hlídač novinek


Hlídací služba woko.cz
ukončila činnost,
ale můžete použít
náhradu, třeba
tyto služby:

sken
follow that page
visual ping


Poslední aktualizace:
19.10.2019
 

KRYSAŘÍK PŘED BITVOU U LIPAN

Luděk Marold, Dáma s psíkem 1896,
věnovala paní Karpfová
Koncem loňského roku byla v pražském Obecním domě uspořádána velmi pěkná výstava k 100 výročí úmrtí Luďka Marolda (1865 – 1998), známého z povědomí zejména unikátním panoramatem Bitvy u Lipan.

Umělec ukončil a završil tímto pozoruhodným dílem svoji karieru uměleckou i, bohužel, velmi krátkou životní pouť. Zemřel jen několik týdnů po dokončení panoramatu ve věku 33 let, stižen těžkou chorobou. Skonal, zanechav po sobě nejen skvělé obrazy a plakáty, ale i manželku Zdenu, synka Luďka, mazlivě přezdívaného Lulu a co je pro obdivovatele našeho národního plemene pražského krysaříka zejména zajímavé i malého ratlíčka – krysaříka. Ten byl na výstavě k vidění hned několikrát. Nejjasněji byl vidět na fotografi i z rodinného alba, právě s malým Maroldovým synkem Luďkem. Krysařík je na fotografi i zcela v souladu s dnešním standardem, s nekupírovanými, pěkně postavenými oušky. Pozoruhodný, nejen z hlediska uměleckého, je fascinující obraz, olej na plátně 129,5 x 50 cm (Národní galerie O - 12961) na výstavě katalogové číslo 130 s názvem Lulu - Portrét syna. Obraz nese letopočet 1896 a byl malován pro vlastní potřebu, s niterností a láskou. Chlapec jehož něžná tvářička vystupuje z obrazu v teplém světle, je kontrastem k tmavému pozadí, z něhož se nenápadně vynořuje splývající postavička držící jakoby hrdě drobného psíčka. Psíček ležérně a bezstarostně odpočívající v dětské náruči je téměř identický se současným českým šampiónem Attilou z Vyšehradského podhradí. Scéna na obrazu je milá, šerosvit jí dodává zvláštní kouzlo a z obrazu dýchá klid a pohoda. Chlapec a psík nemohou tušit, že již za dva roky je otec a páníček opustí navždy. Na dalším díle (akvarel, karton rozměr 370 x 285 mm NG K 19.396 č. kat. 126) je dáma s psíkem - opět pražský krysařík. Obraz je datován letopočtem 1896, tedy stejným rokem jako obraz Lulu - Portrét syna.

A tak i když malý krysaříček jen letmo proběhl mistrovou tvorbou, přesto zůstal trvale zachován v umělcově díle coby důkaz, že tento malý, milý psík zapůsobil i na tak výraznou osobnost jakou bezesporu Luděk Marold byl.

Autorkou článku je paní Cyrila Karpfová a tento vyšel v časopise Pes přítel člověka.
Otiskujeme se souhlasem PPČ
    Nahoru
  
 
KPPPK je jediným oficiálním klubem zastřešeným ČMKU s možností vydávat rodokmeny pro pražské krysaříky. Žádné jiné občanské sdružení nemá tento status a nezastřešuje chov pražského krysaříka.
 
 
 

Klub přátel psů pražských krysaříků 2009 - 2019 - správce webu - Pavla Čiháková - webmaster - Rubik