně jsem svého veterináře před očekávaným porodem informoval, že bych ho mohl potřebovat. A ještě co se týká pomoci feně při vybavování štěňátek, je dobré jí pomoci zejména tehdy pokud jde plod polohou pánevní tj. zadníma nožičkama napřed, ale opravdu nenásilně, a s citem. Je třeba si uvědomit, že jakmile se odloučí placenta nebo přeruší pupeční šňůra začne mozek reagovat na klesající hladina kyslíku v krvi a iniciovat činnost plic a pokud ještě štěně není vybaveno z blány a nemá vyčištěnu tlamičku, hrozí vdechnutí plodové vody a to by byl konec. Je proto dobré po vybavení plodu mu rychle z blány pomoct a vytřít mu tlamičku. A po očištění co nejdříve přiložit k fence, nejlépe k některému spodnímu struku a by se napilo. Pomůže to jak jemu, tak i fence k stimulaci tvorby mléka a pokračování případného porodu dalšího štěněte. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: cena štěněte na chov
Vložil: Kinsey 13.12.2011
Dobry den, jsem majitelkou PK, ktery se stal neodmyslitelnym clenem nasi rodiny! Je mu sest let a dostali jsme ho darem. Chtela jsem se ale zeptat kolik zhruba stoji stenatko na chov, stenatko s PP, ci jake jsou dalsi moznosti. Nemam vubec predstavu, protoze vetsina chovnych stanic cenu neuvadi. Je bezpecne koupit stenatko i pres jiny web, nez pres chovne stanice uvedene na vasich webovych strankach? Treba pres Aukro apod? predem dekuji za odpoved a za Vas cas! N.Kinsey
Odpověď:
Dobry den, na dotaz ohledne ceny jsem v poradne odpovidal uz 6.7.2011, tak si prosim odpoved v poradne nize vyhledejte. Co se tyka druhe casti dotazu, tak prevazna vetsina chovatelských stanic vyuziva nasi klubove inzerce, ale krome toho umistuji sve inzeraty i do ruznych inzertnich portalu. Aukro bych asi opomenul. Licitováni ceny stenatek se dle meho nazoru jevi dost eticky nevhodne a v neposledni rade i neco vypovida o "chovateli". Jinak, u inzezatu v ostatnich inzertnich portalech si vzdy vsimejte jestli chovatel uvadi svoji chovatelskou stanici registrovanou pod FCI (seznam registr. ch. stanic naleznete na webových str. CMKU) a pak take jestli uvadi, ze stenici jsou s PP. Jestli uvadi jen, ze jsou s PP a neuvadi ch. stanici, je treba se dotazem informovat na jmeno chovatelske stanice a nebo jestli jsou stenatka odchovavana pod FCI. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: chovný svod
Vložil: Zahradníčková 10.12.2011
Chtěla bych se zeptat z jakého důvodu se u pražských krysaříklů nekonají dobrovolné svody chovných psů nebo povinné rebonitace. Vždyť by to bylo přeci hezké prohlídnout si psy po několika letech od bonitace...
Odpověď:
Dobrý den, poslední svod chovných psů (přehlídka chovných psů) se konal v roce 2010 při Klubové výstavě a bonitaci v Řásně. Bohužel nebylo zde přítomno mnohozájemců z řad chovatelů-majitelů fen a předvedení pejsci až na vyjímky byli z valné většiny opět pouze ti, kteří jsou v obecném povědomí z výstav. Povinnost svodu podmíněná případnou nechovností by v případě PK zúžila již tak velmi skromnou možnost krytí méně známými plemeníky. Rebonitace je zahrnuta v právech každého majitele chovného jedince a je možná vždy po uplynutí jednoho roku od předešlé bonitace. Za celou dobu méhopůsobení v chovu PK ji využili dva majitelé chovné fenky. Souhlasím s tím, že možnost vidět chovné pejsky na jednom místě je opravdu velmi lákavá, ovšem podobná akce by musela směřovat a upoutat majitele nepříliš známých jedinců, jinak poněkud pozbývá smyslu. Ing. Zuzana Horáková

Nadpis: hárání
Vložil: Žižková 8.12.2011
chtěla bych se zeptat jak často hárá fenka pražského krysaříka? děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den, zpravidla, a to i podle odborné literatury, by měly fenky pražských krysaříků hárat 2x ročně v 6 měsíčních intervalech. Toto pravidlo moje dřívější fenky také vcelku dodržovaly. Ale mohou se vyskytnout i vyjímky, např. moje nynější mladá fenka, které v únoru budou 3 roky měla první hárání až ve 13 měsících a dále hará v 9 měsíčních cyklech, takže nyní téměř ve 3 letech hárala teprve 3x. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: výstava
Vložil: Marie 1.12.2011
Paní Ubrová nebude rozhodčí 16.6.2012 v Řásné? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den, Řásná v roce 2012 nebude, místo ní jsou Milovice ve stejném termínu. Paní rozhodčí se nemění. Pokud to půjde měla by posuzovat p. Ubrová, v případě potřeby je zajištěn náhradní rozhodčí. S pozdravem Zuzana Machálková

Nadpis: pokrytí
Vložil: Novotný 1.12.2011
Dobry den. Mame ročni fenku a chtěl bych vědet, kdy je možné poprve fenku přivest ke kryti. A pote možná divny dotaz, ale nemužeme s manželkou v našem kraji najit někoho kdo pokrytí nabízí. Bydlime pobliže Noveho Jičína. Nevědel byste o někom ??? Předem děkuji Novotný
Odpověď:
Dobrý den pane Novotný, chovnost fenky začíná minimálně od 15 měsíců. Pokud je Vaše fenka s průkazem původu a byla řádně uchovněna, můžete si případného krycího pejska sami najít na našich webových stránkách v Databázi a ve výsledcích bonitací, nebo se o pomoc s výběrem obrátit na kteréhokoliv poradce chovu. Jejich seznam najdete rovněž na klubových stránkách v kontaktech. Pokud je ale Vaše fenka bez PP a nebo neuchovněna, tak Vám nepomůžu a to i kdybych o nějakém krycím pejskovi ve Vašem okolí věděl. Chápejte, že není a ani nemůže být v zájmu klubu jakákoliv podpora bez PP odchovů. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: štěně
Vložil: Machová 1.12.2011
Dobrý den,koupila jsem si štěňátko pražského krysařička, fenečku. Má 7 týdnů a neustále kňučí a chce se nosit a spát se mnou. Je to normální, nebo jak se mám zachovat. Děkuji Machová
Odpověď:
Dobrý den, ano, pani Machová u štěňátek je to normální. Ale hodně záleží jednak na povaze štěňátka a za druhé na páníčkovi co a jak mu povolí. Uvědomte si, že i když je to malinké štěňátko je už velice vykutálené a dokáže mistrně využívat slabosti svého páníčka a jak mu jednou páníček něco povolí dokáže se příště toho žalostně domáhat. Musíte být důslední a pak si pejsek dovolí jen to co mu dovolíte. Vím, že hodně krysaříků spí se svými páníčky v posteli, ale dá se vychovat i k samostatnému spaní ve svém pelíšku. Já vím, ono to svádí vzít si toho malimkého nešťastného tvorečka do postele, ale je to opravdu jen vyčůranost štěníka, který zkouší co si může dovolit. Ze začátku mu dejte pelíšek vedle postele a při usímání nechte u něj z postele ruku. Určitě si brzy zvykne a později můžete pelíšek přestěhovat jinam. Moje holky např. spí ve svých boudičkách v kuchyni a k sobě je beru jen na chvilku ráno před vstáváním. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: PK v Irsku
Vložil: Eva 30.11.2011
Dobry den, chtěla bych si pořídit PK, ale žiju v Irsku, je možné PK bez problémů dovézt do Irska, případně máte kontakt na nějakého chovatele v Irsku? Žádného jsem tady totiž nenašla. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den, jaké jsou podmínky dovozu psa do Irska si musíte zjistit u Vás. Vím, ře některé evroské státy mají přísnější požadavky na dovoz (např. Anglie nebo Francie). Jaké konkrétní požadavky má Irsko bohužel nevím. Co se týká chovatelů, v Irsku zatím žádného nemáme. Seznam chovatelských stanic a to i zahraničních naleznete na našich vebových stránkách, ale jsou tu jen stanice, které projevily zajem o zveřejnění. Jinak, naši chovatelé urcité pejsky nezasílají, kazdy zajemce a to i zahranicní si musí vyzvednout stěnátko osobně. Chovatel zajistí potřebné očkování, odčervení a očipování štěňátka + vystavení pasu, kupní smlouvu a pokud půjde štěňátko do ciziny nechá vystavit i exportní průkaz původu. Nabídku štěňátek naleznete v naší inzerci. Staci tedy kontaktovat chovatele, domluvit se a udělat si k němu výlet pro štěňátko. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: třes
Vložil: Lustig 29.11.2011
Dobrý den, naše příbuzná má pražského krysaříka - fenku, tento pejsek se každou chvíli třese, ona mu dává obleček i v létě je to normální???? Je na ní děsně fixovaný, jednou jsme ho hlídali a on celé dopoledne kníkal a fňukal lítal sem tam jako blázen museli jsme ho zavřít na půdu, nedalo se to poslouchat. Ale on kňourá i když je s ní pořád se jí motá u nohou ani mvdr nám neporadil jak ho to odnaučit. Nevíte jak na něj? Dal bych ho do nějakého zařízení, ale teta by se zbláznila, poradíte? Děkuji za odpověď Lustig M.
Odpověď:
Dobrý den, to, že se třese je normální a vůbec to není zimou, takže je naprosto zbytečné pejska, pokud nejsou teploty kolem nuly a nebo nižší, jakkoliv oblékat. Krysařík se netřese zimou, jak si to mnoho lidí mylně myslí, ale rozrušením (stres, radost, očekávání). Reaguje tak na jakékoli změny v jeho okolí. Po chvilce v klidu se pejsek uklidní a přestane se třást. Co se týká druhé části dotazu, jedná se o typický příklad rozmazleného a silně závislého jedince na svém páníčkovi, se kterým je prakticky pořád, ve dne, v noci. Takový pejsek se těžko hlídá. Leda, že byste ji stále nosil v náručí či choval na klíně. Nepíšete jak je fenka stará, ale čím starší tím hůře se může převychovat. Na člověka, který by ji měl hlídat, musí být co nejvíc zvyklá, takže by bylo potřeba, aby si ji dotyčný často půjčoval třeba jen i na krátkou chvíli. Určité řešení by bylo pořídit k ní ještě jednu fenku, takže by pak snadněji snášela odloučení. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: druhý pes
Vložil: Lenka 13.11.2011
Dobry den, chtela jsem se zeptat jesli kdyz mam rocniho pejska PK a k nemu poridim malou fenecku jesli kdyz ho necham vykastrovat bude problem s haranim fenecky v poradku a pejsek se nezblazni, protoze nebude mozne je oddelit nebo mam radeji poridit pejska ... dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den, samozřejmě, že mnohem jednodužší bude když si jako druhého pořídíte pejska. Když byste nechala pejska kvůli fence vykastrovat, neznamená to, ale že by pejsek nemohl... Jeho choutky to sice částečně utlumí, ale pejsek může fenku i tak nakrýt. Akorát, že bez rizika zabřeznutí feny. Né nadarmo se kastrovaní pejsci používají jako prubíři, tj., že se mu přivede hárající fenka a pokud je ona ochotna jej přijmout, je už správně rozháraná a může se s ní jet za krycím psem. Jinak, můžete si ještě na našem diskusnim foru mimo jiné přečist diskusi "Jeden krysařík nikdy nestačí", kde se o pořízení druhého a dalšího krysaříka a všem okolo toho, hodně diskutovalo. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: WKS
Vložil: Radmila Popková 13.11.2011
Dobrý večer, můžeme jako členové vědět kdy a kde se v Německu bude konat World Krysarik Show? Žádná data jsem nikde u nás nenašla a předpokládám, že i v Německu již uzávěrky plánů výstav roku 2012 proběhly. Děkuji Radmila Popková
Odpověď:
Místo a rozhodčí je v jednání VK a VDH. Záleží na ochotě a vstřícnosti těchto subjektů FCI. Čeští členové IAPK přislíbili pomoci se zajištěním akce v dostupné blízkosti pro CZ vystavovatele. Osobně jsme jednali se zástupci VK, ale konečné slovo zatím nepadlo. Ing. Zuzana Horáková

Nadpis: Merle
Vložil: Štrba Miroslav 11.11.2011
Dobrý den, prosím o Váš názor na PK merle. Děkuji za odpověď. S pozdravem Štrba Miroslav
Odpověď:
Zařazení barvy merle do regenerace PK bylo schváleno členskou schůzí na základě požadavku chovatelů, kteří se zabývali historií plemene a tuto barvu vysledovali v inzertních listech zveřejňovaných kolem roku 1900. Doložitelně jsou takto zbarvení krysaříci zachyceni na fotografiích (bohužel samozřejmě černobílých). Regenerací tohoto zbarvení se začal intenzivně a úspěšně zabývat MVDr Macků, který má se současností merle krysaříků zřejmě nejbohatší zkušenosti. Následují ho další zájemci. Pokud se ptáte na názor, bude vždy rozdílný u toho, kdo tuto barevnou varietu zná coby neproblémovou a úžasnou nebo toho, kdo ji považuje za potenciálně nezdravou. Mnou vidění jedinci tohoto zbarvení byli velmi líbiví, bez známek jakéhokoliv zdravotního problému. Samozřejmě čas ukáže, zda se obliba tohoto zbarvení rozšíří stejně rychle jako například barva hnědá s pálením, která je momentálně velmi oblíbená i když je uznávána rovněž poměrně krátkou dobu. Ing. Zuzana Horáková

Nadpis: Oblékání
Vložil: Ivana K. 2.11.2011
Dobrý den, prosím o radu. Mám pětiletého pejska PK, moc rád chodí ven na dlouhé procházky, ale bohužel v zimě máme s venčením problémy. Odmítá jakékoliv oblečky, když ho obleču, stojí na místě a neudělá ani krok,nemohu ho nijak přimět k chůzi. Je jakoby se za sebe styděl, že je oblečený. Zajímá mě,jaké tepoty jsou pro něj už nebezpečné z důvodu prochlazení, když ho v zimě budu venčit "nahatého". Děkuji moc za radu. Ivana
Odpověď:
Dobrý den, to, že obleček působí na krysaříka jako znehybnovač, je úplně normální jev. Stačí jen nepolevit. Navlékněte mu obleček jen jako tréning, doma i když ven nepůjdete a nevšímejte si ho, ať si tam stojí jako tvrdý ý třeba ceký dem. Opravdu si ho nevšímejte a prostě ho ignorujte, ono ho trucování dřív nebo později přejde. Časem si zvykne a bude nakonec rád, že má do tý sloty teplé oblečení. Vy máte pejska a tak to máte na rozdíl od majitelů fenek těžší, protože pejsek potřebuje značkovat a tím pádem i delší procházku. Pokud m ůže pejsek běhat tak není na chlad tak citlivý jako když se musí na vodítku ploužit rychlostí chůze páníčka. Nicméně, krysařík je drobný pejsek a tak i snadno brzy prochladne. Pokud nefouká vítr, oblékáme mu svetřík či bundičku jakmile se blíží teploty k nule. Přeji Vám ať zvítězíte nad jeho stydlivostí a ujisťuji Vás, že není sám kdo se takto choval a nyní se promenáduje v oblečku v pohodě. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Holá místa v srsti
Vložil: Lenka 8.10.2011
Dobrý den mám pražskýho krysaříka a chtěla bych se zeptat. Dělá se ji na kůži malé flíčky a vypadávaji jí stama chloupky. Mohla bych se zeptat co to je? Děkuji moc za radu. Lenka
Odpověď:
Dobrý den, to není normální. Dopručil bych Vám navštívit veterináře a případně návštěvu veterinární laboratoře kde odeberou z kůže vzorky a vyšetří jestli se nejedná o napadení parazity a nebo plísní. Například v Praze je specializovaná laboratoř v Holešovické tržnici http://www.labvet.net/news.php Jinak se můžete také podívat do našeho diskusního fóra kde se toto také řešilo a načerpat zkušenosti od ostatních majitelů krysaříčků. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Řízení klubu
Vložil: Clarissca 8.10.2011
Dobrý den, jaký máte prosím názor na nově vzniklé plemeno psa TURSKÝ HARLEKÝN? Nějak jsem to nepochopila.... Vzniklo toto plemeno z venkovských podvraťáků s přimísením krve čistokrevných krysaříků ? Není to pro krysaříky degradující? Jak je možné, že taková zvířata (voříšek x krysařík) mají možnost mít pod UCI vystavený PP ? Mohu třeba křížit jezevčíka s krysaříkem a pod hlavičkou UCI si nechat ,,patentovat,, třeba nové plemeno psa krysojezevčík ? Nikde jsem nezaznamenala oficiální postoj klubu k tomuto tématu. Bojíme se Toye a přitom co se děje s krysaříkem u nás doma ...Jsem ohromená a zklamaná zároveň. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Turský neboli karlovarský harlekýn je výsledkem regenerace plemene, jež je historicky doložitelné a spjaté s oblastí kolem Karlových var v průběhu 18 - konce 19. století a začátku 20 století a vyskytovalo se souběžně s PK. "Turský" pochází od jména působiště jednoho z novodobých chovatelů p. Martínka, který pod hlavičkou organizace UCI nechal plemeno touto organizací nově uznat. Nemá s chovem pod FCI nic společné až na to, že tento chovatel původně choval pod naší organizací pražské krysaříky. V našich rodokmenech figuruje více zvířat z chovů, které přešly pod jinou organizaci. Co se týče vzniku nových plemen: Po celém světě vznikají křížením nová plemena, boom některých je až neuvěřitelný. Výsledkem jsou třeba plemena používaná pracovně (například moskevský strážní pes) plemeno vytvořené za určitým účelem, které svou životaschopnost buď potvrdí oblibou, nebo zanikne. Stará či regenerovaná plemena vznikají na základě doložitelné historie a snahou je přiblížit se původním jedincům. K jejich regeneraci se používají buď nalezenci vyhovující danému standardu nebo i plemena podobná. Náš Klub, ČMKU ani FCI nemůže zasahovat do pravomocí jiných právních subjektů. Pokud bude plemeno Turský - karlovarský harlekýn skutečně životaschopné (ne vytvořené pouze z několika jedinců úzkou příbuzenskou plemenitbou), mnohočetné v populaci, vyrovnané i v povaze a líbivé - nezbývá nic jiné než chovatelům kolegiálně pogratulovat. Nevidím v "konkurenci" nic zlého. Chovatelství by mělo lidi spojovat a poskytovat radost z výsledků. Karlovarský harlekýn dle původních pramenů byl o něco větší než PK, velmi barevně líbivý a všestranně použitelný - proč tedy upřít někomu snahu o znovuzrození takového psa?! ing. Zuzana Horáková

Nadpis: Řízení klubu
Vložil: Špundová 5.10.2011
Dobrý den, ještě jendou děkuji za odpověď na můj ne pooen dotaz. Ráda bych ale prosím znala upřesňující vyjádření k odpovědi číslo 3 - Odpověď poradny: Ve stanovách klubu, kde je výslovně uvedeno, že se volí přímo na funkce. Na funkci redakční rady kandidoval pouze jeden zájemce a ten odstoupil. Další jiný kandidát není. Výbor může i v tomto složení pracovat, o dalších krocích rozhodne členská schůze. Domnívám se, že tento postup není správný, vzhledem k postupu na poslední členské schůzi 11/2010. Na funkci místopředsedy klubu kandidoval Petr Hvězda, po jeho odstoupení jej nahradila Bc. Helena Janková, která ovšem původně kandidovala na funkci předsedy klubu, takže na jinou funkci než nahradila - byla totiž prvním náhradníkem a jako taková doplnila chybějící funkci. Trochu mi to tedy nyní nepasuje, platí teď jiná pravidla než v den členské schůze? Helena Janková je tedy ve funkci místopředsedy "omylem"? Děkuji za upřesnění a vysvětlení. S pozdravem Martina Špundová
Odpověď:
Dobrý den, poněkud překrucujete fakta, pan Hvězda odstoupil z funkce místopředsedy ve prospěch slečny Jankové, členská schůze toto schválila a slečnu Jankovou potvrdila do funkce místopředsedy. Není pravdou, že nahradila pana Hvězdu jako první nahradník!!! Slečna Popková je první náhradník na funkci webmastera paní Špundová je první náhradník na funkci HPCH. Další náhradníci nejsou!

Nadpis: Inzerce ve zpravodaji
Vložil: Radmila Popková 1.10.2011
Nikde na www KPPPK jsem nenalezla podmínky inzerce ve zpravodaji. Mohu o ně prosím požádat? Jak pro inzerci chovatelskou, tak podnikatelskou. Děkuji Radmila Popková
Odpověď:
Podmínky inzerce nikdy nebyly řešeny a protože jsme dle stanov nezisková zájmová organizace pak se domnívám, že podnikatelská inzerce nemá na stránkách zpravodaje co dělat. Pokud má někdo zájem o inzerci chovatelského rázu, pak by bylo vhodné obrátit se s písemnou žádostí na výbor KPPPK. O podnikatelské inzerci může případně rozhodnout pouze členská schůze. Kateřina Beranová

Nadpis: Výběrový a jiný chov
Vložil: Luciana 29.9.2011
Dobrý den, při brouzdání se krysaříky jsem narazila na sousloví "výběrový chov" - ale nějak nemúžu najít co je k němu třeba. Znám to od pracovních psů u krysaříka mě to však udivuje. Dělají snad zkoušky a po určité době se přezkušuje? - To asi těžko... A dávat "výběr" jen na základě výstav... Další dotaz je ten,je-li chov krysaříka volný, či řízený. Děkuji za odpověď. Luciana
Odpověď:
Dobrý den, výběrový a základní chov byla vcelku nosná myšlenka, dobrý záměr. U chovatelů však nenalezl oblibu a podmínky si nechala za celou dobu této možnosti (od roku 2008) zapsat odchovům pouze jedna chovatelská stanice. Podmínky najdete v sekci "ke stažení" v dokumentu "směrnice" V současnosti se připravuje návrh nových podmínek pro oba chovy v rámci KPPPK. Podmínka výstav pro společenské plemeno psů je vcelku logická vzhledem k určení námi chovaného plemene. Asi mnohem nepatřičnější by bylo požadovat po společenském psíkovi zkoušky z výkonu či loveckou upotřebitelnost i když i takoví se mezi našimi odchovy najdou. Co se týče otázky volný - řízený chov. Chov PK je demokraticky vedený, sledovaný a dokumentovaný - volba páru je na zodpovědnosti majitele. Klub coby garant plemene dává ke spojením souhlas či nesouhlas (vpodstatě neovlivňující rozhodnutí majitele) v případě podmíněčně chovných zvířat. Ing. Zuzana Horáková, HPCH

Nadpis: Řízení klubu
Vložil: Špundová 27.9.2011
Dobrý den, mám tři dotazy: 1) Kdy je plánováno další číslo zpravodaje 2/2011?
Odpověď: Zpravodaj je ve výrobě, bohužel muselo dojít k posunutí uzávěrky. Během října bude rozeslán mezi členy.
2) Pokud ještě není, tak kdy bude stanoven a jak členům sdělen termín členské schůze?
Odpověď: Termín členské schůze není zatím schválen, jedná se o několika možnostech, členové budou včas informováni.
3) Vzhledem k tomu, že výbor není kompletní, kdy bude osloven další náhradník v pořadí? Cca půl roku to už je trochu skluz...
Odpověď: Ve stanovách klubu, kde je výslovně uvedeno, že se volí přímo na funkce. Na funkci redakční rady kandidoval pouze jeden zájemce a ten odstoupil. Další jiný kandidát není. Výbor může i v tomto složení pracovat, o dalších krocích rozhodne členská schůze.

Nadpis: Jak začít
Vložil: Dvouleta 20.9.2011
Dobry den, chci Vas poprosit o radu.... Mame doma fenku prazskeho krysarika s PP (narozenou 9.8.2010) a chteli bychom se nejak aktivneji zapojit do vystav apod. Jelikoz jsme novacci, prosime o radu, jak postupovat a co vse k tomuto potrebujeme. Napr. od veterinare, jake prohlidky, kam se zapsat, jak a kde se registrovat... a hlavne co prvni :-) Dekuji mnohokrat za odpoved. Dvouleta
Odpověď:
Dobrý den, není to nic složitého. Žádná speciální veterinární vyšetření ani prohlídky nepotřebujete. Stačí když budete mít v pořádku všechna potřebná očkování abyste se mohla akcí zůčastnit. Pak už stačí když si na našich webových stránkách, popřípadě na stránkách ČMKU vyberete nějakou výstavu kde se vystavuje i plemeno pražský krysařík. Z webové stránky příslušné výstavy si stáhnete přihlášku, kterou vyplníte a po zaplacení výstavního poplatku před uzávěrkou pošlete s patřičnými kopiemi dokumentů pořadateli výstavy. Všechny podrobnosti o tom si přečtete a prostudujete z propozic výstavy, které naleznete tamtéž. To je vše. Pak už jen stačí se dle propozic dostavit na výstavu. Ovšem je třeba a na to jste měli svoji fenku trénovat už od malinka, fenku na vystavování připravit. Musíte ji naučit chodit ve výstavním kruhu tj. aby šla na předváděcím vodítu přirozeně a svižně, bez nějakého poskakování, či čuchání u země, chůze se staženým ocáskem, nebo snad až plazení. Dále musí na sebe nechat pejsek sáhnout od cizího člověka, protože se musí změřit a také si musí nechat prohlédnout chrup. Je to podobná i když trochu jednodužší procedura, jaká se provádí při bonitaci. Jak to zhruba vypadá, se můžete podívat na klubových webových stránkách v sekci bonitace a tam na odkaz "Informace k bonitacím", tam se dole můžete podívat jak to na takové bonitaci probíhá. Na výstavě se pejsek neváží a měří se jen výška v kohoutku ale jinak je to dost podobné. Přeji Vám hodně případných výstavních úspěchu a jsem s pozdravem. Vlastimil Rod

Nadpis: Výměna zubů
Vložil: Klára 1.9.2011
Dobry den, mam 4mesicni stene pk zajimam se o veskere rady a informace ohledne prezubeni. predem moc dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den, při výměně zubů - pozor na přetahování (možnost bolestivého vytržení), v 8, nejpozději 9 měsíci nechat u veterináře odstranit zbylé mléčné zuby, zejména špičáky. Pokud ale díky mléčnému chrupu začne nějaký druhý zoubek (většinou se to týká špičáků) růst křivě, tak neváhat a jít nechat u veterináře mlíčňáky odstranit i dřív než v 8 měsíci. Jinak, na našem diskusním fóru si můžete o psích zoubcích přečíst víc, ale ne jen o zoubcích. Najdete tam i více témat, která Vás budou určitě zajímat. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Zahranicne krytie
Vložil: Lubica Janigová 11.8.2011
Dobry den. Napriek tomu, ze sa asi moja otazka uz vedeniu klubu dostala (vdaka pani Zlatke), opitam sa aj ja, osobne. Ostavaju pre tzv. zahranicni krytie v platnosti podmienky, uvedene na tejto stranke v stlpci vpravo, alebo je potreba k veterinarnej bonitacii aj LP ? Mozem toto vysetrenie urobit v SR ? Ak je toto potreba, bude akceptovano, alebo musim do CZ k vet. zo zoznamu akreditovanych? Vdaka za odpoved. Janigova
Odpověď:
Vážená paní Janigová, pro zahraniční krytí platí stávající podmínky - veterinární bonitace. Tj. zahraniční majitel fenky, kterou chce krýt CZ psem v majetku člena Klubu, by měl doložit výsledek veterinární bonitace aby bylo tomuto psu povoleno krytí. Stejně tak opačně, pokud CZ majitel fenky, člen Klubu, chce využít zahraničního chovného pejska. Patelly jsou samozřejmě bonus. Klub uznává výsledky vyšetření patel zahraničních chovatelů od tamních veterinárních lékařů a vítá zahrnutí do naší databáze i v případě, kdy nejsou "potřeba" pro plánované krytí. Výsledky shromažďované v databázi, dají možnost zpřehlednit situaci v chovu. Vzhledem ke striktním podmínkám, které nastolují pro chovy FCI v sousedních státech (povinnost patell, dokonce nechovnost při jiném než 0/0 výsledku) je očekávatelné, že i v našich zeměpisných šířkách k tomu časem dojde. Nikoliv příkazem, ale přirozeným tlakem požadavku na doložitelné zdraví psa. Tvářit se jako by problém zadních končetin míjel PK, by bylo velmi nešťastným řešením. Vedení CZ Klubu iniciované rozhodnutím Chovatelského kolegia předpokládá, že většina chovatelů PK chápe nutnost sledování, popřípadě v případě horšího výsledku i dobrovolné spojování postiženého jedince se zvířaty s lepším (výborným) výsledkem. Doufáme, že opatření, povinné od června letošního roku pro majitele CZ zvířat chystajících se absolvovat CZ bonitaci, chovatelé pojmou jako doklad snahy o prestiž vlastního chovu. Nikoliv jako omezení a "zdražení" vlastního chovu PK. Vyšetření patel neomezuje v CZ podmínkách (narozdíl od jiných zemí) chovnost jedince, je požadováno jako informativní doklad k absolvování bonitace. Ing.Zuzana Horáková

Nadpis: Krytí
Vložil: Šindelářová 10.8.2011
Dobry den chtela jsem se optat mame doma 15 mesicni fenku prazskeho krysarika od ktereho veku ji muzeme nechat pripustit aby jsme meli stenata... Dekuji Sindelarova
Odpověď:
Dobrý den pani Šindelářová, na Váš dotaz Vám dává odpověď "Zápisní řád pro plemeno pražský krysařík", část I. Chov a jeho řízení, odstavec 2. Druhy chovu: a) registrovaný chov b) výběrový chov
Registrovaný chov:
- požadovaný věk u psa i u feny je minimálně 15 měsíců
- výstavní ohodnocení pes – alepoň velmi dobrá, fena – alespoň dobrá
- úspěšné absolvování klubové bonitace ve věku nejméně 12 měsíců
Výběrový chov:
- výstavní hodnocení ve věku minimálně 15 měsíců, pes i fena výborná
- úspěšné absolvování klubové bonitace ve věku nejméně 12 měsíců, bonitační kód bez výrazných nedostatků specifikovaných aktuální směrnicí KPPPK
- oficiální vyšetření češek s výsledkem specifikovaným aktuální směrnicí KPPPK
S pozdravem Vlastimil Rod


Nadpis: Podklady pro uznání PK
Vložil: Špundová Martina 9.8.2011
Dobrý den, vzhledem k nejedné překvapené tváři, když pan MVDr. Široký při uvítání na Speciální výstavě v Hostouni, sdělil dost důležitou informaci, že byly zaslány podklady pro uznání našeho plemene k rukám FCI, mám dotaz, kde se mohou členové seznámit s těmito podklady, protože ani nebyli informováni, že podklady byly zaslány ČMKU? Který orgán klubu tyto podklady schválil? Děkuji za odpověď a každopádně, kéž se dílo podaří.
Odpověď:
Dobrý den, Standard a materiály o historii, včetně cizojazyčných verzí pro uznání byly předloženy členské základně k nahlédnutí na členské schůzi. Zde o to však nebyl velký zájem a prohlédlo si je jen pár lidí. Členové CHK a výboru měli možnost se s nimi seznámit i na posledních jednáních. Druhý díl - chovatelská část - byl zpracován a předložen přesně podle instrukcí FCI komisí a požadavků těsně před odevzdáním v zájmu nejvyšší možné aktuálnosti situace v chovu. Nebylo zde nic, co by nebylo veřejně dostupné pro členskou základnu v uveřejňovaných materiálech a co by bylo třeba předem schvalovat. Kateřina Beranová

Nadpis: Bonitace
Vložil: Marketa Cramer 3.8.2011
Dobry den! Nebylo by vhodne odstranit Bonitaci v Norsku z kluboveho webu? Jednalo se o akci KPPPK? Myslim si, ze na klubovem webu maji byt jen akce KPPPK. Navic diskredituji nekomentovane vysledky bonitace a fotografie nejen ceske chovatele, cleny KPPPK, nybrz i plemeno jako takove. Dekuji, Marketa Cramer
Odpověď:
Bonitace v Norsku byla pořádána na žádost zahraničních členů našeho Klubu , kteří mají zájem provádět kompletní bonitace podle českého vzoru. Akce byla avizovaná na Klubovém webu a účastnili se jí hlavně členové Klubu i příznivci a zájemci z ostatních severských států,pro které byla bonitace velkou neznámou nebo měli i zkreslené informace o jejím významu a dopadu. V neposlední řadě to byla bonitace v jejich blízkosti. Smazání z Klubového webu by bylo nejen proti zájmu obecného povědomí o stavu krysaříka a i velmi nefér vůči norským pořadatelům, kteří si velmi považovali této zkušenosti a přípravě i vlastnímu průběhu věnovali čas i prostředky. Mám tím na mysli jak naše zahraniční členy,tak zájemce o bonitaci z pořadatelského Norského Miniatyrhundklubbu, kteří tuto akci umožnili v rámci svojí výstavy. Pokud de o fotografie z bonitace - kromě v předminulém dotazu Poradny jmenovaných jedinců s "poněkud spornou identitou" mnozí pejsci doplatili na fotografiích na skutečně obzvlášť krutou nepřízeň počasí. Fotografování krysaříka v prostředí ,kde ve vzduchu svištěl vítr o minusové teplotě a ve vzduchu o 5 st bylo tristní pro pejsky i fotografy. Mnohdy velmi hezká (i dle bonitačního kódu zjevně takřka bezchybná zvířata) vypadají bohužel jak karikatury na PK. Vyzvali jsme majitele pejsků aby dodali pro objektivitu fotky ,které budou lépe vypovídat o jejich chovancích. Bohužel do té doby budou figurovat na stránkách nepříliš šťastné fotografie. Byla by jistě bývala možnost uveřejnit bonitaci bez fotografií, ale zřejmě ani to by nezabránilo diskuzi, ke které se ze strany Klubu dost dobře nedá vyjádřit jinak, než již bylo řečeno. Ing. Zuzana Horáková

Nadpis: Bonitace
Vložil: Němcová 21.7.2011
Dobrý den,prohlédla jsem si zvířata bonitovaná v Norsku a opravdu jsem se nestačila divit co jsem tam objevila za "poklady",konkrétně Penny z Vyšehradského podhradí od dlouholeté chovatelky pí.Smahové. Můžete mi rozumě vysvětlit, jak je možné, že se v chovu objeví mírně řečeno tak nestandardní zvíře co se pražskému krysaříkovi ani nepodobá? A zda může klub nařídit test paternity v případě takto nestandardního jedince? Děkuji za odpověď. Němcová
Odpověď:
Penny z Vyšehradského podhradí, Wild z Vyšehradského podhradí, Shakira z Amálčiny zahrádky a Opera z Amálčiny zahrádky jsou předmětem občansko právního sporu mezi chovatelkami, novými majiteli a zprostředkovatelem prodeje. Klub do těchto záležitostí nevstupuje. Bonitace pouze posloužila k dokumentaci stávajícího stavu jmenovaných zvířat. Klub se ani nebude vyjadřovat k možnostem původu takovýchto nestandardních jedinců. Testy paternity byly doporučeny, ale ve finále nic neřeší, pokud prodávaná zvířata z Čech prošla přes několik rukou a část rodičů je po smrti, sourozenci nejsou k dispozici a není jistota, že jejich majitelé povolí náběry na paternity, protože i když jsou rovněž poněkud nestandardní, figurují v chovných jedincích ve Švédsku a Norsku. Pouze to vypovídá o tom, co vše s v těchto zemích při neznalosti standardu za krysaříka vydává a prodává. Klub doporučuje chovatelům realizovat prodeje přímo k novým majitelům a zájemcům ze zahraničí bylo doporučeno obracet se zásadně na konkrétní chovatelské stanice a nevyužívat možnosti prostředníků, byť mluvících řečí nabyvatele. Veškeré identifikace včetně čipů jsou manipulovatelné, zpochybnit serioznost chovatele, prostředníka či nabyvatele nepřísluší našemu Klubu - je to skutečně věcí případného soudního jednání. Pro zajímavost: německý VK klub vyžaduje po všech jedincích přistupujících k jejich bonitaci kromě běžného značení čipem i genetický profil (laboratorně potvrzený test identity) jedince na original nekopírovatelných podkladech VK Klubu. Pouze takový jedinec splní možnost být chovným pod VK Klubem. Tím sice naznačuje Klub poněkud nedůvěru v serioznost všech lidí spojených s růstem i vlastnictvím psa, ale zaměnitelnost, či jen podezření na to se vyloučí jednou pro vždy. Ing. Zuzana Horáková

Nadpis: Chovný pes PK kryjící feny bez PP
Vložil: Clarissca 20.7.2011
Dobrý den, jelikož hledám vhodného pejska ke krytí mojí fenky procházím pejsky v databázi PK a u psa Jonáš od Hradu Bradlec mám pochybnosti o správnosti jeho umístění v databázi chovných psů PK, neboť jak jeho paní majitelka na svých www stránkách uvádí, tento její pes touží krýt jen feny bez PP. Nelíbí se mi jednání, kdy se na stránkách tohoto psa dočtu o jeho výstavních úspěších a tak podobně na kterých paní majitelka hodně staví, ale zároveň se rozhodně o produkování nepapírových psů a zdá se mi, že je jednání této paní velmi neloajální vůči těm, jenž se snaží o regeneraci plemene PK. Budete toto řešit? Přinejmenším bych již zmiňovaného psa vyřadila z databáze chovných psů PK, aby byli majitelé fenek ušetřeny toho, že budou odmítnuty na základě toho, že jejich fena má PP a zároveň bych to psovi zapsala do PP jako trvalou změnu. Kdyby si to ta paní majitelka toho pejska rozmyslela, tedy že bude její pes ochoten krýt i feny s PP tak aby pak nebyli sourozenci po takovém psovi jednou s PP a podruhé bez PP. Může se pes o kterém jeho majitel veřejně až chlubivě vykřikuje, že kryje feny bez PP účastnit akcí a výstav pořádaných klubem PK jako soutěžící pes? Děkuji za odpověď. S pozdravem Klára
Odpověď:
Chov a odchov štěňat bez PP se neslučuje s řády FCI, kterými se řídí i náš Klub. Zmiňovaný pes nebude doporučován ke krytí. Vyřazení z databáze by diskriminovalo chovatele, který tohoto pejska odchoval. Nelze tohoto psa tedy použít pro odchov štěňat s PP, protože podle našich řádů pes s PP nesmí krýt feny s a bez PP. V případě tohoto pejska nemůžeme říci, že by nebyla v jeho krevní linii náhrada, neboť v chovu působí velmi úspěšní a velmi pěkní potomci stejných odchovů z minulých let. Tudíž jinými slovy - pro chov PP zvířat je postradatelný a nahraditelný. Každému majiteli fenky, na které mu záleží by mělo být jasné, že přílišný "obrat" u krycího psa s sebou nese zvýšené riziko přenosu různých nechtěných "dárečků" v podobě nemocí bakteriálních i virových, decimujících chovy psů. Třeba jen z toho důvodu by měl majitel feny váhat. V našem chovatelském řádu je přesně dána frekvence použití chovného psa - musí být minimálně 24 hodinová pauza mezi krytím jednotlivých fen. U psa kterého jeho majitel používá pro bez PP feny tuto záruku samozřejmě nedoloží případnému dalšímu zájemci o krytí a není postižitelný.
Majitele psa nelze donutit k záznamu do PP, je to jeho rozhodnutím postupovat tak, jak inzeruje. Klub sdružuje chovatele, kteří se dobrovolně podřizují našim řádům, i když by se mnohdy dalo o některých regulích polemizovat prostě do změny platí. Ti, kdo nechtějí a z nějakého důvodu nemají zájem chovat v rámci Klubu, mají možnost chovat bez degradace práce chovatelů předchozích generací. Tj. mají možnost odchovávat pejsky s PP mimo Klub, pod ČMKU prostřednictvím našeho Klubu. Musí ale samozřejmě dodržovat regule FCI, bez toho jim štěňata zapsána nebudou. Pokud někdo zvolí cestu chovu bez PP úplně je to opět jeho volba, je to podpora množení bez PP psů, kterými praskají ve švech útulky v celé Evropě. Spojením svého jména s obecně známými neblahými praktikami bez PP chovů tratí především majitel psa. Minimálně se zpochybní jeho opravdový zájem o plemeno, pokud nabízí ke krytí jakýmkoliv fenkám (třeba i kříženkám s čímkoliv), je zjevné, že za tímto počinem není ani tak zájem o progresi plemene, ale o momentální zisk za krytí.
Co se týče účasti na Klubových akcích tak pes s PP majitele nečlena se může zúčastnit, nemůže však získat titul Klubového vítěze. Ing. Zuzana Horáková


Nadpis: nesení prutu
Vložil: barunka 8.7.2011
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak moc vadí, pokud má psík stočený ocásek.Vím, že je to nežádoucí, ale ráda bych věděla, jak moc to rozhodčí penalizují na výstavách?
Odpověď:
Dobrý den, odpověď na nesení prutu je jednoznačně dána standartem. Stupeň odchylky můžebýt mírně penalizován, ale není rozhodující pro známku, může změnit pořadí posuzovaných jedinců. Většina rozhodčích mírné odchylky toleruje, ale hodnocení je subjektivní. Vzhledem k tomu, že se do nedávna kupírovalo, je poměrně velká variabilitaco se týče délky, síly a nesení prutu. Odchylka je hodnocena jako nedostatek, né vada. Nesení a nasazení prutu dotváří horní línii těla, která je podstatně důležitějšípro hodnocení jedince. Ing.Věra Cvrčková, rozhodčí pro hodnocení exteriéru

Nadpis: krytí fenky
Vložil: Radka Tylichová 8.7.2011
Dobrý den, máme fenečku PK, které byly v dubnu čtyři roky. Bohužel vzhledem k rodinným problémům jsme ji nemohli nechat připustit.Byla na bonitaci, ale nemá za sebou žádnou výstavu. Je stále ještě vhodné, aby měla štěňátka. Děkuji. Tylichová
Odpověď:
Dobrý den pani Tylichová, to vůbec nevadí, že jsou fence už 4 roky. Fence končí chovnost až v 8 letech, takže stačí se zůčastnit nějaké výstavy a můžete nechat fenku nakrýt. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Cena PK
Vložil: Kkruli 6.7.2011
Dobrý den, zajímá mě průměrná cena pk s pp? a zajímá mě jak je to s kupírováním ocásků u pk? děkuji
Odpověď:
Dobrý den, ceny papírových PK se pohybují v rozmezí 6 - 15 tisíc za pejska a 8 - 20 za fenku (spodní hranice je za jedince s vadou na mazlíčka - nevhodného k chovu), ale hodně zaleží jednak na výstavních umístěních rodičů, popřípadě jiné barevné variantě než černá s pálením (pak může být cena ještě daleko vyšší) a za druhé také na prodávajícím chovateli. Co se týká kupírování ocásků, je stále ještě povoleno. Uši se nesmí už kupírovat u žádného plemene. Byl jsem to shodou okolností já, kdo před 12 lety byl první, co přestal kupírovat ocásky, protože dva pejsci z mého druhého vrhu byli zamluveni do zahraničí, kde už nesměla být dovážena jakkoli kupírovaná zvířata. A vidíte to, všem se tito krysaříci líbili. Je to tak mnohem lepší, neboť ocásky jim moc sluší a jsou i šikovnější, protože díky ocáskům lépe udržují balanc a v neposlední řadě mohou ocásky krásně projevovat radost. Nyní již narazíte na štěně s kupírovaným ocáskem spíše sporadicky. Většinou se kupírují už jen jedinci, kteří se narodí s vrozenou vadou ocásku - zálomkem. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Počet štěňat ve vrhu
Vložil: Miroslav Stibor 5.7.2011
Zdravím, chtěl bych se zeptat zda nevíte kolik se narodilo v jednom vrhu nejvíc štěňat v ČR. Známým se teď narodilo 7štěňátek. Děkuji za odpověď
Odpověď:
V registrovaném chovu bylo u standardně velké fenky (2,3 kg, 21cm kohoutková výška) zaznamenáno nejvíce 6 štěňátek o průměrné porodní hmotnosti 80g. Což je při velikosti matky opravdu výkon. Bylo by zajímavé vědět jaké velikosti je matka sedmerčátek. Každopádně gratuluji a přeji bezproblémový odchov. S pozdravem Z. Horáková

Nadpis: Doba vystavení PP
Vložil: Božena Uhrová 4.7.2011
Prosím měla bych otázku. Jak dlouho muže trvat vystavení prukazu puvodu u pejska
Odpověď:
Dobrý den, štěňátka se nechávají tetovat nebo čipovat nejdříve v 6 týdnu, ale je lepší to nechat udělat později. Teprve po tomto označení se doklady odešlou poradci chovu, ten je potvrdí a odešle na plemennou knihu ČMKU. Pak už záleží na plemenné knize jak rychle žádost vyřídí a odešle rodokmeny. Jelikož štěňátka se prodávají od 8 týdne, je běžné, že v době prodeje nejsou ještě rodokmeny vyřízeny. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Výstava pro nepapírového pejska
Vložil: Andelonline 19.6.2011
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mám pejska je mu skoro 10 měsíce, tak jsem se chtěla zeptat jestli je nějaká výstava pro nepapírové pejsky pražského krysaříka. Je nádherný každý kdo ho viděl říkal že je nádhernej ale je škoda že nemá papíry že by se možná umýstil. Je pěkně rostlý. Prosím napište mi děkuji.
Odpověď:
Dobrý den, výstavy pro bezpapírové pejsky se v našem klubu nepořádají avšak můžete se zůčastnit voříškiády. Kde se pořádají zjistíte třeba tady. Pokud je Váš pejsek opravdu vyjímečný mužete jej zkusit přivést do registru, ale upozorňuji předem, že je to dost obtížné, protože na pejska jsou kladeny velmi přísné požadavky. Všechny potřebné informace naleznete v přiloženém dokumentu. Informace o tom kdy a kde jsou pořádány bonitace a výstavy naleznete na našem klubovém webu http://prazsky-krysarik.cz S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Kojení
Vložil: Koubková 12.6.2011
Dobrý den chtěla jsem se zeptat na jeden dotaz a asi i poradit! Dnes brzo ráno mi fena prvorodička porodila pět zdravích štěnat,ale vubec se k ním neměla tak jsem to brala tak že ji to ještě nic asi neříká. Ted pět hodin po porodu stale se k ním nemá a nechce u nich zustávat na kojení ji je musím přikládat a sedět u ní aby vubec držela a neutekla jim. Zlepší se situace? Nebo mi poradíte nějakou fintu. Děkuji.
Odpověď:
Finta jak feně pomoci je jediná - štěňátka přikládat, možno je omáznout i něčím voňavým (ale hlídat aby jen olizovala) aby to v ní podpořilo potřebu je očistit. Na potírání jsou výborné pasty (Rekonvalescent, Calopet..) Fenku je někdy nutno opravdu velmi bedlivě hlídat, mateřské pudy zvláště u prvniček či fen velmi fixovaných na člověka mohou být slabé až žádné. Pokud vydržíte první týden hlídkovat, situace se jistě upraví a fenečka si uvědomí svoji pozici a začne pečovat. Samozřejmě jsou i vyjímky a pak je nutno štěňátka odchovat na umělé výživě. Doporučuji miminka vážit na přesné váze. Prvotní úbytek může být i několik desítek gramů, ale po dvou dnech od porodu už musí váha plynule narůstat - u běžně velkého štěňátka PK cca 10-15g denně. Přeji úspěšné vychování Vaššich štěňátek. Ing. Zuzana Horáková
Vyústění:
Děkuji za odpovědi jsou zajímavé, ale nakonec to zvládla. Chtělo to spoustu trpělivosti a hodně hlídání a přikládání. Ale nakonec pudy zvítězily. Děkuji. Stěnátka rostou a maj se k světu mamminka se užasně už stará. S pozdravem paní Koubková.

Nadpis: 3 fena
Vložil: Valta dne 30.5.2011
dobry den chtel jsem se zeptat, mame dve fenky prazskeho krysarika a ta jedna je mensiho vzrustu a leva zadni nozicka ji vynechava, spise uz tam nema zadne svalstvo vse se ji presunulo na pravou nozku ale to mi resime. Ale na co se chci zeptat tak to je to ze ta prvni je vic aktivnejsi a proto jsme premysleli, ze si poridime jeste treti z toho stejneho chovu, aby se ta prvni vyradila, ale mame takove obavy, aby ta druha oslabena nazarlila a nebo si nemyslela ze je odstranena. Prosim porad te? S pozdravem pan VALTA
Odpověď:
Dobrý den, jak už jsem v nedávném podobném dotazu ze 7.5.2011 odpovídal, bude třeba po pořízení třetího štěňátka, tu handicapovanou fenku ve všem upřednostňovat. Přečtěte si moji odpověď k výše zmiňovanému dotazu. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Počet vrhů
Vložil: Simeona dne 28.5.2011
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik vrhů bezprostředně po sobě, může mít chovná fena PK?? Děkuji za odpověď Simeona.
Odpověď:
Dobrý den, na tuto otázku Vám dává odpověď "Zápisní řád pro plemeno pražský krysařík část VII. Vrh odstavec 2. Za období dvou kalendářních let jsou povoleny maximálně 3 vrhy u chovné feny, ideální počet je 1 vrh ročně. Vrh, kdy fena porodí pouze jedno štěně je započítáván jako regulérní vrh." To znamená, že když fenka hárá 2x do roka, musíte jedno hárání v průběhu dvou let vynechat, než budete moct nechat fenku opět nakrýt. Jinak též řečeno, může mít tři vrhy besprostředně po sobě a pak jedno hárání vybechat. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Databáze
Vložil: Brakemon dne 16.5.2011
Dobrý den, mohu prosím vědět, dle jakého klíče či postupu jsou zadáváni psi do databáze? Stále nejsou kompletně přidány výpisy z PK let minulých a někteří již zde jsou z roku 2011.
Odpověď:
Dobrý den, do databáze jsou zadávání primárně psi dle výpisu z plemenné knihy. Právě nyní jsme obdrželi plemennou knihu za rok 2010. Starší údaje (z roku 1980-1995) jsou pak doplňovány postupně podle nedávno získaných materiálů - přihlášek vrhů. Pokud majitel pejska či chovatel zašle kopii PP je možné zadání i mladších psjsků (třeba z roku 2011). S pozdravem Ing. Miluše Bőhmová

Nadpis: Co se smí a co ne
Vložil: Kopřivová dne 9.5.2011
Dobrý den, mám dotaz: je přípustné aby na výstavě obsluha kruhu zároveň směla vystavovat vlastní zvířata? Třeba když pracují jako jako zapisovatelé nebo pracují jako vedoucí kruhu? A je přípustné vyvolávat vystavovatele - majitele jménem a zároveň též hlásit jména přiváděných psů? A jak je to s majitelem soutěžících o nejhezčí pár? Musí být majitel obou psů jeden? A může v katalogu být jeden pes ve dvou soutěžích pokaždé pod jménem jiného majitele? Děkuji za odpověď. Kopřivová
Odpověď:
Dobrý den, není přípustné, aby vedoucí kruhu ve výstavním kruhu, v kterém zastává svoji funkci, zároveň vystavoval svého psa nebo psy. Není také přípustné, aby vedoucí kruhu vyvolával jménem vystavovatele nebo posuzované psy. Do soutěže párů by měli být hlášeni jedinci, kteří mají stejného majitele nebo spolumajitele. Je možné, že jeden pes soutěží v soutěži párů pod jménem jednoho vystavovatele a nastoupí i v chovatelské skupině pod jménem chovatele, který samozřejmě může, ale nemusí být zároveň i majitelem nebo spolumajitelem. Vladimíra Tichá

Nadpis: Dotaz na chov druhého psa
Vložil: jiri.demele den 7.5.2011
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující věc. Mám doma fenku pražského krysaříka, která je na nás velmi fixovaná, ale také si hájí svoje teritorium, hračky, atd. nechce půjčovat např. psům příbuzných. Chci si pořídit další štěně, fenku, a proto se chci zeptat, jaký vliv by to mělo na moji současnou fenečku, zda by z toho neměla nějaké negativní psychické vlivy, atd.Nebo zda by to naopak uvítala. Pokud má s tímto někdo nějaké zkušenosti, rád bych, aby se o ně se mnou podělil. Druhou fenku bych chtěl, ale zase nechci nějak ublížit té, co v současnosti mám.
Odpověď:
Ahoj Jirko, neměl by to být problém. Já sám jsem pořizoval štěňátko ke 12 let staré čubince a teď už je to taky v pohodě. Ostatně podívejte se do našeho diskuzního fóra tady. Odtud je i citace mé rady. Také se tam můžete podívat na téma "Jeden krysařík nikdy nestačí!", najdete to v "Pokecu",tam se o tom hodně povídá. Moje stará čubinka ze začátku statečně štěně naprosto ignorovala, ale časem se to přeci jen srovnalo a asi po měsíci už spolu spinkaly v jedné budce. Teď už jedna bez druhé nedá ani ránu a ta stará evidentně pookřála a stal se z ní zase veselý pejsek. Jinak, musíte hned od začátku ve všem dodržovat hierarchii, tj. vždy upřednostňovat staršího pejska. Už při p říchodu domů prvního vítat jeho, prvního pochovat, první dostane papů atd. Každopádně až si na sebe hafušky zvyknou, uvidíte, že ta Vaše první fenka bude spokojenější, už jen proto, že když budou samy doma, bude mít kámošku na hraní. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: KV u PK a nefér podmínky na výstavách i chovu
Vložil: Clarissca dne 2.5.2011
Dobrý den vysvětlete mi prosím mé dotazy ohledně KV u PK.Zajímala by mě situace feneček. K horní hranici KV bych se ráda zeptala, hodláte -li na výstavách skutečně penalizovat feny, které mají rozpětí KV 24-25 cm (je-li toto jeich jedinou odchylkou od optimálního standardu PK to znamená vyšší KV např. o 1-2 cm) a jestli ano, tak jestli odeberete ohodnocení výborná všem fenám, jenž jsou chovné a z výstav si odnesly toto ohodnocení výborná a to i přes svou vyšší KV než je uváděna ve standardu plemene PK a doplníte-li také uváděnou KV ke všem chovným psům a fenám. Zároveň by jste také měli vydat rozhodnutí o penalizování fen 18-19 cm neboť se jedná o stejnou a stejně velikou odchylku od optimálního standardu PK tak, jako se Vaše opatření týká zvířat na horní hranici KV (chápu že 18cm je již vylučující vada sama o sobě jak je uvedeno ve standardu plemene vedeného u ČMKU). Vysvětlete mi prosím, jak si vybírat psa ke krytí, když v rodokmenu u vyšších fen, které chcete penalizovat se nevyskytují žádní příbuzní na hranici KV, jen v rozmezí 20-23 cm a proto si myslím, že ani není možné regulovat tuto KV neboť i naše plemeno se nějak vyvýjí a i když příbuzní nejsou kolem hraniční KV 24cm či 19cm tak pejsci i fenky narostli, tak jak tedy zaručit výšku potomků? Třetím dotazem je to, že přesto, že chovatel i poradce chovu může štěňě odhadnout jestli bude do chovu nebo na výstavy nemusí se s předpovědí trefit. Co byste dělala na místě majitele,který si koupí štěně s předpoklady k výstavním účelům a poté fena naroste do KV 24-25 cm ale jinak je naprosto typická neboť má plný rodokmen ve kterém se NIKDO s vyšší výškou než 23 cm nevyskytl? Dle Vašeho názoru má takováto fena penalizující vadu a tudíž se chovatel i PCH mýlil (nebo chápu špatně, že výšku nikdo nezaručí) a prodal mi jedince nevhodného k účelu za kterým byl zakoupen a to k výstavám. Má majitel psa v takovémto případě právo odstoupit od smlouvy a žádat od chovatele zpět peníze a vrátit mu dle Vašeho názoru psa jenž má vadu, která zasluhuje penalizaci při výstavách snížením známky? Myslíte, že se lidi v dnešní době nebudou soudit o vrácení titulů či peněz? Pochopila jsem, že se bráníte zvednout KV u PK o 1-2 cm aby se PK nepřiblížil jinému psovi ale zároveň se na Vašem webu dočítám, že dnes je standard plemene jinde než před 20 lety (barvy, dlouhé chlupy) a také jsem se dočetla, že ohledně jiných barev než sám zakladatel plemene PK regeneroval (černá s pálením a žlutá) i dlouhé srsti byl pan Ing. Findejs výrazně proti ! (a přitom mu připravujete memorial, kde nádherná typická fena černá s pálením nebo žlutá bude penalizovaná kvůli své KV ale výstavu vyhraje chlupaté puntíčkované zvíře !) To si myslíte, že by regenerátor plemene skuteně chtěl ? Nemyslíte, že v situaci, ve které se dnes naše drahé plemeno nachází by bylo lepší upravit v oficiálním standardu plemene KV ( standar byl již upravován několikrát, je-li vůle) alespoň u fen do 25 cm KV neboť jsou rozhodně životaschopnější a reprodukně schopnější? A pokud je to skutečně velký problém chovejte se tedy ke všem psům a jejich majitelům stejně. K nadmírovým i podmírovým, nastolte rovné podmínky, to je neodpovídá-li fena nebo pes optimálnímu standardu plemene odeberte jim tituly a upravte hodnocení výborná a doplňte výšku KV do všech platných rodokmenů. Předem děkuji za zodpovězení otázek. S pozdravem Clarissca
Odpověď:
Dobrý den! Postupně k Vašim dotazům: Výška na výstavách a její posouzení je plně v rukou rozhodčích. Vzhledem k tomu, že mnoho těch,kteří PK posuzují neměli standard v rukou - dostal se jim až v poslední době - je skutečně čistě na nich jak psy posoudí. Podměrečná zvířata byla penalizována prakticky od začátku. Málokdy totiž byla jejich podměrečná výška jediným důvodem ztráty pořadí v kruhu. Nadměrečná jsou správně odsouvána z prvních pozic. Přesně dle standardu. Udivuje mě, kdo Vám podal naprosto scestnou informaci o vracení titulů již ohodnocených zvířat? To je skutečně nemožné. Ohodnocení zvířete je trvalou informací. Nelze je vracet. Ani o to nikdo neusiluje.Získaná ohodnocení samozřejmě již nikdo nikomu nevezme. Upozorňuji na to, že údaj o vyřazující výšce z chovu je něco jiného než posouzení zvířete dle standardu na výstavě. Tam mají po právu být na prvních místech zvířata odpovídající co nejvíce standardu. K druhému dotazu: Samozřejmé je vybrat psa s ideálními proporcemi-ani malinkého ani velkého, pokud možno se známými sourozenci v dospělosti, rodiči a prarodiči. Jen tak lze výšku plemene ustálit dlouhodobě. Pěkných pejsků je hodně - jen ne všichni se honosí tituly z výstav, v horším případě nejsou uchovněni - nedošli na výstavu a bonitaci. Poslední dotaz: Pokud bych byla já na místě kupce fenky odkudkoliv, chtěla bych mít smlouvu, z které by bylo patrno zda mám nárok na nějakou satisfakci, pokud fena nebude uznána do chovu- bude mít v dospělosti hrubou, geneticky danou vadu znemožňující chovnost. Výstavní tituly Vám rozumný a chovu znalý chovatel garantovat ani slibovat nebude nikdy. Co se týče barev - za p.ing.Findejse byly do standardu začleněny barvy ,které se vyskytovaly v historicky doložených dokumentech. Týká se to jak recesivní žluté, tak variet s odznaky, včetně merle. Červená se dostala coby "žlutá" , ovšem po narození potomků těchto jedinců, je jasné, že to geneticky žlutá nebyla.Vložení dlouhosrsté varianty do standardu je rozhodnutím členské schůze z roku 2008. V odchovech se dlouhosrstí jedinci vyskytovali prakticky od začátku regenerace chovu. Tím, že byli z chovu vyřazování - respektive mnohdy ani nepřiznáni se stali dílčím základem chovu toye-k naší smůle a lítosti. Je spíše chybou, že se za života zakladatele plemene se zvířaty nestandardními kvůli vadě dostali z chovu i legálně narození jedinci jiných barev a dlouhosrstí. Ale to je samozřejmě věcí diskuze. Naopak musím napsat, že p.ing Findejs byl zásadním odpůrcem velkých zvířat pinčovitého vzhledu. Jednoduchost standardu z této éry měla podle mého odhadu zajistit lepší průchodnost žádostí o uznání. K tomu ale nikdy z života pana ing.Findejse nedošlo. K Vaší myšlence o výšce - 25 cm fena není z chovu vyřazena. Zjevem ale již mnohdy (ne vždy) neodpovídá PK. Standard, tak jak je nyní schválený umožňuje zapojit velká zvířata do chovu. Nevyřazuje je striktně tak, jako tomu bylo dříve. Nezužuje tudíž již tak úzký genofond PK. Ideální stav je samozřejmě pokud jedinec ve správném vyjádření standardu je i výborně využitelný v chovu. To je ovšem věcí dlouhodobého chovatelského plánování. Je spíše štěstím, pokud nový majitel zakoupením zvířete získá i možnost získávat výstavní tituly. ing.Zuzana Horáková

Nadpis: Bonitace
Vložil: Marie dne 17.4.2011
Můžete mi prosím sdělit, jestli budou výsledky bonitace z Radotína z března 2011 v sekci bonitace? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den, ano výsledky z bonitace budou uveřejněny po zpracování fotografií. S pozdravem Miluše Bőhmová

Nadpis: Cena krysaříka
Vložil: Koubková dne 17.4.2011
Dobrý den chtěla jsem se Vás zeptat za kolik je možno sehnat stěně pražského krysaříka bez papíru. Děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den, na takovou otázku Vám neodpovím i když odpověď znám. Toto je poradna klubu a v zájmu klubu není a ani nemůže být jakákoli podpora bezpapírových odchovů. Spousta lidí si stále myslí, že koupí bezpapíráka ušetří pár tisícovek, ale pak se buď diví co jim místo krysaříka ze stěněte vyrostlo a nebo pak za různé léčení a operace utratí tolik, že by si mohli za ty peníze koupit i dva krysaříky s PP. A přitom průkaz původu majitele k ničemu nezavazuje a ani nenutí. Je to jen osvětčení o původu a jakási záruka, že ze štěněte vyroste opravdu krysařík. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Chovné podmínky
Vložil: Radka dne 16.4.2011
Mohu se zeptat v čí kompetenci je změna chovných podmínek? Děkuji Radmila Popková
Odpověď:
Pravomoce vychází ze Stanov klubu a pravmocí CHK schválených členskou schůzí a platných od 12.8.2007 viz: http://www.prazsky-krysarik.cz/index.php?id=83

Nadpis: Chov nečlena
Vložil: Radka dne 16.4.2011
Proč má nečlen klubu v podmínce nutnost provedení paternity? děkuji Radmila Popková
Odpověď:
Na základě povinnosti uložené ČMKU pro Kluby KPPPK smluvně zprostředuje odchov a vydání PP chovatelům - nečlenům. Vypracovaná smlouva i její znění prošlo jednáním výboru bez připomínek. Smlouva s nečlenem má specifikace pro nečleny, kde Klub - garant plemene - přebírá garanci jen za to, co je schopen ověřit. Ing. Z.Horáková

Nadpis: Uznání pražského krysaříka
Vložil: paradoxys dne 12.4.2011
Dobrý den, ráda bych se informovala v jaké fázi je momentálně uznání našeho nejmenšího národního plemene. Vím, že materiály potřebné k uznání byly vedením klubu předány ČMKU, ale ráda bych věděla, co bude dále. Zda náš klub má informace, jak postupuje v této záležitosti naše zastřešující organizace a kdy by mohly být známy alespoň nějaké dílčí pokroky. Myslím, že tato otázka je velmi důležitá pro všechny chovatele pražských krysaříků, proto se na klub obracím právě přes poradnu. Děkuji za odpověď. Zlatka Vicherková
Odpověď:
Dobrý den, zatím byly na ČMKU předány materiály pro předání ostatním členským subjektům FCI a 2/3 materiálů pro vlastní uznání. Poslední díl materiálů pro uznání by měl být předložen v nejbližších dnech, v zásadě po potvrzení odeslání prvních materiálů do členských zemí odesílající ČMKU. Tyto, ČMKU nyní vybavuje oficiální hlavičkou zastřešující organizace a rozesílá. Pro dobrou "pamět" příjemců, by měla oficiální žádost následovat. Předání materiálů z ČMKU na FCI bude upřesněno - není závislé ani tak na představitelích ČMKU, jako na vhodných podmínkách k předání na FCI a ochotě o nich jednat z tamtéž. Pro ujasnění - není brzda ze strany ČMKU ani Klubu. Jen se musí do žádosti přidat co nejaktuálnější stav plemene těsně před podáním žádosti. Všichni, co na materiálech participovali doufáme, že naše snaha bude k něčemu platná. Pravdou je, že toy a jeho uznání nám situaci neulehčuje. Záleží na ochotě čelních představitelů FCI akceptovat existenci "nejmenšího Čecha". Ing. Zuzana Horáková

Nadpis: Ouško neplandej
Vložil: ivysek dne 4.4.2011
Dobrý den, chci se zeptat na postavení oušek - je to jen kvůli vzhledu nebo to má nějaký zdravotní význam pro samotného pejska? Jak se dívají nechovatelé na krysaříky běhající venku s kousky plastu v uších, nemají řeči, případně nadávky? A skutečně tím podlepováním pejsek netrpí? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den, ano, je to čistě jen kvůli vzhledu. Ze zdravotních důvodů by to mělo význam jen pokud by ouška byla přilehlá. Myslím, že nechovatelé k tomu připomínky nemají. Tedy aspoň já jsem se s nikým takovým za ta léta nesetkal a to dříve ani nebyla náplast URGO, která není v oušku téměř vidět. Pejskům podlepování nevadí a brzy si na to zvyknou. Do ouška se nemusejí vlepovat žádné kousky plastu pokud není moc těžké a měkké. Stačí úplně obdélníček náplasti o rozměrech cca 1x2 cm, který se vlepí dovnitř boltce. Stačí v jedné nebo max. dvojité vrstvě. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Výška v kohoutku
Vložil: arlivers dne 30.3.2011
Dobrý den, chtěla jsem poprosit o info k bonitaci. Je možné, že se podmínečně uchovní pes s výškou 28cm? Standart uvádí výšku jinou, 28cm odpovídá výšce pinče. Děkuji moc za odpověď.
Odpověď:
Tento dotaz je podobný předešlému. Zkusím tedy objasnit trochu podrobněji problematiku výšky PK ve standardu. To, že z oficiálního standardu vymizela věta o vyřazující výšce musíme respektovat. Potřebnou změnu by mohla schválit členská schůze na návrh Výboru (respektive Chovatelského kolegia a Výboru). Prozatím pes s tak velkou výškou dostane buď podmíněčnou chovnost, pokud má nějakou bonusovou hodnotu pro případné využití v chovu (barva, plnochrupost...) a je jakž takž v typu (což samozřejmě s velikostí ustupuje). Pes kolem 28cm, v kterém není "nic zajímavého pro chov" bude pro netypičnost vyřazen z chovu - tedy v našem případě pokud bude jeho majitel souhlasit. Pokud nebude majitel souhlasit, bude mít takový jedinec rovněž podmíněčnou chovnost, což znamená, že jeho použití v chovu je striktně povolováno na předem schválená spojení a pouze na doporučení HPCH. Tj. nestane se, aby bylo povoleno spojení dvou jedinců s obdobnými vlastnostmi, a takový pes tedy do chovu nijak významně nezasáhne. Ono ani těch, kdo by s ním chěli nakrýt, nebude tolik. Proti přemíře přerostlých jedinců v chovu a na výstavách pomůže krysaříkovi dobrá znalost standardu posuzujících rozhodčích. Penalizace netypických jedinců na výstavách je cesta k ideálním rozměrům. Toto se právě nyní děje - rozhodčí dostávají standard s výkladem, odesílá se i do jiných zemí, kde je PK vystavován, k rukám rozhodčích, kteří naše plemeno posuzují, či hodlají posuzovat. Je pochopitelné, že jako každý zásah do chovatelského plánu i eliminace příliš vysokých a mohutných a tím pádem netypických PK může vyvolat nevůli jejich majitelů. Ovšem při dobré znalosti standardu se tito chovatelé mohou soustředit na plánování spojení, kde bude výška směřovat k ideálním rozměrům. Není v zájmu Klubu tvrdě vyřadit všechny velké a mohutné jedince. Není žádoucí zmenšovat populaci striktním omezením chovnosti. Jsme si vědomi, že zmenšit plemeno je vcelku jednoduchá záležitost. Daleko větší a chovatelsky náročnější, je udržet ve zmenšené velikosti tolik potřebnou životaschopnost, pevnost končetin, plodnost a odolnost psíků. Ideální stav je, pokud si je chovatel vědom (a je schopen) na svých štěňatech odhadnout jejich vzrůst v dospělosti a tudíž deklarovat jedince buď jako perspektivního pro chov (tj. bez velkých výstavních ambicí) nebo pro chov i výstavní aktivity. Většina poradců chovu je schopna při kontrole vrhu odhadnout, ke kterému typu bude mít blíže. Přitom vždy bude platit, že skutečně ideálních zvířat sice přibývá s četností jedinců daného plemene, ale není to samozřejmost a pravidlo. Ing. Zuzana Horáková

Nadpis: Výška v kohoutku
Vložil: pkrcma dne 28.3.2011
Dobry den, chcel by som sa spytat na kohutikovu vysku u krysarikov, nakolko standard hovori o min. vyske 18cm, ale horna hranica nie je stanovena, dakujem.
Odpověď:
Je ideální standard - výška 20-23. My v současném standardu nemáme vyřazující horní výšku. Pouze spodní - pod 18 cm. Zvíře nad 23 cm již obvykle málokdy vypadá jako typický krysařík. Rozhodčí znalý standardu by neměl takové zvíře hodnotit nikdy známkou Výborná. Ovšem fena 24 cm je pro chov žádoucí. Pes pouze v odůvodněných případech. Zvíře nad 24 a více má v našem Klubu pouze podmíněčnou chovnost - nelze ho použít na jakékoliv spojení, protože nevyhovuje plně standardu. Málokterý krysařík nad 24 cm vyhoví stavbou hlavy i proporcemi těla standardu. Pokud se tedy liší výrazně i v typu, může být samozřejmě i z chovu vyřazen (pro netypický zjev). Dle názoru mnoha příznivců plemene - naposledy rozhodčí p.Václavík - by se horní výška měla jako vyřazující vada vrátit do standardu. Bohužel i v oficiálních písemných materiálech, které poskytovala v minulých letech ČMKU jako propagaci národních plemen, i přes naše opakované protesty figurovala výška u PK 26!!! cm. To svádí některé zájemce i chovatele k domněnce, že čím větší tím lepší. Pro chovatele by měl být závazný ideální standard pro výstavní psy (20-23cm), a zároveň by měli akceptovat nižší výstavní ohodnocení u zvířat na horní hranici psaného standardu, která však mohou mít vysokou chovnou hodnotu (vlohy pro barvy, pevné končetiny, plnochrupost......). Ing. Zuzana Horáková

Nadpis: Přikrmování
Vložil: Gabika Hanzlova dne 23.2.2011
Dobrý den. Zítra to bude týden, co se mi narodilo 6 štěnátek. Na týdnu mi váží 0,22 a porodní váha byla 0,14dkg. Prosím o radu, jestli mám dokrmovat i kdž štěnátka nekníkají a rostou. Děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den, to že stěňátka v sedmém dni váží cca 220 g při porodní váze 140 g, je zcela normální a standardní. Zatím není potřeba nijakého přikrmování. To vidíte už i z toho, jak píšete, že nekníkají hlady. Asi desátý den se jim začnou od koutků postupně otevírat očička a zhruba 14tý den po porodu by už měla stěňátka koukat. S přikrmováním byste měli začít až tak od 3 týdne. Doporučil bych Vám jako dobrou pomůcku pro chovatele, kdybyste si sehnala knížku CHOV PSŮ od Zdeňka Procházky. V této publikaci najdete pro odchov štěníků mnoho užitečných rad. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Krytí
Vložil: Bajbola dne 6.2.2011
Dobrý den, já bych se chtěla zeptat kolik se tak přibližně rodí pražskému krysaříkovi stěňat a v kolikáti je nejlepší aby fenka měla mladé?? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den, krysaříci mají málopočetné vrhy. Zpravidla se rodí 1 až 3 štěňátka vyjímečně 4. Minimální věk pro připuštění fenky je 15 měsíců. Optimální je v 18 měsících až 2 letech. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Hárání
Vložil: Valta dne 20.1.2011
Dobrý den chtěl jsem se zeptat jak dlouho fenky pražského krysaříka hárají a jestli hodně? Děkuju moc. S pozdravem VALTA
Odpověď:
Dobrý den, krysaříci hárají stejně jako jiní psi a zparvidla celý cyklus trvá cca 21 dní. Počátek hárání zjistíte tak, že fence zduří přezka a následně se objeví krvácení. Intezita je různá, některé fenky barví tak inenzivně, že za ní zůstávají kapičky na podlaze a u někrerých to ani není vidět. Že hárá poznáte někdy jen tím, že má přezku nateklou a venku začíná značkovat (tj. že každou chvilku přidřepne a utrousí par kapiček moči) aby nalákala psy z okolí. V jakém stupni hárání je fenka, poznáte metodou vatových výtěrů. Každý den ráno ještě před venčením, vezmete vatový tampon a vytřete jím fence přezku a sledujete sytost červeného zbarvení. Ze začátku je jasně červené, když se blíží vrchol hárání a tím i nejvhodnější období k zabřeznutí, začne se zbarvení měnit k hnědě červené až špinavě růžové. To bývá kolem 9 až 14 dne. Toto období je také nejvodnější ke krytí. Ve vyjímečných případech může fenka zabřeznout i po nakrytí v 18 či 19 dni. Proto je říje feny ty tři týdny. Protože krysaříci jsou pejsci chovaní hlavně v bytech, tak pro udržení čistoty, doporučuji v chovatelských potřebách zakoupit hárací kalhotky. Je dobré vzít fenku s sebou a vybrat na ni tu správnou velikost. Do těchto kalhotek se pak vlepí půlka dámské intimní vložky. Ze začátku se kalhotky fence nebudou líbit a navlečením z ní vytvoříte živou sochu, ale stačí si jí nevšímat, prostě ji ignorovat a ono jí to dřív nebo později přejde. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Zahraniční krytí
Vložil: Šlaisová dne 21.1.2011
Dobrý den, jsou stanoveny nějaké podmínky pro krytí zahraniční feny českým psem? Mám uchovněného psa PK a ozvala se mi zájemkyně o krytí z Německa. V současnoti nejsem členem klubu, ale chci postupovat v souladu se všemi předpisy a nepodílet se na produkci štěňat bez PP FCI. Jak bych měla dále postupovat a co vše bych si měla ověřit? Bylo by dostačující prohlášení majitelky, že fena má PP FCI a že případná štěňata ho budou mít též a přenechat veškerou administrativu na chovatelce? Děkuji, A. Šlaisová
Odpověď:
Dobrý den, velmi si cením Vašeho zájmu o osudy budoucích štěňátek. Na otázku lze pohlížet z několika úhlů:
1. nejste členem Klubu - nejste vázána regulemi našeho Klubu pro zahraniční krytí. Ty jsou jasně dané: pes majitele našeho Klubu smí krýt fenku pouze s PP FCI organizace, a ta to fena musí splňovat podmínku absolvované bonitace. V zemích,kde nejsou prováděny oficiální bonitace pak bonitaci veterinární, s jejímiž výsledky je seznámen KPPPK. Jako nečlen Klubu nejste touto úmluvou vázána.
2. Pokud souhlasíte se zápisem štěňat pouze pod FCI, můžete to uvést ve smlouvě s majitelem feny o úhradě krytí. Respektive před krytím si ověřit tuto podmínku. Smlouvu o úhradě bych na Vašem místě každopádně vyplnila před krytím.
3. Německo, odkud je žadatelka o krytí nezapisuje ve své FCI organizaci štěňata PK. Chovatelé v Německu spolupracující s naším Klubem a využívají pro zápis svých štěňat pod FCI dvě možnosti:
a) členové sdružení v německém klubu chovatelů PK - DPKK využívají pro zápis štěňat svoji "klubovou" stanici pod ČMKU v CZ
b) Majitelé FCI PK nečlenové německého Klubu využívají odchovů prostřednictvím spřátelených chovatelských stanic v CZ
Pokud tedy majitelka splňuje některou variantu, štěňátka se narodí "pod" FCI. Pokud by majitelka fenky v Německu uvažovala o této možnosti a zajímaly by ji podrobnosti, může se samozřejmě obrátit na HPCH, případně na německou sekci našeho Klubu. Stejně tak Vy, pokud bude mít další dotazy. S pozdravem ing. Zuzana Horáková, HPCH


Nadpis: Bonitace
Vložil: Tereza dne 10.1.2011
Dobrý den, mám v plánu si pořídit fenku PK s PP. Fenku chci pouze na mazlíka ale ráda bych se zeptala, jak postupovat pro případ, že bych se jednou rozmyslela a rozhodla se mít šťěňata. Myslím, že je třeba absolvovat bonitaci a svod u Vašeho klubu, ale nevím v jakém věku fenky. Děkuji za radu Tereza Hozdová
Odpověď:
Dobrý den, vše co se týká uchovnění fenky najdete na klubových stránkách v "Bonitačním řádu" a "Zápisním řádu", ale tady Vám napíši zhruba o co se jedná. Podmínkou pro uchovnění je absolvovat bonitaci, které se můžete zůčastnit nejdříve po dosažení 12 měsíců věku psa nebo feny, dále se musíte zůčastnit alespoň jedné výstavy s výsledným hodnocením u psa alespoň velmi dobrý a u feny alespoň dobrá. Jestliže vše úspěšně zvládnete, můžete pak pejska nebo fenku po dosažení věku minimálně 15 měsíců použít k chovu. Pro zajímavost se můžete v sekci "bonitace"/"Informace k bonitacím" úplně dole, podívat jak to na takové bonitaci probíhá. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Klubový web
Vložil: Radka dne 29.11.2010
Dobrý den. Můj dotaz je z řady "prkotin", ale proč se dělají taje i na takovýh nepodstatných místech jako je počítadlo klubového webu? Proč se členové nemají možnost podívat na podrobné statistiky "svého" webu? Z kterých zemí a kterých stránek třeba přichází návštěvníci? Radmila Popková
Odpověď:
Dobrý den pani Popkpová, věřte, že taje se ze statistiky nedělají úmyslně. Zkrátka, když jsem v roce 1999 založil a zprovoznil naše klubové webové stránky, bylo součané nastavení staistiky přístupu jako implicitní, takže se to prostě tak nastavilo. Mohu Vás ujistit, že za celých 11 let provozu webových stránek, jste první kdo projevil zájem o podrobnější statistiku. Nicméně není problém abych Vaš zájem neprojednal se správkyní webu a statistiku bychom pak zpřístupnili. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Vyšetření patel
Vložil: Šárka dne 25.11.2010
Dobrý den, je podmínka do chovu vyšetření pately nebo je to jen doporučené? Moc děkuji za odpověď. Šárka
Odpověď:
Dobrý den, ne, vyšetření patel není podmínkou pro uchovnění, ale je doporučeno. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Fenka či pes a cena
Vložil: Verona dne 11.11.2010
Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu. Ráda bych si pořídila pražského krysaříka do bytu. Nemohu se však rozhodnou zda pejska nebo fenku. Jestli se povahově liší nebo zda je to dané geneticky. A kolik by se měla pohybovat cena za PK s PP. Děkuji za odpověď. Vacková
Odpověď:
Dobrý den, v podstatě je to jedno, obě varianty mají své klady a zápory. Fenky se při venčení víc drží u nohy, konec konců pejsek se drží také, je to už v povaze krysaříků, že jsou přínožáci, ale u pejsků stačí aby byla v okolí hárající fenka a bude mít tendenci utíkat. U fenky je zase problém, že dvakrát do roka hárá a protože krysaříci jsou bytový pejsci, k udržení čistoty se to řeší zpravidla háracími kalhotkami, do nichž se vkládá 1/2 slipové vložky. Pak ji ještě musíte cca 14 dní hlídat před dotěrnými psy. Co se týká ceny je to také různé. Jednak záleží jestli je u štěněte předpoklad, že z něj bude výstavní a perspektině i chovný jedinec a v druhé řadě i výstavní ohodnocení rodičů. Obojí bývá zpravidla uvedeno v inzerátu. Pokud chovatel uvádí, že jedinec nebude k chovu ani k výstavám, že je vhodný na mazlíka bude cena nižší kolem 10 tisíc. Pokud je však předpoklad, na výstavního a chovného jedince a navíc s vysoce oceněnými rodiči je pochopitelně cena dleko vyžší i 20 tisíc a výše. Hodně však taky záleží na jakého chovatele narazíte a další fakt je, že fenky jsou dražší než pejsci. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Zpráva o hospodaření
Vložil: Petr dne 10.11.2010
Dobrý den, chci se zeptat zda bude na členské schůzi možnost nahlédnout do zprávy o hospodaření klubu za rok 2009. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den, vždy se na členské schůzi čte zpráva o hospodaření klubu za minulé období a nevidím tedy problém, aby Vám po přednesení zprávy bylo umožněno do této zprávy nahlédnout. S úctou Vlastimil Rod

Nadpis: Lepení oušek
Vložil: Smona dne 7.11.2010
Dobrý den! Máme 2 fenky pražského krysaříka (maminku a dceru). Mamince pěkně stojí obě ouška, ale dcerka (1 rok) je má mírně sklopené. Bohužel nám nikdo neporadil, jak to řešit už dříve. Chci se zeptat jestli lze ještě např. lepením ouška postavit. DĚKUJI a přeji hezký den!
Odpověď:
Dobrý den pani Simono, je to škoda, že jste to neřešili už dříve. Nyní už to bude obtížné, protože vývin a růst je už ukončen. Můžete to, ale ještě zkusit. Často jí ouška masírujte, třeba ve spánku když Vám spí na klíně. Tak, že ouško s citem mnete mezi ukazováčkem a palcem. Pak jí ještě ouška zevnitř podlepte. Výborně se na to hodí náplasti URGO, jednak nejsou v oušku vidět a pak dobře drží. Jak se podlepuje můžete vidět na našem foru. Odkaz na příslušnou část najdete v poradně u předešlého dotazu. Přípravky na výživu chrupavky měly význam hlavně při růstu, (do 9 měsíců) nyní už je jejich účinek nejistý. Nic tím však nezkazíte. Můžete zkusit třeba Colafit pro psy a kočky. Colafit je čistý krystalický kolagen na klouby, vaziva a kůži. Kolagen je velmi důležitý pro stavbu chrupavek, kloubních pouzder, vazivových tkání, kostí i srsti. Přeji Vám k tomu hodně štěstí a držím palce aby to Vaší čubince pomohlo. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Čipování
Vložil: Houbova dne 5.11.2010
Dobrý den. Mám 4měsíční štěně krysaříka a chtěla bych ho dát očipovat. V kolika měsících je to možné?
Odpověď:
Dobrý den, štěňátko už klidně můžete nechat očipovat, protože dle Zápisního (dříve chovatelského) řádu se štěňátka dávají tetovat nebo čipovat před odesláním žádosti o vydání průkazu původu. Jednoznačně je to vysvětleno v pokynech "chovatelska_administrativa.doc", které si můžete stáhnout z klubových stránek v oddělení info nejen pro začátečníky. Z nich cituji toto: "Kontrolu provádí PCH po označení štěňat, ve věku 6-7 týdnů. O kontrole provede písemný záznam na předepsaném tiskopise. PCH = poradce chovu, HPCH = hlavní poradce chovu S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Uši a zuby
Vložil: Kris17 dne 4.11.2010
Dobrý den, chtěla bych se zeptat v jakém věku se krysaříkům stavěji ouška a jestli se jim musejí ošetřovat zuby. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den, to jak se štěňátku začnou stavět ouška je opravdu různé a hodně záleží na genetických vlastnostech získaných po předcích a také velikosti oušek. Některým se začnou stavět ouška už v ranném štěněčím věku, některým se postavení oušek dá pomoct podlepováním a některým se nepostaví ouška ani potom. No a někrerému krysaříkovi se postaví ouška třeba až po 7 letech. Hodně informací můžete načerpat na našem "Diskusním foru". Podívejte se například tady. Co se zoubků týká, tak pokud pejsek úplně nepřezubí (to se týká zpravidla špičáků) do 6 měsíců nechte mléčné zuby odstranit u veterináře. Předejdete tak deformaci růstu stálých zoubků. Jinak stejně jako u jiných psů je dobré, v chovatelských potřebách či u veterináře, zakoupit psí zubní pastu a kartáček a aspoň jednou týdně pejskovi vyčistit zoubky. Ostatně o zoubkách si můžete prostudovat další diskusi na foru v tomto odkazu. Na tomto foru naleznete i spoustu dalších užitečných informací a rad, protože vše už se tam prakticky řešilo. A když v příslušné rubrice vznesete dotaz, tak Vám určitě někdo poradí. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Členská průkazka
Vložil: Zemanová dne 3.11.2010
dobrý den, chtěla bych se zeptat - ve zpravodaji bylo psáno, že na platby máme používat číslo členského průkazu. Já sice číslo přidělené mám, ale žádnou průkazku nemám. Jsem členkou asi šest let a průkazku jsem nikdy neměla. Vystavíte mi jí? Děkuji Zemanová Pavla
Odpověď:
Dobrý den pani Zemanová, ano členskou průkazku dostanete. Zpravidla se vydavají na klubových akcích. Nyní to bude třeba na naší členské schůzi. Ale jinak, se s žádostí o vystavení průkazky můžete obrátit na jednatelku - Ing. Ivana Krčková, Petrohradská 3112, 272 04 Kladno, mobil: 776 141 606 ivakrc@seznam.cz. S pozdravem Vlastimil Rod

Nadpis: Volby
Vložil: Alimak dne 29.10.2010
Prosím o vysvětlení, jak by byla porušena demokracie, kdyby byly kandidátky zveřejněny před konáním členské schůze? Mj. to snad není ani v rozporu s žádnou klubovou legislativou.
Odpověď:
Kandidátky zatím nebyly podány žádné , tak je to zatím bezpředmětné. Proto aby mohli kandidovat všichni zájemci za stejných podmínek a vzhledem k tomu, že není v žádném našem řádu ukotveno do kdy musí být zveřejněny všechny kandidátky je termín ukončení přijímání kandidátek posunut až na schůzi.Pokud někdo chce zveřejnit svoji kandidaturu , může tak učinit soukromě , na klubových stránkách by to bylo krajně neetické a protekční řešení vůči těm, kteří o této možnosti neví, případně chtějí podat kandidaturu na určitou funkci až na členské schůzi. Zuzana Horáková

Nadpis: Čipování
Vložil: nečlen křížek dne 26.10.2010
Dobrý den, máme takový problém, koupili jsme si pro radost fenku pražského krysaříka, otec i matka mají PP, ale štěňátka, 2 fenky a pes PP nemají.Nejsou tedy ani očipované.Chtěli bychom jet do Německa na výlet, máme obavu, že bychom při náhodné kontrole mohli dostat pokutu za to, že fenka Adélka, 1rok stará, 2,4Okg a 22cm v kohoutku vysoká, není čipovaná. Má ale platný očkovací průkaz,kde jsou všechna očkování zapsaná. Nechceme jí dávat do chovu, ani s ní chodit na výstavy,i když je opravdu standard a moc krásná. Můžeme mít problémy s případnou kontrolou?
Odpověď:
Dobrý den, veterinární předpisy a přesuny psů (i jiných zvířat) řeší SVS (Státní veterinární správa) doporučuji vyhledat na http://www.svscr.cz/, nebo přímo kontaktovat SVS. Pokud je mi známo, musí být každý jedinec označen, buď tetováním (pouze do r.2011 a pouze psi s PP ) nebo čipem, to platí zejména pro psy bez rodokmenu. Přesná citace je na uvedených webových stránkách SVS. Kateřina Beranová

Nadpis: Volby
Vložil: Emilie Kopečková dne 25.10.2010
Blíží se volby do výboru KPPPK a ve Zpravodaji 2/2010 je program členské schůze, kde z bodu 15 vyplývá, že se bude volit nový výbor a komise. Na minulé členské schůzi byly odhlasovány přímé volby do funkcí. Prosím, kde najdu kandidátku na jednotlivé funkce a členy komisí? Děkuji. Emilie Kopečková, CHS Černá orchidej
Odpověď:
Vážená paní Kopečková, v zájmu demokracie budou návrhy na kandidáty přijímány volební komisí na členské schůzi. Kateřina Beranová

Nadpis: Březost
Vložil: Kristýna Hradilová dne 21.10.2010
Dobrý den, chtěla bych požádat o radu zkušeného chovatele.. Mám 2letou fenku krysaříka, která byla 18.10.2010 nakryta. Pokud vše dopadne,tak,jak bychom si přáli,chtěla jsem se zeptat na vhodné krmivo pro toto plemeno během březosti a laktece. Eventuelně i vhodné papání pro dokrmování psích miminek.. Granulí high performence je na trhu k dostání spousta,jen jsem chtěla doporučení,které vyhovují nejvíc. Jak kvalitou,tak velikostí.. Děkuji pěkně za radu.. S pozdravem. Kristýna Hradilová
Odpověď:
Mohu mluvit pouze za sebe - preferuji vlhčené granule superpremiových řad (Aplaws, Hills, Royall Canine...) + příkrmy z domácích zdrojů v menší míře - maso, sýry, naši pejsci milují i ovoce a ořechy. Ale to vše pouze v minimálním množství. Jsou i chovatelé,kteří upřednostňují pouze granule, nebo i pouze vařenou stravu. Rozhodně bych drasticky neměnila to, co jste používali doposud.. Zuzana Horáková

Nadpis: Březost
Vložil: Maškulaková dne 21.10.2010
Dobrý den, máme doma fenečku, která je dnes v 59. dnu březosti. Včera jsme zaznamenaly, že se jí spistilo trocu mléko. Tudíž počítáme s tím, že porod proběhne každou chvílí. Je to prvorodička, jsou jí 3 roky. Chtěla bych se zeptat, dnes když jsem ji venčila, a pak jsme přišly domů - pozvracela se. Takový křiklavě žlutý, pěnitý roztok. Nemohl by být nějaký problém? Děkuji za odpověď, Maškulaková
Odpověď:
Před porodem může mít rodička tyto příznaky. Naše fenky v den porodu obvykle nejí vůbec, případně i ublinknou. Doporučuji však veškeré pochybnosti řešit s veterinárním lékařem zkušeným pro trpasličí plemena psů, případně si k porodu přizvat zkušeného chovatele. Zuzana Horáková

Nadpis: Luxace pately
Vložil: Jana dne 17.10.2010
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda máte zkušenosti s operací čéšky nebo-li luxací pately. Zvažujeme, zda operaci podtstoupit. Naše fenka má 7 let a poslední rok se jí toto onemocnění projevilo velmi výrazně. Moc by nám pomohlo, kdybychom toto mohli konzultovat s někým, kdo absolvoval se svým pejskem operaci a její výsledky. Předem děkuji. Jana
Odpověď:
Podle zkušeností chovatelů se výsledek liší podle zvoleného veterinárního pracoviště. Reference o jednotlivých pracovištích by Vám mohl poskytnout poradce chovu blízký Vašemu bydlišti - vyberte prosím, ze seznamu na našich stránkách. Zuzana Horáková

Nadpis: Celje
Vložil: Marie Hrubá dne 8.10.2010
Chtěla bych poblahopřát k prezentaci PK. Je to pěkný krok správným směrem. Přes potíže, které musely být překonány, fotografie a popis ukazují velký úspěch.
Odpověď 1:
Děkujeme za pochvalu, podle ohlasů, které se nám sbíhají po akci "Celje" se nám potvrzuje, že tato propagační cesta měla smysl. Zuzana Horáková
Odpověď 2:
Děkujeme, ohlasy zvláště ze zahraničí jsou víc než potěšitelné... Kateřina Beranová

Nadpis: Pes bez PP
Vložil: Lenka Hegerová dne 26.9.2010
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby se výstav účastnil i pejsek bez PP. Děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka Hegerová, Ústí nad Labem
Odpověď:
Dorbý den, výstavní řád účast jedinců bez pp neumožňuje. Vyjímku tvoří pouze jedinci přijati do pomocného registru. Pro jedince bez PP se požádají různé voříškiády. S pozdravem Kateřina Beranová

Nadpis: Výsledky bonitace
Vložil: Paradoxys dne 23.9.2010
Zdravím, budou na web vloženy také výsledky bonitace v Hostouni? Děkuji.
Odpověď:
Ano, bonitace v Hostouni bude na webu již brzo. Právě na ni pracuji. S pozdravem Miluše Bőhmová

Nadpis: Dotazy
Vložil: Alimak dne 18.9.2010
Dobrý den, mám dotazy: č.1 - bude klub pokračovat v hezké tradici zveřejňování přehledu vrhů? Mám dojem, že poslední info bylo naposledy v roce 2009, a to přehledy vrhů jen za první polovinu roku 2008.
č.2. - někde jsem četla, že náš klub vstoupil do mezinárodní asociace PK. Bohužel na stránkách klubu jsem nenašla žádné info (možná jsem přehlédla), můžou být sděleny nějaké podrobnosti? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den, děkujeme za Vás dotaz. 1) Ano, přehled odchovů, jak jej dodává plemenná kniha bude zveřejněn ve zpravodaji č. 3/2010
2) Musím Vás opravit, náš klub nevstoupil, ale zástupci KPPPK byli jedni ze zakládajících členů. Hlavním cílem asociace je podpora mezinárodního uznání PK a další spolupráce v rámci klubů. Podrobnější informace budou zveřejňovány na webu IAPK...www.iapk.wbs.cz Informace o vzniku asociace je v aktualitách. Kateřina Beranová


Nadpis: Nová tvář klubových stránek
Vložil: Paradoxys dne 18.9.2010
Chtěla bych moc poděkovat za novou tvář klubových stránek. Jsou přehlednější a to i jistě i pro nové návštěvníky. Ještě jednou děkuji.
Odpověď:
Děkujeme i my, se záměrem zpřehlednění jsme se do menšího přerodu pustili. Snad bude k užitku všem. S pozdravem Miluše Bőhmová

Nadpis: Návštěvní kniha
Vložil: Nečlen dne 17.9.2010
Osočování nemám ráda a vulgárnosti nesnáším. Chodila jsem k vám pro rady a informace. Z posledních příspěvků mi bylo smutno, ale tohle řešení mě nenapadlo a nevrhá dobré světlo. Marie Hrubá
Odpověď:
Dobrý den, tak to jsme na stejné lodi, ani já nemám ráda vulgárnosti. Pokud jde o rady a informace, ty zůstanou zachovány. I jako nečlen můžete čist a vkládat dotazy. Věřím, že tato prezentace dotazů bude lepší jak pro klub, tak i pro slušné dotazující. S pozdravem Miluše Bőhmová

Nadpis: Návštěvní kniha
Vložil: Člen klubu dne 16.9.2010
Dobrý den,chci se zeptat, proč zmizela návštěvní kniha. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den, návštěvní kniha byla přetransformována v poradnu. Vzájemné napadání a osočování v návštěvní knize a bohužel některé i vulgární příspěvky právě v době kdy vedeme velmi důležitá jednání o existenci krysaříka jako takového byla opravdu velmi nešťastná. Vše se dá řešit bez emocí, bez zášti a zloby a hlavně na těch správných místech a tím správným místem zcela jistě není návštěvní kniha na klubových webových stránkách, které jsou určeny hlavně pro širokou veřejnost. Kateřina Beranová


    Nahoru
  
 
KPPPK je jediným oficiálním klubem zastřešeným ČMKU s možností vydávat rodokmeny pro pražské krysaříky. Žádné jiné občanské sdružení nemá tento status a nezastřešuje chov pražského krysaříka.
 
 
 

Klub přátel psů pražských krysaříků 2009 - 2019 - správce webu - Pavla Čiháková - webmaster - Rubik