hlídač novinek


Hlídací služba woko.cz
ukončila činnost,
ale můžete použít
náhradu, třeba
tyto služby:

sken
follow that page
visual ping


Poslední aktualizace:
19.10.2019
 

MODRÁČCI

Chtěli bychom požádat širokou veřejnost o pomoc při rozšíření chovatelské základny pražských krysaříků ve velmi oblíbené a žádané barvě “modrá se znaky“. Ale všechno popořadě.

Do třetího tisíciletí vstoupil Klub přátel psů pražských krysaříků velmi inovativně a s odvahou uznat ke dvoum povoleným barevným rázům dvě barvy nové, modrou se znaky a hnědou se znaky a to na základě genetického založení a narození takto zbarvených štěnat ze spojení průkazových jedinců. Plemeno pražský krysařík je plemeno regenerované a s jeho ušlechtováním dochází i k rozšíření barevných rázů. Chovatelská činnost ale potřebuje čas a tak žádáme příznivce i odpůrce modré barvy, aby dopřáli chovatelům dostatek času pro rozšíření chovatelské základny. A protože je barva modrá se znaky autosomálně recesivní, to znamená že ze dvou modrých jedinců se narodí vždy modrá štěnata hledáme touto cestou další nalezence pro regeneraci.

Jetty z Českých Budějivic                            Píďa z Jeřic

Z dostupných materiálů víme, že vůbec první takto zbarvené štěně se narodilo v chovatelské stanici SKORPIUS paní Petry Sukové ze spojení dvou jedinců barvy černá se znaky, fenky Bára Maskot a tehdy velmi oblíbeného krycího psa Haris z Hvězdičky. Toto spojení nebylo možné opakovat, protože fenka onemocněla zánětem dělohy a byla následně vykastrována. Pejsek tragicky zahynul. Této barvě se chovatelé nevěnovali, protože ji považovali za náhodu. Až když se objevili další takto zbarvená zvířata – nalezenci začali jí i chovatelé věnovat pozornost.

Modrá se štěňaty České Budějovice                            Modrá se štěňaty České Budějovice

První nalezenou fenkou je Jetty paní Paraščincové z Českých Budějovic. Zaregistrována byla, ale jako poslední, jelikož doplatila na nepochopení několika členů klubu k této barvě.

Další fenkou byla Margareta opět z Českých Budějovic. Majitelé se organizovanému chovu nechtěli věnovat a fenka nakonec neštastně zahynula.

Třetí fenkou je Pída pocházející z Písku v majetku paní Ing. Zuzany Černé. Ta byla zaregistrována z nalezenců jako první.

Modré štěně

A i když to vypadá jako by kolébkou tohoto líbivého zbarvení byly Jižní Čechy obracíme se na všechny, kteří takto zbarvené zvířátko mají, nebo o něm ví. Nebojte se nám se svým modráčkem pochlubit. Nenechte se zmást ani pojmenováním této barvy už jsme slyšeli ledacos např: stříbrná, šedá, plesnivá i bílá káva. Doslechli jsme se, že takto zbarvený psík se nachází v Jindřichově Hradci nebo jeho okolí, další byl zakoupen z Hradce Králového a měl by se nacházet v Českých Budějovicích. Z vlastních zkušeností víme, že jsou takto zbarvená zvířata považována za něco nenormálního, jsou často zatracována a jejich osud je nejistý. Pokud se Vám zdá, že Váš pejsek je podobný těm na fotografiích zašlete nám jeho fotografii a jeho výšku měřenou v kohoutku (to je místečko na hřbetě hned za krkem), jeho věk a jméno. Snad si vzpomenete odkud ho máte a jak byli zbarvení rodiče. Za každou informaci Vám budeme vděčni. Nezapomente na Vaši adresu a telefon. Další informace o způsobu zaregistrování Vám sdělíme na adrese:

Vladimíra Grečnárová

Suchdol 3, 382 41 Kaplice
Tel: +420 604 623 093 mobil (cz),  nebo  +436 765 632 363 mobil (at)

4/2001
    Nahoru
  
 
KPPPK je jediným oficiálním klubem zastřešeným ČMKU s možností vydávat rodokmeny pro pražské krysaříky. Žádné jiné občanské sdružení nemá tento status a nezastřešuje chov pražského krysaříka.
 
 
 

Klub přátel psů pražských krysaříků 2009 - 2019 - správce webu - Pavla Čiháková - webmaster - Rubik