hlídač novinek


Hlídací služba woko.cz
ukončila činnost,
ale můžete použít
náhradu, třeba
tyto služby:

sken
follow that page
visual ping


Poslední aktualizace:
19.10.2019
 

Jak domluvit neposlušným ouškům aneb ouško neplandej

Štěňátka plemene pražský krysařík mají nezřídka poměrně velká ouška, která bez pomoci mohou zůstat v dospělosti ne zcela pevná a rovná. První zlom bývá většinou kolem osmého týdne, kdy má štěňátko ouška již poměrně velká a těžká. To bývá první doba, kdy je potřeba je vylepit.

U krysaříků zásadně používáme metodu lepení ouška zevnitř, čímž mu dáváme oporu. Výhoda vnitřního lepení je zejména v tom, že je v těchto místech na uchu velmi málo chlupů a také není tak snadné pro pejska si náplasti sundat

U jiných plemen se s oblibou používá lepení do ruliček, avšak tato metoda je vhodná spíše pro pejsky s velkýma a těžkýma ušima jako například u čínských chocholatých psů. Tam se ouška srolují do ruliček a mezi nimi se ještě vylepí hráz. Je to zvláště proto, že jejich uši jsou opravdu těžké a nezřídka padají i do stran. Pro krysaříka je tato metoda opravdu nevhodná a tímto způsobem se dá napáchat více škody než užitku.

Pro lepení oušek si nachystáme nůžky, lepící pásku (nejvhodnější se mi jeví páska omnifilm dostupná v běžných lékárnách, protože dobře drží na oušku a zároveň je prodyšná) a nějaký kosek plastu nebo tvrdšího papíru. Já s oblibou používák plastíky, které bývají kolem nových pánských košil nebo z víčka od másla či margarínu.

Z plastu si vystřihneme dva menší obdélníčky a zaoblíme u nich hrany, aby pejsky zbytečně v ouškách neškrábaly. Ty pak nalepíme na lepící pásku a vlepíme do oušek. Takto vylepené ouško musí krásně stát. Pokud přepadává dopředu musí se vylepit znovu s tím, že plastík i s lepící páskou posuneme směrem k hlavě dovnitř ucha. Pro každé nalepení používáme novou pásku, případně i nový plastík.

Nejvhodnější dobou pro lepení oušek je večer, kdy je štěně už unavené a nebude se snažit si lepící pásku s plastíky sundávat. Je to přeci jen pro štěně něco cizího a ne každé štěně je ochotné nechat to jen tak být.

Pokud jsme byli úspěšní a přesvědčili jsme ouško aby stálo a štěně aby to nechalo bez všímání, pak můžou ouška zůstat vylepené až týden. To ovšem platí jen za předpokladu, že páska i plastík v oušku dobře drží a neodlepují se, ouška jsou zdravá, nezarudlá a štěně si je příliš neškrábe ve snaze zbavit se nálepek. Pokud by se odlepovaly, je potřeba je sundat a nalepit znovu, jinak neplní svou funkci. Po týdnu je potřeba dát oušku den volno a pokud by stále ještě nestálo, vylepíme ho znovu.

Zcela běžně se po dvou až třech dnech ve vnitřní části oušek objeví hnědý maz, který má v ušich každý pejsek, jen s vylepováním, kdy se ucho přirozeně tak dobře samo nečistí, je tento více zřetelný.

Druhým problémovým obdobím, kdy pejsci mívají klopená ouška je období výměny mléčných zubů za trvalé. V této době si tělo bere vápník potřebný pro tvobku zubů a ouška mnohdy klopí. Pokud jsou jen mírně klopená, můžeme je vylepit jen lepící páskou, pokud by se ale klopila hodně, je třeba opět použít plastíky. Samozřejmě při tom nesmíme zapomínat především na kvalitní stravu a dostatečný přísun vitamínů, které rostoucí organismus potřebuje.


Plandající ucho před a po vylepení

Každé ucho pražského krysaříka může stát. Co mně o tom přesvědčilo? Když jsem viděla v roce 2007 na bonitaci fenku Rozárku Chilíkův odkaz (poslední foto v textu), která má enormně veliké uši a přesto krásně stojící. Ptala jsem se tehdá majitelky, jak to dokázali. Odpovědí mi bylo, že skoro rok vylepovali ouška a povedlo se jim to, že dnes krásně stojí.

Co říci závěrem? Snad jen to, že špatně vylepené ucho a nevylepené klopené ucho nadělají obojí spoustu škody. Chce to trpělivost a zkoušet to několikrát. Nečekejte, že se Vám to povede hned napoprvé, raději to zkuste několikrát než budete s výsledkem spokojeni. Odměnou Vám pak budou u Vašeho krysaříka krásné pevně stojící uši.


Krysařík před vylepením uší a po týdnu vylepení...


Je libo krysaříká komického nebo raději hezkého?

text i foto Ing. Miluše Bőhmová

    Nahoru
  
 
KPPPK je jediným oficiálním klubem zastřešeným ČMKU s možností vydávat rodokmeny pro pražské krysaříky. Žádné jiné občanské sdružení nemá tento status a nezastřešuje chov pražského krysaříka.
 
 
 

Klub přátel psů pražských krysaříků 2009 - 2019 - správce webu - Pavla Čiháková - webmaster - Rubik