Woko - hlídač novinekPoslední aktualizace:
15.07.2018
 

Úvaha o chovatelství etická

K tomuto zamyšlení mě přivádí článek dr. Macků v posledním Zpravodaji. Nelze než souhlasit s tvrzením, že základem kvalitního odchovu je co nejkvalitnější matka, neboť ona je pilířem, na kterém chov spočívá. A nyní stojíme u jádra pudla, neboť kde vzít kvalitní matku a nekrást? Špičkové zvíře se nám totiž dostává do rukou vlastně jen velmi zřídka, neboť chovatel pracuje s živým materiálem a to nejlepší, co by mohl mít, je jen malé procento z celé populace. A to už vůbec nemluvím o tom, že exteriérově špičkové zvíře nemusí nutně být zvíře kvalitní i chovatelsky – tím se výběr chovateli ještě více zužuje.

Fenka krysaříka ve vysokém stupni březosti

Začínající i pokročilý chovatel má tedy buď to obrovské štěstí, že ze štěňátka, které si pořídil, vyroste velmi kvalitní chovná fena, nebo, což je mnohem pravděpodobnější, fena průměrná, nebo dokonce k chovu nevhodná. Má v takovém případě dvojí volbu. Buď na svou chovatelskou kariéru rezignuje, nebo musí nastalou situaci vyřešit. Avšak chovatelé psů, alespoň většina z nich, má ke svému psu hluboký citový vztah a tak nemůže situaci řešit sekyrkou, jako například chovatelé slepic či králíků. Je to případ, který bych nazvala kulatým čtvercem. Chovatel, který má určitý chovatelský záměr a není pouze množitelem, se musí zvířat nevhodných pro chov pragmaticky a nemilosrdně zbavit, nebo si pořizovat feny další a další a vlastnit tolik zvířat, že je nestačí mít všechny rád – nevím, co je vlastně horší. Já osobně nedokážu ani jedno – a myslím, že takových je nás většina. A jestliže máte navíc tu smůlu, že chcete dosáhnout dobrého chovatelského výsledku, zbývá vám, abyste si buď

Jednodenní štěně krysaříka

a)  osvojili zvláštní druh slepoty a hluchoty a všechno co vlastníte a co odchováte, viděli jako bezvadné – a každý, včetně rozhodčích, kdo by to viděl jinak je bloud a nedouk – a nebo vzali na vědomí, že

b)  vás čeká nikdy nekončící trnitá cesta, přetnutá spoustou křižovatek, z nichž každá může končit karambolem:

Starostlivá psí máma

Milý začínající chovateli! Čeká tě nádherná práce plná batolících se štěňátek a loužiček. Pořídil sis štěně a věz, že se budeš chvět, zda se mu dobře postaví uši. Když se mu dobře postaví uši, budeš mít strach, aby mu vyrostly všechny zuby, když mu dobře narostou zuby, budeš mít strach, aby moc/málo nenarostlo, když dobře naroste, budeš mít strach, aby dobře prospělo na výstavě, když dobře uspěje na výstavě, budeš se strachovat o výsledek na bonitaci, když úspěšně projdeš bonitací, budeš si lámat hlavu, zda jsi správně volil krycího psa, když zvolíš vhodného partnera, budeš se strachovat, aby se krytí povedlo, když je nakryto, máš strach, aby bylo dobře porozeno, když je porozeno, jest ti se obávat, aby tvá fena byla dobrou matkou, když je dobrou matkou, aby neonemocněla eklampsií, když je v pořádku matka, dbáš, aby štěňátka dobře přibývala, když dobře rostou, abys jim našel vhodný domov, když jim najdeš vhodný domov, budeš se chvět, aby se jim dobře postavily uši, když se jim dobře postaví uši..................................a tak dále de capo al fine.

Spokojená štěňátka na sluníčku

Tento výčet zádrhelů na tebe čekajících, milý chovateli, není samozřejmě úplný. Zdálo by se, že v boji ti pomůže výzbroj v podobě teorií a zkušeností jiných. Bohužel však, v chovu zhusta znamená dvě plus dvě někdy tři a jindy pět.

Milý začínající chovateli! Někdy to ale i vyjde a ty odchováš pěkný, zdravý odchov, který přijde do rukou, které budou v tvém díle pokračovat.

Věz, že to je tvá jediná odměna za tisíce uklizených loužiček a mnoho probdělých nocí. Dobře si tedy rozmysli, jestli se raději nedáš, dokud je čas, například na filatelii.

Na první procházce

K dobrému odchovu se totiž dojde prostě tak, že se k němu člověk protrpí.

Jana Hrbková, 25. 10. 2001

    Nahoru
  
 
KPPPK je jediným oficiálním klubem zastřešeným ČMKU s možností vydávat rodokmeny pro pražské krysaříky. Žádné jiné občanské sdružení nemá tento status a nezastřešuje chov pražského krysaříka.
 
 
 

Klub přátel psů pražských krysaříků 2009 - 2018 - správce webu - Pavla Čiháková - webmaster - Rubik